Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kültür Farkımız Psikolojik Şiddete Dönüştü

Konuyu Kilitleyin
Old 23-11-2017, 14:20   #1
Konuk

Varsayılan Kültür Farkımız Psikolojik Şiddete Dönüştü

Eşim ile çok farklı kültürlerden gelmekteyiz. O daha Ataerkil bir aileden geliyor. Benim yetiştiğim kültür ise daha esnek. Eşim bana fiziksel şiddet göstermedi son tartışmamıza dek bağırıp çağırmadı da. Ancak aşırı derecede şikayet etme ve söylenme huyu var. Ayrıca çok farklı kültürlerden geldiğimiz için de sürekli çatışma yaşıyoruz. Farklı farklı versiyonlarda farklı farklı konularda sürekli olarak şikayet ve söylenmelere maruz kalıyorum. Artık özbenliğimi hiçe sayarak onu mutlu etmeye çalışmaktan, ona ihtiyacım olan birşeyi nasıl anlatacağımı düşünmekten çok yoruldum. Hiçbir zaman ilk aşamada uzlaşmacı yaklaşmaz ve şikayet eder söylenir kendi isteği olmazsa surat asar. Surat asıyorsun dediğimde asmıyorum sen uyduruyorsun der. Kendi için önemsiz benim için önemli olacak birşeyi şimdiye dek hiç konuşarak ikna edemedim, sert çıkmadan hiçbir şekilde kabul etmez ama sonra sinirli atarlı olan ben olurum. Ben sürekli bu mücadeleyi vermekten kendimden soğudum. Sürekli birşeylerin kavgasını eşime karşı vermekten yoruldum.
Artık hiçbirşey yapmak istemez oldum. Sürekli mutsuzum gülmek dahi gelmiyor içimden. Sürekli suçlanmak sürekli yargılanmaktan çok yoruldum.
Eşim bağırıp çağırmaz, fiziksel şiddet göstermez bu yüzden ne yapacağımı ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum.
Psikolojimin bozulduğunu ve ciddi şekilde psikolojik şiddet gördüğümü düşünüyorum ve bir dernekten uzman bir psikoloğa danıştım. Sonucunda düşüncelerimde haklı olduğumu ancak benim bu yaşadıklaırm hususunda kadın hakları uzmanı bir avukata danışarak yasal işlemlere başlamamın en sağlıklısı olacağını belirtti.
Bir avukat ile görüştüm ve çekişmeli boşanma olacağı için süreç uzunluğundan kaynaklı bana 8.000 tl masraflar hariç fiyat çıkardı.
Gelirim var ancak hiç birikimim yok bu rakamı toparlayabilmem için de baya zamana ihtiyacım var.
Adli tıp raporu almayı düşünüyorum oda iki ay sonrasına zaman veriyor. Artık sürekli olarak ne zaman neye söylenecek neyden rahatsız olacak diye sürekli diken üstünde olmaktan yoruldum. Daha bu sabah bile eşim yüzüme bakmadı ve benimle konuşmuyor. Sebebi ise akşam birlikte olmak istediğinde ona lütfen yapma demiş olmam. Ona asla bu konuda kaba davranmadım. Uzunca bir süre de onu reddetmedim ve beni de anlar diye bekledim. Ama artık dayanamıyorum. Benim neden soğuduğumu bile sormadan, anlatmaya çalıştığımda ise tersleyerek davranan bir insanın hayır cevabını aldığında bana bu şekilde davranmasını artık kabullenemiyorum.
Sevgililik dönemimizde de yaşadığımız sorunlar vardı ancak, birbirimizi sevdiğimizi ve çözeceğimizi düşünüyordum ki o da bana evlendikten sonra herşey çok güzel çok bambaşka olacak ben çok iyi bir koca olacağım diye defalarca söyledi.
6 aydır ise sürekli olarak sorunlar yaşıyoruz ben artık detayları unutmaya ve konuşurken bana yagdırdığı suçlamalara cevap veremez konuşamaz kendimi ifade edemez hale geldim.
.....
17 Kasim 2017 tarihinde psikologa gittik
21 Kasim 2017 Sikayet etmeye çekindiğim davranışlarını bile aniden düzeltmiş olmasi onun kendi iddia ettiği gibi bilmediğinden değil kasti olarak yaptığını düşünüyorum
23 Kasım Dün gece ilişkiye girmek istemediğim için (ters davranmadim lütfen yapma dedim) sabah benimle konusmadi, yüzüme bakmadi ve yüzü çok asik. Arabadan inerken öptüm indim. Çünkü eger opmezsem bana cok daha da çok kızıyor. Beni ilgisizlikle suçluyor.

Bu gerekçelerim boşanmak için geçerli midir?

Barodan kadın hakları uzmanı avukat talep edebilir miyim yoksa onlar bana sadece boşanma üzerine mi bir avukat verirler?

Dava açabilirsem evden ayrılmayı talep edebilir miyim? Ailesi ile aynı sokakta oturuyoruz ve evden ayrılsa bile bana rahat vereceğini düşünmüyorum.

Boşanmak için konuşmaya çalışsam yine intihar etmekle tehdit ederse polise gidebilir miyim?

Ben evden ayrılana dek uzaklaştırma talep edebilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim, değerli önerilerinizi rica edeiyorum
Old 24-11-2017, 10:46   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Psikolojik şiddet boşanma sebebidir.Fakat açılacak davanın sonucu dosya kapsamına göre belirlenecektir.

2-Mali durumunuz elverişli değilse barodan tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Bir çok baroda görevlendirme :boşanma davalarına kadına yönelik şiddet ve aile hukuku konusunda eğitim almış avukatlar arasından yapılmaktadır.Bu durum başvuracağınız baroya göre değişiklik gösterebilir.

3
-Dava açılmakla tarafların ayrı yaşama hakkı başlar.Evden ayrılmak için kimseden izin almanıza gerek bulunmamaktadır.

4-Boşanma davası ile beraber veya ayrı olarak şiddetin önlenmesi için karar verilmesini elbette isteyebilirsiniz.

5-Boşanma davası açılmaksızın da şiddetin önlenmesi için Aile Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz. Fakat her başvurunun evden uzaklaştırma ile sonuçlanacağı beklenmemelidir.

Her aşamada bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 24-11-2017, 13:00   #3
Av. Can DOĞANEL

Ek olarak:
Anlattıklarınız psikolojik şiddet kavramıyla pek uyumlu değil. Kendine özgü psikolojik sorunlar nedeniyle bir takım davranışlar sergileyen kişinin, bu davranışlarının sizi rahatsız ediyor olması onun size psikolojik şiddet uyguladığı anlamına gelmez. Kendi kişisel komplekslerini bastıramamaktan kaynaklanan istemsiz davranış bozuklukları psikolojik şiddet kastı ve amacı taşımaz. İntihar tehdidi bir nebze böyle değerlendirilebilirse de o tehditlerinin dahi gayrı ciddi olduğu ve çocuksu bir ilgi beklentisi amacıyla yapıldığı çok belli.
Yine de elbette tüm bu çatışmalar eşler arasında sosyal ve kültürel uyumsuzluktan kaynaklanan ve birlikte yaşamayı çekilmez hale getirmesi bakımından boşanma sebebi olarak ileri sürülebilir ve kabul de görebilir.
Old 24-11-2017, 14:40   #4
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Anlattığınız sebeplerin ve olayların boşanmaya yeter sebepler olmadığını düşünüyorum. Ama siz mutlaka boşanmak istiyorsanız eşinizle anlaşmalı boşanma konusunu görüşebilirsiniz. Belki de sizin kararlı olduğunuzu görürse boşanabilir... Ayrılık kararı verilmesini de düşünebilirsiniz...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi