Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

6 ay almanyada 6 ay Türkiyede yasiyorum .bosanma....ve haklar

Konuyu Kilitleyin
Old 18-12-2012, 04:05   #1
eglence

Mutlu 6 ay almanyada 6 ay Türkiyede yasiyorum .bosanma....ve haklar

Merhabalar ben yaklasik iki yildir esimden ayri yasiyorum henüz bosanmadik 6 ay almanyada 6 ay Türkiyede yasiyorum yardim da almiyorum devletten....bu sekil yasamak cok masrafli zor ve agir geliyor sorularim ise

1.Kendi ailem bana Almanyada oturmak icin ev almak istiyor ama ben henüz bosanmadigim icin ilerde bosanirken eski esim evden bir talep edebilir mi?

2.Benim almanyada süresiz oturumum var calisma iznim var..ben türkiyede bir yil kalsam veya daha fazla bulunsam yasasam benim oturumum elimden alinir mi? Alman pasaportum yok Türk pasaportum var...

3.Bosanirsam türkiye devletinden bana bir yardim veya sigortalanabilirmiyim? Cünkü ben türkiyede dogdum orda yasadim okudum evlenip buraya geldim eski esim yani henüz bosanmadigim esim alman kendisi....benim babam sigortliydi ssk dan su an kendisi yasamiyor bosandigim takdirde babamdan dolayi sigortalanabiliyormuyum...Haklarimi ögrenebilir miyim

Tesekkür ederim saygilar...
Old 21-12-2012, 01:16   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan eglence
Merhabalar ben yaklasik iki yildir esimden ayri yasiyorum henüz bosanmadik 6 ay almanyada 6 ay Türkiyede yasiyorum yardim da almiyorum devletten....bu sekil yasamak cok masrafli zor ve agir geliyor sorularim ise

1.Kendi ailem bana Almanyada oturmak icin ev almak istiyor ama ben henüz bosanmadigim icin ilerde bosanirken eski esim evden bir talep edebilir mi?

2.Benim almanyada süresiz oturumum var calisma iznim var..ben türkiyede bir yil kalsam veya daha fazla bulunsam yasasam benim oturumum elimden alinir mi? Alman pasaportum yok Türk pasaportum var...

3.Bosanirsam türkiye devletinden bana bir yardim veya sigortalanabilirmiyim? Cünkü ben türkiyede dogdum orda yasadim okudum evlenip buraya geldim eski esim yani henüz bosanmadigim esim alman kendisi....benim babam sigortliydi ssk dan su an kendisi yasamiyor bosandigim takdirde babamdan dolayi sigortalanabiliyormuyum...Haklarimi ögrenebilir miyim

Tesekkür ederim saygilar...

Sayın eglence,
sadece yazdıklarınıza dayanarak sorularınızı cevaplandırmaya çalışayım. Durumunuza uyan doğru bilgileri ancak detaylı bilgileri aktardığınız bir avukattan alabilirsiniz

1. Alman Hukukunda edinilmiş mallara katılma rejimi var, eğer evlenme mukavelesi yapmadı iseniz. Herkesin kendi kazancı ile edindiği mal kendisinindir. Anne ve babanız size ev alırsa ev sizin malınızdır. Eşiniz bunda bir hak iddia edemez.
2.
2.1. Genelde Almanyayı çok kısa bir süre terkettiğinizde bile oturma müsaadesi geçerliliğini yitirir, eğer Almanya'yı terk ederken 'Temelli terk ediyormuşsunuz ve geri dönmeyecekmişsiniz' davranışında bulunursanız. Bu durum yasada şöyle belirtiliyor: 'Yabancı, tabiatı gereği geçici olmayan bir sebepten dolayı, Almanya'dan çıkış yaparsa'. Bunun dışında Almanya'dan çıktıktan sonra altı ay içinde dönmek zorundasınız, eğer altta belirttiğim durum söz konusu değilse. Yahutta uzun süre Almanyada kalacağınıza dair yabancılar dairesinden müsaade almadı iseniz.

2.2. Almanya'da 15 seneden fazla yaşadı iseniz Türkiyede altı aydan fazla kalsanız bile oturma müsaadeniz ölmez. Burada önemli olan konu; Oturma müsaadesinin geçerliliğini yitirmemesi için, Almanyada geçiminizi sağlıyacak gelirinizin olması gerekir.
3. Son sorunuz konusunda herhangi birşey diyemiyeceğim.

Saygılarımla
Old 24-12-2012, 21:17   #3
eglence

Mutlu 6 ayda bir giris cikis yapsam.....

Tesekkür ederim cevabiniz icin...

peki ben sürekli 6 ay Almanyada 6 ay Türkiyede mi yasiyacagim... Nasil türkiyede istedigim kadar kalabilirim veya 6 ayda bir giris cikis yapsam burda bir hafta bulunsam tekrar dönsem olmuyor mu?

Tesekkür ederim....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi