Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajer Avukatlardan Alınan Gırıs Kesenegı Ödenegı

Yanıt
Old 14-09-2015, 21:13   #1
Stj.Av.Duygu Payam

Varsayılan Stajer Avukatlardan Alınan Gırıs Kesenegı Ödenegı

Sevgılı Meslektaslarım,
Kilis barosunda avukatlık stajımı başlatmak için başvurdugumda avukatlık kanununda yer almayan ve anayasa,kanun dayanagı olmayan giriş keseneği adlı 250 tl tutarındakı bır parayı odememem gerektıgı soylendı.Bende bunun hukukı dayanagını sordugumda yonetımle alınan bır karar oldugu soylendi. Bunun üzerine bende avukatlık kanununda boyle bırseyin yer almadıgını ve bu parayı odemeyecegımı soylediğim de baro baskanı ile gorusmem söylendı.Baro baskanı bütün baroların aldıgını soyledı ve bu parayı yatırmazsam stajımı baslatmayacıgını beyan etti.Bende İstanbul,Ankara,Isparta,Gaziantep barolarının almadıgını bunu arastıracagımı ve ödememe zorunlulugum yoksa ödemeyecegimi soyledim ve Turk,ye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezı ıle gorustum ıkı turlu basvuru hakkım oldugunu soyledıler.
1.Parayı yatırıp ıtıraz hakkımı kullanabılecegım.
2.Parayı yatırmadan ıtıraz hakkımı kullanabılecegım.
Ancak parayı yatırıp ıtıraz edersem stajımda herhangı bır sorun olmaması ıcın daha saglıklı oldugunu ögrendim.Bende parayı yatırıp Kılıs Barosuna itiraz ettim ve bekledigim gibi hicbir hukuksal dayanagı olmayan açıklamalarla reddedildı.Şimdi Türkiye Barolar Birliğine itiraz edicem ve bu konuda daha önce aynı sorunları yasayan meslektaslarımdan bilgi almak istiyorum.

Mesleğe yenı adım atmıs hiçbir geliri olmayan stajerlerden giriş keseneği almak ne kadar doğru?Baroların stajerlere yardım yapması gerekirken yönetımle aldıkları kararlarla ödemek zorunda olmadığımız paraları ödettirmek Baroların çalışma ve varoluşlarına aykırı değil mi?

Şimdiden teşşekkür ederim.İyi akşamlar.
Old 16-09-2015, 18:15   #2
Av.muhittinköylüoğlu

Sevgili Stajyer arkadaşım;
Tesadüfen yıllardır girmediğim THS ne bugün giriş yapınca algıda seçicilik denilen olgu gereği yazınızı okudum. Öncelikle kısmen haksızsınız kısmen de haklı. Giriş keseneği avukatlık kanunu gereği zorunludur. Yasada açık hüküm vardır. Tecrübeli avukatların size bunu izah edememesi ya da etmemesi (baro başkanı dahil) normaldir. Çünkü bazı baro başkanları dahil çoğunluk avukatlar konuya ilgisiz ve bilgisizdir.
Ancak önemli olan giriş keseneği almaları değil aldıkları miktardır. Ve de yıllık aidatlardır. İşte bütün mesele budur. Ben şahıs olarak mesleğe başladığım ilk günden bu yana bunun mücadelesini veriyorum. Kısmen de başarılı olduğumu düşünüyorum. Bir çok baroda giriş keseneği ve aidatlar yasaya aykırı olarak belirlenmektedir. Bu arada Barolar birliği keseneğide yasaya aykırı olarak belirlenmekte ya da tahsil edilmektedir. Konu avukatlık kanunu 81md. de düzenlenmiştir. Ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz verebilirim. Ama ya telefon edin ya da mail atın . zira THS ne pek girmediğim için göremem. 0532 252 59 80 mail. mk_koylu@hotmail.com
Madde 81 – Genel Kurulun görevleri şunlardır :
1. Yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyeleri ile baro başkanını ve Türkiye Barolar Birliği delegelerini seçmek,
2. (Değişik: 2/5/2001 - 4667/49 md.) Levhaya, avukatlık ortaklığı siciline yazılacakların giriş keseneğini avukatlar
için en az ikibin en çok sekizbin, avukatlık ortaklıkları için en az yirmibin en çok seksenbin; yıllık keseneğini de, avukatlar
için en az bin en çok dörtbin, avukatlık ortaklıkları için en az onbin en çok kırkbin gösterge rakamının her yıl bütçe
kanununda Devlet memurları için belirlenen maaş katsayısının çarpımı ile elde edilecek miktar oranında tespit etmek ve
bunların ödeneceği tarihleri belirlemek.
iyi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi