Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamın kredi borçları annemle beni çok üzüyor,babam nasılsa ileride kızım öder diye kredi çekiyor.Reddi miras yapabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 07-07-2012, 21:53   #1
Konuk

Önemli Babamın kredi borçları annemle beni çok üzüyor,babam nasılsa ileride kızım öder diye kredi çekiyor.Reddi miras yapabilir miyim?

Merhaba.Öncelikle siteye emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Çocukluğumdan beri babamın kredi kartı borçlarıyla boğuşuyoruz.Üstelik niye bu kadar çok kredi çektiğini anlayabilmiş değilim,evi ve ailesiyle doğru dürüst ilgilenmeyen ve maaşından ailesine çok az harcama yapan biri bu kadar çok krediyi çekip ne yapıyor sorusu kafamı kurcalıyor.Üniversiteyi burslarla okuyorum,babamdan 5 kuruş çıkmıyor,anneme ise pazar parası verirken bile eli titreyen hatta bazen pazar parasını bile param yok bahanesiyle vermeyen birinin kredi çekmediği banka olmaması şaşırtıcı.

Birkaç gün önce babamın bir telefon konuşmasını duydum.Bir bankadan 20.000,diğer bankadan 15.000 TL kredi çektiğini duyunca çok üzüldüm,anneme söylemedim çünkü babamın daha önce de çektiği krediler yüzünden evlerimiz ,birkaç dönüm tarlamız elimizden gitti,babamın artık satacak malı mülkü kalmadı.Annem üzüntülerden beyin kanaması geçirdi,çok sağlıklı biriyken kısa sürede üst üste hastalıklar geçirdi,en acısı da psikolojisi de alt üst oldu.

Babam emekli,800 TL maaş alıyor ve sigortasız olarak ek işte çalışıyor,aldığı maaş niye çektiği anlaşılmayan kredi borçlarına ancak yetiyordur.Babam vefat ettiğinde korkarım ki ondan bize yüklü miktarda kredi borcu kalacak.Şimdiye dek babamın hatalarının bedelini fazlasıyla ödedik,artık canımız yansın istemiyorum,ne yapabilirim?
Old 08-07-2012, 10:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anneniz aile mahkemesine başvurabilir ve babanızın tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını,ayrıca babanıza ödenen emekli maaşının bir kısmının kaynaktan annenize ödenmesini talep edebilir.

babanızın vefatı halinde kalan borçlar elbette mirası kabul eden mirasçıların sorumluluğudur.Miras reddedildiğinde borç ödeme yükümlülüğü olmaz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi