Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ve velayet davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2012, 23:28   #1
Konuk

Varsayılan nafaka ve velayet davası

selam.benim 6 aylık bir kızım var.eşimle 6 aydır ayrı yaşıyoruz.kendisine nafaka davası açtım o bana ve kızına nafaka vermemek için velayet davası açmış veya uygun zamanlarda çocuğunu görmek istediğini belirten bir dava açmış.kızını beni arayıp sormayan hiç bir şekilde ilgilenmeyen kendisi zaten.kızımı ailemin desteğiyle büyütüyorum.her ne olursa olsun kızımı vermem.işlettiği bir kafeteryası var evlendikten sonra altınlarımı alarak açmıştı.ordan hakkım olan kızımın ve benim payını istiyorum ben.kendi suçlu olduğu halde boşanma davası hala açmadı.hayatında başka bir kadın var.bu sebeple bizi gözü görmüyor.ispat edersem boşanma davası açarım.nasıl bir yol izlemem gerekir.nafaka bana ve kızıma bağlanırmı ? saygılar.
Old 02-07-2012, 13:00   #2
Av. Can DOĞANEL

Ziynet eşyaları kadına aittir. Boşanmada mal paylaşımına konu olmaz. Bunların tamamını doğrudan dava yoluyla talep etmeniz mümkündür.
Eşiniz kızınızın velayeti için dava açmış olsa da bebeklik çağındaki çocuğun anne ilgi ve bakımına muhtaç olması değerlendirilerek büyük olasılıkla velayet sizde bırakılacaktır. Eşinizin görüşme talebi ise hakimin belirleyeceği gün ve saatler içerisinde düzenlenecektir. Eşinizin çocukla hiç görüşmemesi gibi bir düzenleme yapılamaz.
Eşinizin bakım yükümlülüğünü ihlali söz konusu olduğundan boşanma davası açmadan da kendiniz ve kızınız için nafaka talep etmeniz mümkündür.
Eşinizin sizi aldattığını veya bu yükümlülüklerini yerine getirmediği için şiddetli geçimsizlik sebebinin gerçekleştiğini şahitlerle ispatlayabilirsiniz.
Bu süreçte bir avukattan hukuki yardım almanız önemlidir. Maddi imkanınız yoksa bu linkten bilgi alabilirsiniz. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12960
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi