Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ask yerine Kagitli evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2012, 18:43   #1
Konuk

Varsayılan Ask yerine Kagitli evlilik

Kolay Gelsin,

ben size konuyu iza ediyim, Su an imzayi atan adam türkiyede ve beni tehtit etmeye basladi
Bütün masraflari bana ödetirecekmis,
Size dogruyu söylemek istiyorum, cünkü sizin yardiminiza ihtiyacim var.
O zaman hersey cok cabuk oldu ve belki hayatimin en büyük hatasini yaptim.

O gün imzalamaya geldiyimizde, ben coktan herseyin yalan oldugunu anlamistim,
o sadece almanyaya gele bilmek icin, beni kulandigini artik görmemezlikten gelemedim.
Benle nikah sahidin önünde almanca konusurken, beni korkutu ve zorladi.

ilk Günden imzaya gelene kadar, bir kac kere kacmaya calistim, ama beni bir kere güzel sözle,
bir gece evel korkutarak zorladi…duygu sömürüsu mü desem, baskin mi desem, belki de safligim…her neyse…

Benim annem ve babam rahmetli ve aileden’de kimsem yok ve benim hayatimda basima gelenleri size
Anlatsam, aglarsiniz…ve ne biliyim, kendimi yanlizliktan dolayi belki bu oyuna getire bildi…
Ama en azindan, o imzayi atar atmaz kactim…ve o imzadan beri o adami görmedim. Bana sonradan daha cok asalayici ve cok pis yazilar yazdi….hatta is yerimi bile karistirmakla tehtit etti…ve bütün masraflar benim üstüme kaldi.

Benim icin bu olanlar bitenler cok büyük bir kabus’du ve almanyada bu nikahin sahte oldugunu ve bir dolandirma oldugunu
Hemen bildirdim…anliycaginiz beni kulanarak almanya’ya gelme plani yerine gelmedi. Isi ve evi olmadigindan dolayi, ve bende en son saniyede Kendime geldiyim icin, askere gitti…ve gecenlerde bana baska bir genc kiz yazdi…simdi de onla evlenmek istiyormus. Ben karismiyorum
Ve ikisinede mutluluk diliyorum…bu nedenle haliyle bosanmak istiyor…hay hay…bana kalsa hemen.

Ama dediyim gibi, onla karsi karsiya, yüz yüze gelmek istemiyorum…korkuyorum ve utaniyorum (kendimden). Beyfendi tabiki herseyi
Benden bekliyor…zaten bir sene evel bile, her gerekeni, yapilmasi gerek, nerden ne almak gerek hepsini ben arastirdim…neyse bunlar Gecmiste kalmis. Benim hatam hersey.
Ben ona dedim,. Hemen nikah dairesine git, ve evliliyi iptal ettir…dogruyu söyle, cünkü türkiyedeki kanun, bir evliliyin ciddi olmadigi taktirde,
yani iki taraf birbirini severek ve evliliyi gercek anlamda sürdürme hedefiyle evlenmediyse…ozaman bu evlilik zaten sayilmaz. Ama kandiran o oldugu icin, bunu yapmak istemedi…hatta beni tehtit etti, beni mahkemeye vercekmis, benim parami yiycekmis diye…bunlari da ciddiye almadim.

Neyse…sanirim olan bitenleri anladiniz…simdi dün bana yine mail yazdi…bosanmanin maddiyeti 2500 Lira diyor…ve tabiki bunu ödemek de istemiyor.
Bakin….ben bu lanet’den kurtulmak istiyorum ve bu kisinin benle artik hicbir baglantisini olmasini istemiyorum. Ve madem sevdiyi birisini bulduysa
Allah bunlari mesut etsin…

Elimden geldiyi kadar arastirdim…ve iki tarafda bosanmak istiyorsa…zaten evlilik diye birsey ortada yok…dediyim gibi, imzayi atar atmaz kactim.
Bu nedenle … nufüs cüzdanindaki „EVLI“ yazisindan en cabuk nasil kurtulabilir…ve en ucuz. Hakimin önüne cikmam gerekiyorsa…bunu ayri günlerde
Yapa bilirmiyiz…ve benim gelmem gerekiyormu? Sizden sadece bilgi yardimi istiyorum…bu hatadan nasil kurtula bilirim?

lütfen bana yardimci olun…

Saygilarimla
Old 17-12-2012, 12:05   #2
Gemici

Sayın Konuk,

'aşk olmadan evlilik olmaz' diye bir kaide yoktur. Bazıları para için, bazıları aşk için, bazıları çocuk sahibi olmak için, bazıları aileleri istediği ve zorladığı için diğer bazıları başka sebepler için evlenir. Sonuç hep aynıdır; kişiler evet cevabını veridikleri ve evlendirme memuru gereken işlemleri yaptığı andan itibaren evlidirler. Ve kağıt üerinde bir evlilik olduğu sürece, kişilerin bu konuda düşündüklerine ve fiilen bir evlilik olup olmadığına bıklımaksızın, kişiler devlet gözünde evlidirler.

Evlilik yasada aranan koşullara uyulmadan yapılmışsa, 'devlet gözünde evli olma' yok sayılabilir veya iptal edilebilir. Bu koşulların varlığı mahkemenin bu konuda alacağı karara bağlıdır. Olayınızda evliliğin iptali için gereken koşullar var mı, yok mu tartışmasına girmek hukukçular için bir konu olabilir. Bu türden bir tartışmanın size bir faydası olabileceğini zannetmiyorum.

Yazdıklarınızdan Almanya'da yaşadığınız sonucuna varıyorum. Zaman geçirmeden yapmanız gereken şey, bir avukata danışıp evlilikten kurtulmanın yollarını aramak olacak. Evliliğin yok sayılabileceği veya iptal edilebileceği konusunu da durumu detaylı olarak anlatacağınız avukatınızdan öğrenebilirsiniz. Yeteri kadar kazancınız yoksa adli yardımdan faydalanabilirsiniz.

Evlilikten kurtulmak sadece evli olduğunuz kişi için değil, sizin için de önemlidir.

Not: Türkiye'de yaşıyor olsanız bile, durum fazla bir farklılık arz etmez.

Saygılarımla
Old 17-12-2012, 12:44   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
zaten bir sene evel bile, her gerekeni, yapilmasi gerek, nerden ne almak gerek hepsini ben arastirdim…

Alıntı:
Neyse…sanirim olan bitenleri anladiniz…simdi dün bana yine mail yazdi…bosanmanin maddiyeti 2500 Lira diyor…ve tabiki bunu ödemek de istemiyor.
Bakin….ben bu lanet’den kurtulmak istiyorum ve bu kisinin benle artik hicbir baglantisini olmasini istemiyorum. Ve madem sevdiyi birisini bulduysa
Allah bunlari mesut etsin…

Elimden geldiyi kadar arastirdim…ve iki tarafda bosanmak istiyorsa…zaten evlilik diye birsey ortada yok…dediyim gibi, imzayi atar atmaz kactim.
Bu nedenle … nufüs cüzdanindaki „EVLI“ yazisindan en cabuk nasil kurtulabilir…ve en ucuz. Hakimin önüne cikmam gerekiyorsa…bunu ayri günlerde
Yapa bilirmiyiz…ve benim gelmem gerekiyormu? Sizden sadece bilgi yardimi istiyorum…bu hatadan nasil kurtula bilirim?

Sayın Konuk,

Sayın Gemici'nin yazdıklarına katılıyorum. Anlatımınızdan "evliliğin iptali" sebeplerinin olmadığını, olsa bile ispat sorunu yaşacağınızı tahmin ediyorum.

Alıntısını yaptığım mesajınızdan anladığım kadarıyla, evlilik süreniz 1 yılı aşmış durumdadır. Yine anladığım kadarıyla eşinizle "anlaşmalı boşanma" koşullarını konuşmuşsunuz. Ama sanırım 2.500 TL masraf ve avukatlık ücretini ödeme konusunda anlaşamamışsınız.

"Anlaşmalı boşanma" davasının görülebilmesi için evlilik süresinin 1 yılı aşmış olması ve tarafların her konuda anlaşması gerekmektedir. Bir boşanma protokolü hazırlanırsa bu protokol ve boşanma iradesi hakim önünde kabul edilmelidir. Eğer mahkemeye çıkmak istemiyorsanız, bu defa 2 tanık dinletmek zorundasınız(Bu durumda da tek celsede boşanmanız zordur).

Davanızı mutlaka bir avukat marifetiyle takip edin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi