Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonucunda velayet kime verilir ?

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2011, 10:43   #1
Konukswift

Varsayılan Boşanma sonucunda velayet kime verilir ?

Merhaba ben 5 yıl önce evlendim. Eşim tek çocuk olduğundan dolayı fazla şımartılmış her isteği yapılmış, sorumluluk yüklenmemiş doğal olarak ta evlilikte yapması gereken görevlerini yapmıyordu. Kendisinin çalışmadığı dönemler oldu ama maddi olarak hiçbir zaman sıkıntı çekmedik. Ailesinin durumu iyi olduğu için maddi olarak destek oldular ama manevi olarak fatura ödemeden tutun da 2 ufak çocuğun sorumluluğuna kadar tüm evin yükü benim üzerimdeydi. Sorumluluk sahibi olmadı o kadar açık ki parası olduğu halde her fatura geçikmeli ödenirdi.Kızım 2,5 yaşında oğlum 1,5 yaşında. 2. çocuğum isteğim dışında oldu sonradan eşimden öğreniyorum ki aslında o istemiş. Hamile olduğumu öğrenince yardımcı olacağını söylemişti ama olmadı. Küçük olan çocuğumun doğumundan sonra erkeklik görevine uzun aralar verdi bu yüzdende soğudu benden. 5-6 aydır da aldatıldığıma dair şüphelerim vardı. Aramızdaki soğuklukta iyice artmıştı. 15 gün önce eşimin benden gizlediği bir telefon buldum. Aranan numaralara baktığımda bir bayan ile sık sık görüştüğünü fark ettim.Eşime sordum doğruladı evet görüşüyorum, onu seviyorum dedi. Bildiğim numarasından da görüşmeler yapmış ve mesajlaşmış bu kız ile dökümanlardan gördüm. Sadece telefonda görüştüğünü yüz yüze görüşmediklerini söyledi. Mesajlarda bir günlük tatil yapma planları kurmuşlar, birbirlerine sevgi ,aşk sözcükleri söylenmiş. Öğrendikten ve eşimin üzerine geldikten sonra eşim kendi ailesinden de çekindiği için tamam bitti konuşmuyorum artık gör bak nasıl değişeceğim dedi. 1 Gün ayrı kalalım kafamı dinleyeyim sonra her şey çok güzel olacak dedi. Sırf çocuklar için sabrediyorum ama eşim de hiç bir değişme yok bir de beni sevmediğini boşanmak istediğini söylüyor. Ama değişmeyeceği belli gibi bir şey. Tek istediğim boşanma gerçekleşirse iki çocuğumunda bana verilmesi ve çocuklarımın okul ve ihtiyaç masrafları için nafaka talebim olacak başka herhangi bir yıpranma tazminatı falan talep etmeyeceğim. Elimde eşimin o kız ile konuştuğu sim kart var ama pin kodunu bilmediğim için kapalı, açamıyorum. Bu kart açtırılıp içindeki mesajlar ve görüşme detayları mahkeme tarafından incelenip zina yapıldığını dair kanıt oluşturur mu ? Kart kızın adına mı onu da bilmiyorum. Davanın çok uzamadan bitmesi açısından ve çocuklarımın bana verilmesi açısından zinayı ispatlamak önemli mi? Birde eşimin çocuklarla iletişimi bile iyi değil iken , annesi ve babasının yaşlı oldukları , çocuklara bakabilecek sağlık durumları yeterli olmadığından dolayı velayeti almam kolaylaşır mı? Bana bu konuda nasıl yol izlememiz gerektiğini söyler misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Old 05-08-2011, 21:23   #2
üye31284

Olay, hukuki tanım olarak, zinanın koşullarını taşımamakla birlikte, anlattığınız şekliyle sadakatsizlik aşikardır. Sadakatsizliği ispatlamanız da anlattıklarınıza göre mümkündür. Ancak, eşiniz de boşanmak istediğine göre, öncelikle, anlaşmalı boşanma üzerinde uzlaşmaya da çalışabilirsiniz.

Aksi taktirde:

*Eşinize ait olduğunu bildiğiniz numaradan hangi numarayla görüşmeler yapıldığını gördüğünüze göre, söz konusu numaranın kime ait olduğu bilgisini, ilgili GSM operatöründen, mahkeme kanalıyla istetebileceğiniz gibi; eşinize ait numaranın; geriye dönük son 1 yıllık arama ve mesaj dökümlerini de mahkeme kanalıyla istetmek suretiyle, şüpheli görüşmelerden yola çıkarak sadakatsizliği ispat etmeniz mümkün.

*Mesajlarda, söz konusu bayanla, 1 günlük tatil yapma planlarını görmüşsünüz... Sonra eşiniz tartışma esnasında size 1 gün ayrı kalalım, sonra herşey çok güzel olacak demiş. Eğer ayrı kaldıysanız, doğrudan desteğini alacağınız avukat, söz konusu gün nerede olduğunu tespit ettirebilmek açısından, gelen telefon dökümlerine göre, gerekli şüpheleri görecek ve davayı buna göre yönlendirebilecektir.

*Çocuklarınız için nafaka almanız herhalükarda mümkün olacaktır.

*Çocuklarınız çok küçük, anne bakım ve sevgisine en çok muhtaç oldukları yaştalar, dolayısıyla velayetin size verilmesi - sadece anlattıklarınız çerçevesinde - oldukça mümkündür. Eşinizin anne, babasının çocuklarınıza bakamayacak durumda olmaları da velayet açısından lehinizedir.

*Simkart üzerinde yazan bilgilerden yola çıkarak, mahkeme kanalıyla numara tespiti ve sonrasında görüşme/ mesaj dökümleri temini mümkündür.

Bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinizedir.
Old 06-08-2011, 07:14   #3
Konuk

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi