Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Masraf Talep Etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2009, 12:34   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Avukatın Masraf Talep Etmesi

Değerli meslektaşlarım, yaşamakta olduğum ilginç bir olay bulunmakta. Karşılıksız çekten dolayı savcılığa şikayet etmem ve icra takibi başlatmam için şehir dışından gelen birkaç kişiyle görüştüm ve kendilerinden yapacağım masrafları alacağımı söyledim. Ama arada yazılı sözleşme yok. Şimdi takip açıldı. Savcılığa da müracaat edildi. Yakında Bursa mahkemelerinde duruşmalarım olacak ama yol masrafını vermek istemiyorlar. Siz bizden para talep etmediniz başta diyorlar. Ve arada kaldım. En sonunda azilname gönderin o zaman dedim. Çünki Bursaya defalarca gitmem karşılığında cepten masraf yapmam beni mağdur edecek. Şimdi bu konularda tecrübeli olan meslektaşlardan şunu öğrenmek istiyorum. Arada yazılı sözleşmem yoksa bu halde yol masraflarımı isteyebilir miyim? Vekalet ücretimi talep edebilir miyim? Edebilirsem dava sonunda veya takip sonunda mı yani para tahsil edilince mi isteyebilirim? Bir avukatın masrafları cebinden yapması gibi bir zorunluluğu var mıdır? Veya arada sözleşme yoksa hangi masrafları talep edebilir, hangilerini talep edemez?
Old 20-01-2009, 13:38   #3
Avukat_A.K.

Cengiz Bey çok sağolun yanıtınız için.

Peki özel arabamızla gitmek isterken, "otobüsle gideceksiniz, arabanız olmasaydı araba mı kiralayacaktınız" gibi bir yanıtla karşılaşıp da "sizi baroya şikayet edeceğim masraf istediğiniz için" dendiğinde, avukat Manisa-Bursa arası 20+20 (gidiş-geliş otobüs ücretiymiş) =40 ytl ye gidip gelmesi konusunda zorlanabilir mi?
Old 20-01-2009, 13:48   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Cengiz Bey çok sağolun yanıtınız için.

Peki özel arabamızla gitmek isterken, "otobüsle gideceksiniz, arabanız olmasaydı araba mı kiralayacaktınız" gibi bir yanıtla karşılaşıp da "sizi baroya şikayet edeceğim masraf istediğiniz için" dendiğinde, avukat Manisa-Bursa arası 20+20 (gidiş-geliş otobüs ücretiymiş) =40 ytl ye gidip gelmesi konusunda zorlanabilir mi?

Neden böyle mendebur birinin işlerini takip edesiniz. İstifa edin, kurtulun.
Old 20-01-2009, 13:58   #5
Avukat_A.K.

Çok haklısınız.

Zaten arakadaşı bana 7 tane çek gönderdi 25000 TL lik. Masraf göndermedi. Takipler Kütahyada açılacaktı. Haftaya bitiyor süresi. Ondan istifa ettim. Noter onaylı ihtar çektim.

Şimdi de diğeri başladı masrafsız yapmam için baskılara. 06.01.2009 da masraf gönderdi. 7 sinde Bursaya müracaat ettim. 8 inde takibi açtım. Ama bizden başka para isteyecek misiniz diye sorunca Bursa yol masrafı dedim. Kaldı ki onu da şimdi istemedim. O zaman da şikayet edeceğim demeye başladı. Hatta telefona sesimi kaydettiğini hissettim.

Tabii bunlar tamamen meslekte yeni olmakla ilgili. Doğru düzgün yazılı ücret sözleşmem ve yol masrafları müvekkile aittir diye bir belgem olsa şu anda forumda sayfa açmama gerek kalmazdı. Kaldı ki şehir dışından iş almak istemiyorum artık. O kadar zor durumda bıraktılar beni.

Bu dosyadan istifa etmem çünki icra takibini açtım emek verdim. Diğeri için herhangi bir emeğim yoktu. Sadece telefon faturam yüksek gelecek ve ihtardan dolayı masraf yapmış oldum.

Benim öğrenmek istediğim hukuken hakkı var mı zorlamaya? Yoksa bu kişinin dosyasını takip edeceğim bir şekilde bitene kadar.
Old 20-01-2009, 13:59   #6
Av.Cengiz Aladağ

Avukatın, başka şehirdeki duruşmalara gidiş gelişinin nasıl olacağı gibi bir ayrıntı elbette yasada düzenlenmemiştir. Ben bu hususu ücret sözleşmesine yazıyorum. Yasal dayanağı bulunmadığı ve kentler arası uzaklığa göre hakkaniyete de uygun olmadığından, müvekkilinizi özel aracınızla duruşmaya gidip gelme masraflarını karşılamaya zorlayamazsınız. Ancak saat itibariyle duruşmaya yetişmeniz olası değilse, bir gün önce gideceğinizden, konaklama masraflarını da isteyebilirsiniz. Önerim, hakkaniyete uygun olarak takdir edeceğiniz masraf avansını yazılı olarak talep edip, ödenmediğinde bunu gerekçe göstererek istifa etmenizdir. (Sayın Ergin'in önerisinin yumuşatılmış halidir )
Old 20-01-2009, 14:05   #7
Avukat_A.K.

Çok teşekkür ederim. Çok sağolun yanıtınız için. Ben arabayla gideceğimi söylemiştim. O zaman bunu kaydetmiş olabilirler. Asla paranın miktarı konusunda konuşmadık ve kesinlikle şu anda ödeme yapmalarını istemedim. Günü geldiğinde istenecek ve erken konuşulan bir masraftı. Bir avukatı baroya şikayetle tehdit etmek kadar kötü birşey olmaz diye düşünüyorum. Ve bu olayları gerçekten bir tek kelime açıklayabiliyor. "İLGİNÇ"

Saygılarımla...
Old 20-01-2009, 14:09   #8
miss_lawyer

sayın A.K, sesinizi kaydetmiş olmaları halinde bunu delil olarak kullanırlarsa bunu kaydedip kullanan kişi suç işlemiş olur.O yüzden bunu göze alıp telefon konuşmanızı delil olarak kullanacaklarını sanmıyorum.
Old 20-01-2009, 14:13   #9
Avukat_A.K.

Ben 3. kişi kaydederse suç oluşacağını ama karşı taraf yani şikayetçi kaydederse suç olmayacağını düşünüyorum. Umarım yanılıyorumdur. Elbette şu anda sizin söylediklerinizin doğru çıkmasını temenni ediyorum.

Çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...
Old 20-01-2009, 14:13   #10
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Avukat_A.K., avukatlık ücret sözleşmesi yapmanız hem sizin, hem müvekkillerinizin yararınadır. Ben çok ayrık durumlar dışında, ücretini peşin aldığım işler için bile sözleşme yapıyorum. İşin yapılması için gerekli masraflarla ilgili hükümler de elbette sözleşmeye yazılıyor. Böylece "hani işi, nasıl ve hangi ücretle" yapacağım iki taraf için de belirli oluyor. Sizin de böyle yapmanızı öneririm. Saygılarımla.
Old 20-01-2009, 14:17   #11
Avukat_A.K.

Çok teşekkür ederim. Çok sağolun.

Saygılarımla...
Old 20-01-2009, 14:35   #12
miss_lawyer

www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33117 adresinde bahsettiğim konu tartışılmıştır,bir göz atmanızı tavsiye ederim.
Old 20-01-2009, 15:38   #13
Avukat_A.K.

Ayırdığınız zaman ve önemli yorumlardan dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi