Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmaya zorlanıyorum, ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-07-2011, 17:34   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmaya zorlanıyorum, ne yapabilirim?

15 yıllık evliyim. 9 ve 14 yaşında iki erkek çocuğum var. Başka bir ilde yaşayan annesi ve kardeşine karşı soğuk davrandığım gerekçesiyle eşimin psikolojik baskısına maruz kalıyorum. Bu ve buna benzer sudan sebeplerle benden ayrılmak istiyor. Evi terk etmemi ve boşanma davası açmayı amaçlıyor. Ben de ondan ayrılmak istiyorum ama tahsilleri devam eden iki çocuğumdan ayrı kalmaktan korkuyorum. Oturduğumuz ev eşimin üzerine ve evlendikten sonra edindi. Eşim de ben de devlet memuruyuz. Kendisi benden daha fazla maaş alıyor. Ama çocuklara harçlık vermiyor. Evin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Sadece kendisi için alışveriş ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım. Maddi ve manevi tazminat, çocuklarımın velayeti, çocuklarım için nafaka ve oturduğumuz evin yarısını alabilmek için mücadeleye girişsem nasıl bir sonuçla karşılaşırım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 04-07-2011, 22:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmak için her evli kişi dava açabilir.Önemli olan davayı ispatlamaktır.

Siz boşanmayı istemiyorsanız açılan boşanma davasına itiraz ederek ve eşinizin daha fazla kusurlu olduğunu kanıtlayarak davanın reddini talep edebilirsiniz.

Dava sırasında size ve çocuklarınıza tedbir nafakası ödenmesini talep edebilirsiniz.

Dava açılmadan veya dava sırasında ikamet ettiğiniz konutun elden çıkarılmasına engel olmak için aile konutu şerhi isteyebilirsiniz.

Boşanmaya karar verildiğinde dikkate alınmak üzere maddi ve manevi tazminat talep edebilir ve bu miktarı güvencelemek için eşinizin mülkiyetinde olan mali değerler üzerinde tedbir uygulanmasını talep edebilirsiniz.

Dava süresince yaşadığınız evin size ve müşterek çocuklarınıza tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Boşanmaya karar verilir ise çocukların velayetinin size verilmesini ve çocuklar için iştirak nafakası ödenmesini talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açılmadan dahi eşinizin evin geçimi için katkı oranının belirlenmesi için dava açabilir ve geçmiş bir yıldan bu yana ve devam edecek aylar için ödeme miktarına karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Eğer boşanmaya karar verilir ise mal rejimi tasfiye alacağı için dava açabilirsiniz.Eşinizin adına kayıtlı taşınmaz , çalışma karşılığı edinilen kazanç ile ödenmiş ise edinilmiş maldır.Borçları çıkarıldıktan sonra geriye kalan değerinin yarısı karar tasfiye alacağı talep edebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi