Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatan eşim ve birlikte olduğu kadın hakkında hangi davaları açabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-08-2009, 18:39   #1
Konuk

Mutsuz Aldatan eşim ve birlikte olduğu kadın hakkında hangi davaları açabilirim?

Merhaba,
16 yıllık evliyim. 13 yaşında bir çocuğum var. Eşim yaklaşık 2,5 yıl önce ağır hastalandı ve uzun süre hastanede kaldı. Hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra (ben zaman dilimini sonradan öğrendim) barda çalışan bir kadınla birlikte olmuş. Birliktelikleri hala devam ediyor. Olaylar bir yıl önce açığa çıktı. Eşim çıkmaza giriyor ve kız kardeşime durumu anlatıyor. Kurtulmak istediğini ve bunun için çaba harcadığını söylüyor. Kızkardeşimle iki ay boyunca terapi anlamında görüşmeler yapıyor. Eşim iki ayın sonunda eve dönerken kardeşime aşık olduğunu söylüyor. Bunun üzerine kardeşim olayları tüm detaylarıyla bana anlattı. Ve eşimle görüşmeyi kesti. Kardeşime aşık olduğunu söyletense birlikte olduğu kadın. Kıskançlıktan yapmış bunu ve eşim bunu söylerken telefonu açık kadın dinlemiş. Amacı kardeşimin tepkisini ölçmekmiş. Bunu eşim anlatıyor. Zaten kardeşim gelişmeleri anlattıktan sonra eşim herşeyi doğruladı, bunu kadının kıskançlıktan söylettiğini ve kurtulmak istediğini ama zaman gerektiğini, bunu da "sanki ölümü hissetim ve dünyaya bir kez geliyorum, herşeyi yaşamalıyım" şeklinde düşündüğünü söyledi. İtirafları bana samimi geldi ve gerçekten kurtulmak istediğini düşündüm. Bir yıldır kurtulmasını bekliyoruz çocuğumla. Çocuğumla diyorum, çünkü o tüm gelişmeleri başından beri biliyormuş fakat ben yeni öğrendim. Ama biz onun bildiğini bilmiyorduk. Çocuğum son zamanlarda artık babasının o kadının evinde kalmaya başlaması üzerine babasını kurtarmak amaçlı kadınla internet üzerinden farlı isimle iletişim kurdu. Kadın eşimle evli olduğunu falan yazmış. Çocuğum kimliğini açıklayınca kardeşime saldırıya geçmiş. Bu olaydan sonra da bana mesajlar göndermeye başladı. Tehditler ve kardeşimle ilgili şeyler var. Tüm bu gelişmeler içinde çocuğumun psikolojisi çok bozuldu.
Sorularım şunlar;
1-Çocuğumun bozulan psikolojisinden dolayı ve o kadını mutlu etmemek için eşimden şu süreçte boşanmak istemiyorum. Mal varlığı iyi idi eşimin, ama nerdeyse tüm mal varlığı hacizli. (Hacizli olmayan ev, araba var)Kredi kartımı kullandı ve yüklü borcu var. Boşanmadan maddi olarak kendimi ve çocuğumu garanti altına alabilir miyim? Yada ayrılma durumunda ondan neler talep edebilirim? Forumlarda Tedbir Nafakasından söz ediliyor, bu işime yarar mı? İhtiyati tedbir kararı (yanlış yazmış olabilirim, açılımını bilmiyorum) nedir, işime yarar mı?
2-Birlikte olduğu kadının bana gönderdiği tehdit, hakaret, birlikteliği kabullenme, vs. gibi mesajlar; çocuğumla kadın arasında geçen internet kayıtları, ve eşimin kadınla birlikte bir resmi var. Birde çocuğuma yazdıklarından dolayı çocuğumun iyice bozulan psikolojisi var. Kadına hangi davaları açabilirim?
3-Kadına ya da eşime, kardeşime bulunduğu ithamlardan dolayı hakaret, aşağılanma, iftira gibi konularda kardeşim tazminat davası yada başka bir dava açabilir mi?

Hukuksal anlamda bilgilerinize çok ihtiyacım var. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar....
Old 04-08-2009, 10:34   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanmak istemediğinizi belirtmeniz üzerine;
Alıntı:
1-Çocuğumun bozulan psikolojisinden dolayı ve o kadını mutlu etmemek için eşimden şu süreçte boşanmak istemiyorum. Mal varlığı iyi idi eşimin, ama nerdeyse tüm mal varlığı hacizli. (Hacizli olmayan ev, araba var)Kredi kartımı kullandı ve yüklü borcu var. Boşanmadan maddi olarak kendimi ve çocuğumu garanti altına alabilir miyim? Yada ayrılma durumunda ondan neler talep edebilirim? Forumlarda Tedbir Nafakasından söz ediliyor, bu işime yarar mı? İhtiyati tedbir kararı (yanlış yazmış olabilirim, açılımını bilmiyorum) nedir, işime yarar mı?

A) Eşinizin haciz bulunmayan mal varlığı değerleri üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlandırılması Medeni Kanun 199.maddesi gereğince talep edilebilir.
Alıntı:
V. Tasarruf yetkisinin sınırlanması

Madde 199 - Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, resen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

B) Bunun haricinde oturmakta olduğunuz ev eşinizin mülkiyeti altında ise, Aile Konutu şerhini tapuya taleple aldırmakta yarar vardır.

AİLE KONUTU İÇİN GEREKLİ BİLGİ

Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.
--------------------------------------------------------------------------------------------

C) Ayrıca, eşinizin fiilen başka bir evde yaşamaya başlaması ve sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamaması halinde de Medeni Kanun 197.madde gereğince, size ve çocuğunuza TEDBİR nafakası bağlanması talep edilebilir. Yine çocuğunuzun velayeti tedbiren talep edilir.

Alıntı:
2-Birlikte olduğu kadının bana gönderdiği tehdit, hakaret, birlikteliği kabullenme, vs. gibi mesajlar; çocuğumla kadın arasında geçen internet kayıtları, ve eşimin kadınla birlikte bir resmi var. Birde çocuğuma yazdıklarından dolayı çocuğumun iyice bozulan psikolojisi var. Kadına hangi davaları açabilirim?

Sayın Katılımcı, bilgisayar kayıtları için Sulh Hukuk mahkemesinden tespit isteyebilirsiniz. Hakaret ve sövme ve diğer içerikli mesajları onun gönderdiğini ispatlamanız halinde, ceza davası ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Kanunen buna engel yoktur.

Aşağıda verdiğimiz linki de lütfen okuyunuz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13067

Eğer söz ettiğniz bayanın size karşı tehditi veya telefonla ve diğer iletişim araçları ile de rahatsız etmesi söz konusu ise, yine Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunabilirsiniz.

Alıntı:
3-Kadına ya da eşime, kardeşime bulunduğu ithamlardan dolayı hakaret, aşağılanma, iftira gibi konularda kardeşim tazminat davası yada başka bir dava açabilir mi?

Yine kardeşiniz de eğer tüm bu hukuka aykırılık içeren mesajları, o kişinin gönderdiğini kanıtlayabilir ise, hem ceza hem tazminat davası açabilecektir.

Savcılığa yapılacak şikayetlerde ve açılabilecek tazminat davalarında TANIK beyanlarından da yararlanmak mümkündür.

Sayın Katılımcı,

Bu çok yönlü hukuki problemenizde MUTLAKA profesyonel destek alarak hareket edeniz.

Tek başınıza kalkıştığınız hukuki adımlarda HAK kaybına uğramanız, karşı davalar ile karşılaşmanız mümkündür.

Bu sebeple avukatlık hizmeti almaktan kaçınmayınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi