Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2011, 00:59   #1
Konuk

Varsayılan bosanma ve velayet

merhabalar ben yabanci uyruklu olarak evlilik yaptim ve 1.5 sene sonra bir kzim oldu esimle 3 sene ayni evde yasadik ve 4 cu sene benim istegim uzerine ayrilmaya ve evleri ayirmaya karar verdik 4 senedir ayri yasiyruz ve bu sure icersinde cocugum benim yanimda kaliyor ben ogrenci oldugum icin annem bir sene yanimda kalarak cocuga bakti sonra annemle birlikte benim ulkeme donduler ben surekli gidis gelis yaptim okudugum icin turkiyede ikamet ediyrdum ve 2 sene gibi zamandir turk vatandasi oldum simdi resmen bosanmak istiyorum ama cocugumun benden alinmasinda korkuyrum babasi doktor ve maddi durumu benden iyi ben ogrenci oldugum icin velayet ona verile bilirmi ..babasii bu sure zarfinda sadece bir defa cocugu gormeye geldi ara ara konusuyrdu ama simdi cocugu istyor.. davayi benmi acmaliyim cocugun velayeti kime verilir ve nafaka ala bilirmiyim bu konularda bilgilendire bilirseniz memnun olurum..simdiden tesekkurler....
Old 05-08-2011, 10:04   #2
üye31284

Boşanma davalarında, boşanma anlaşmalı olmayacaksa, davayı daha az kusurlu olan tarafın açması gerekmektedir. Şayet ayrılık kararı almanızda kusur eşinize aitse ve sonradan biraraya gelememenizde de kocanızın kusuru varsa boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma davalarında ki en önemli delillerden biri de tanık ifadesidir. Ancak, başka deliller olması halinde, tanık ifadesi yoksa da boşanmaya karar verilmesi yine de mümkündür.

Nevarki olayınızda,deliliniz yoksa davanızın reddedilme ihtimali maalesef mevcut.

Hesaplamalarıma göre 6-7 yaşında bir çocuğunuz var. Dilerseniz dava aşamasında çocuğunuzun pedagog huzurunda dinlenmesini talep edebilirsiniz. Burada, velayet hususunda babanın çocukla ilgilenip ilgilenmediği ortaya çıkacaktır ancak, 4 yılda sadece 1 kez görüşmüşlerse, çocuğunuz tam olarak eşinizle aranızdaki sorunlara tanık olmamış demektir. Yani kusur açısından, kimin kusurlu olduğu hakkında sizin anlatımlarınız dışında bilgi sahibi değildir ve dolayısıyla kusurun ispatı açısından başka delilleriniz yoksa, çocuğunuzun beyanları da yeterli olmayabilir .

Çocuğunuz şu an yurdışında okuyor mu? Ya okul çağında ya da okula başlama yaşı yeni gelmiş, gelmek üzere. Siz Türkiye de ikamet ediyorsunuz fakat çocuğunuz annenizle yurtdışında. Okul çağıyla ilgili problemler, çocuğunuz burada okuyacaksa bakacak kimsenin burada olmaması, yurt dışında okuyacaksa sizin burada olmanız dolayısıyla sık sık da gitseniz yeterli şekilde onla ilgilenemeyecek olmanız, babanın mesleki ve ekonomik durumu velayet yönünden aleyhinizedir. Ancak yaşı sizin lehinizedir. Menfaat dengesine hakim karar verecektir.

Her halükarda çocuğunuz için nafaka isteme hakkınız mevcut. Kendiniz için de nafaka isteyebilirsiniz ancak bunun için yine daha az kusurlu olmanız ve bunu ispat etmeniz gerekmektedir.

Herşeyden önce belitmek isterim ki eğer böyle bi davayı açmak istiyorsanız, tüm ayrıntıları anlatacağınız bir avukat aracılığıyla davanızı takip etmeniz kesinlikle menfaatinizedir ve çok önemlidir.
Old 05-08-2011, 12:19   #3
Konuk

Varsayılan bosanma ve velayet

oncelikle genis aciklamaniz icin tesekkur ederim kusurlu taraftan bahs ederken bizim sidetli bir gecimsizligimiz ve bunu katlayan kavgalarimiz olmadi yani bunu isbat edecek durumda degilim sadece ailemize girip cikan akrabalari ve arda tasinan laflar ve esiminde bu laflardan cok etkilenmesi uzerine beni tamamen kendinden ve evlilikten soyutdu ve ben bosanmak istedigi soledim ama razi olmamasi uzerine ayri sehirlerde 4 yildir bu is uzuyr hic bosanma da-vasi acilmadive her ay bana gecimim icin para gonderiyrdu yilda bir kere flaan birdaha deniye+lim die goru+stiugumuz oldu ama b+ir sonuc vermedi ve son 5 aydir ne bana ne cocuguna para gondermiyr ve ben ogrenciyim gecimimi bursdan sagliyrum ve avukat tutacak durumumda yok ve dava ac dedigimded de cok istyrsan kendin ac dyor benim ugrasacak vaktim yok dyor ve zaten artik kendisi benimle konusmuyr ya babsini yada kardesini konustryr ve onlarinda soledik
lerimi ne kadar aktardik3lari konusunda subheliyim..yardimci olursaniz minnetdar kalirim
Old 05-08-2011, 21:40   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
oncelikle genis aciklamaniz icin tesekkur ederim kusurlu taraftan bahs ederken bizim sidetli bir gecimsizligimiz ve bunu katlayan kavgalarimiz olmadi yani bunu isbat edecek durumda degilim sadece ailemize girip cikan akrabalari ve arda tasinan laflar ve esiminde bu laflardan cok etkilenmesi uzerine beni tamamen kendinden ve evlilikten soyutdu ve ben bosanmak istedigi soledim ama razi olmamasi uzerine ayri sehirlerde 4 yildir bu is uzuyr hic bosanma da-vasi acilmadive her ay bana gecimim icin para gonderiyrdu yilda bir kere flaan birdaha deniye+lim die goru+stiugumuz oldu ama b+ir sonuc vermedi ve son 5 aydir ne bana ne cocuguna para gondermiyr ve ben ogrenciyim gecimimi bursdan sagliyrum ve avukat tutacak durumumda yok ve dava ac dedigimded de cok istyrsan kendin ac dyor benim ugrasacak vaktim yok dyor ve zaten artik kendisi benimle konusmuyr ya babsini yada kardesini konustryr ve onlarinda soledik
lerimi ne kadar aktardik3lari konusunda subheliyim..yardimci olursaniz minnetdar kalirim

Cevabımda bunlarla ilgili sonuçlar da yer almaktadır.

Bundan sonrası için; maddi durumunuzun yerinde olmadığını, ikametgahınızın bulunduğu ilin barosuna başvurarak gerekli bilgi ve belgelerle ispatlamanız durumunda, size ücretsiz avukat atanacaktır.
Old 05-08-2011, 23:36   #5
Konuk

tesekkur ederim...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi