Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Gerekçeli Karar Hakkı.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2015, 07:37   #1
Konuk

Varsayılan Gerekçeli Karar Hakkı.

Değerli hukukçularımız; bizlere böylesine değerli bilgiler veren bir sitede bulunduğunuz, ve bilgi ve tecrübelerinizi bizlere aktararak karanlık ve darda kaldığımız hukuksal konularda biz kadınlara yardımcı olduğunuz için sonsuz teşekkürler ve hürmetler.
Eşim ile boşanma davamız sonuçlandı. Eşit kusurlu bulunduk. Ancak gerekçeli karar da ; benim eşit kusurlu bulunduğum husus yazmakta, eşimin kusurundan ise hiç sözedilmemeıkte. Ayrıca karar iki üç satırlık ve kararın dayandırıldığı maddi ve sübut deliller , kanuna uygunluk sebepleri vs. gibi ayrıntıları ise hiçbir şekilde içermemektedir. Sayın Yargıtay Makamına itirazda bulundum. Karar aynı şekilde onandı. Ne var ki , Sayın Yargıtay Makamının gerekçeli kararı da aynı şekilde kararın hangi kanuna, hangi maddi ve sübut delillere neye göre onandığı açıklanmamış ve iki üç satır ile geçiştirilmiş bir halde tebliğ edildi.
AHİM Sözleşmesi ile Anayasal Haklarımıza istinaden gerekçeli kararın ayrıntılı ve tarafların kusurlarını ve hatta belirtilen kusurların hangi maddi ve sübut delillere, hangi kanuna uygunluk sebeplerine hangi kanunlara ve hatta hangi tanık ifadelerine dayandırılmak sureti ile verildiğinin gerekçeleri ile ayrıntılı şekilde belirtilmesi gerekliliğini okudum ve tespit ettim.
Çünkü tarafıma adledilen kusur tamamen davacının soyut iddiasından ibaret. Bu soyut iddianın hiçbir maddi ve sübut delili yok. Bu hal ve durum beni dava sürecinde ve neticesinde maddi ve manevi ağır hak ihlallerime sebebiyet veren bir durum arzediyor.
Şu an Karar Düzeltme aşamasına gittim ve orada durumu yazılı şekilde belirttim. Ancak karar neye göre onandığı belli olmadığı için takdir edersiniz ki sağlıklı ve selahiyat içerisinde bir itiraz dahi yapamamama sebebiyet verildi.
Bu durumu Sayın Yargıtay Makamına da yazılı şekilde ilettim. Hatta Karar düzeltme aşamasına girilmeden önce gerekçeli kararın AHİM ve ilgili yasalarımıza uygun şekilde yeniden düzenlenmek sureti ile tarafıma tebliğ edilmesini ve hak kaybına uğramamak adına bu aşamadan sonra karar düzeltme aşamasına gidilmesini talep ettim.
Kararın gerekçelerinin açıklanmaması, dayandırıldığı maddi ve sübut deillerin , kanunların ve hatta kanuna uygunluk sebeplerinin gösterilmemesi ( Yerel Mahkeme ve hem de Sayın Yargıtay Dairesinde ) bundan dolayı uğramış olduğum hak kaybına istinaden bu karar tekrar yasa ve hukuka uygun şekilde düzenlenmek sureti ile tarafıma gönderilir mi , gönderilmez ise ; yasal haklarım ve bu durumdan dolayı uğrayacağım hak kaybına ilişkin izlemem gereken yasal yollar nelerdir ?
Old 02-10-2015, 14:30   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

Yargıtaya yaptığınız karar düzeltme başvurusu hakkında elbette bir karar verilerek size tebliğ edilecektir.

Yargıtayın bu başvurunuzu reddetmesi durumunda karar kesinleşmiş olacaktır.

Kesinleşen mahkeme kararı ve yargılama safahatında Anayasa'da ve AİHS'de yer alan haklarınızın ihlal edildiği kanısında iseniz 30 gün içinde Anayasa Mahkemesine hak ihlali iddiası ile bireysel başvuru yapabilirsiniz.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi