Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evli Kişinin Dinsel Tören Yaparak Başka Bir Kadınla Birlikte Yaşaması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2008, 17:08   #1
Konuk

Mesaj Evli Kişinin Dinsel Tören Yaparak Başka Bir Kadınla Birlikte Yaşaması

Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için tüm kadınlar adına teşekkür ederim. Eşim ailesinin etkisiyle gerçek dışı sebeplerle boşanma davası açtı. Dava reddedildi.
Boşanma davası aşamasında eşim kendisinden yaşça hayli küçük başka bir bayanla imam nikahıyla beraber yaşamaya başladığı için ev telefonunu kapattırıp, gizli numarayla yeni telefon aldı. Bana da telefonda (dinsel törenle) "ben evlendim" dedi. Ayrıca eşimin imam nikahıyla başka bir bayanla evlendiğini pek çok kişi ile yaptığım telefon görüşmelerinden öğrendim. Savcılığa bildirimde bulundum. Savcılık tarafından yapılan soruşturma neticesinde dava açıldı. Açılan davada eşimin yaşadığı ilçeden yazdırdığım şahit, eşimin veya imam nikahlı hanım tarafının etkisiyle gerçeği söylemedi. O yörenin halkı öylesine birbirini tutuyorki birbirleri için hiç çekinmeden yalan söylüyorlar. Telefonda görüştüğüm kişilere Allah rızası için doğruyu, bildiğinizi mehkemede söylermisiniz dediğimde söyleyemeyiz diyorlar. Zina nedeniyle boşanma davası açarsam O ilçeden yazdıracağım şahitlerin gerçeği söyleyeceğini zannetmiyorum.
Ben ne fedakarlıklarla evlendim. Hiç yoktan aleyhime boşanma davası açılması ve eşimin başka bir kadınla imam nikahıyla beraber yaşaması beni derinden etkiledi. Neden, niçin, ben bunu haketmedim diye düşünmekten üzüntüden kahroldum. Eve kapandım, günlerce, aylarca ağladım. Depresyona girdim, tedavi gördüm. Pisikolojim bozuldu, üzüntüden eşime, bazı akrabalarına ve imam nikahıyla beraber yaşadığı hanımın ailesine bazen sık sık telefonlar açtım. Onlardan bazen küfür ve hakaret işittim.
Açmayı düşündüğüm boşanma davasında veya ceza davasında delil olarak kullanabilmek için telefonla görüştüğüm kişilerle yaptığım telefon görüşmelerini kayda alabilirmiyim. Kayda alabilirsem bu kayıtların ispat olarak kullanılabilmesi için bir süre varmı. Telefon görüşmelerimizi kayda alabilmek için mahkemeden izin almam mı gerekir.

İlginize şimdiden teşekkür eder, hepinize sağlık, mutluluk ve başarı dolu nice yıllar dilerim.
Old 04-10-2008, 18:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz.

ve bu davanın içinde, eşinizin başka bir bayanla beraber yaşamakta olduğunu, evlilik birliğinin temelinden sarsılışında onun KUSURLU olduğunu; tanık beyanları ve geçmişte eşiniz aleyhine sonuçlanmış davadan da delil olarak yararlanmak sureti ile ve varsa yazılı delillerden ve ayrıca savcılık soruşturmalarından yararlanarak kanıtlayabilirsiniz.

Bir başkası ile yaptığınız telefon görüşmelerini onun haberi ve izni olmadan kayda almak ve bundan delil olarak yararlanmak yasal dağildir.Suç işlemiş dahi olursunuz. Delil yasal yollardan elde edilmelidir.

Siz ancak, size yönelen tehdit ve hakaretler var ise, bu bağlamda kendi telefolarınızın savcılık tarafından dinlenilerek, size karşı suç işlemekte olan kişilerin bulunmasını talep edebilirsiniz.

Bunun dışında bir görüşmenin kayıt altına alınmasını da talep edemeyeceğiniz gibi siz de buna delil olarak dayanamazsınız.

Sadece ve sadece, kocanız ile aranızda geçen konuşmaların ve ya yazışmaların ancak "boşanma" davalarında kullanılabileceğine ilişkin yargı kararları mevcuttur.

Karı koca arasında özel hayatın gizliliği ve ya buna müdahalenin sınırları mahkemelerce biraz geniş yorumlanabilmektedir.

Bunun dışında, açacağınız boşanma davası içinde, kişilik haklarınızın ağır ihlali söz konusu olduğundan; çektiğiniz sıkıntı ve eziyet için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Yine, boşanma ile, beklenen ve mevcut menfaatleriniz zarar göreceğinden maddi tazminat da talep edebilirsiniz.

Kendiniz için tedbir ve boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte yoksulluk nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca boşanmanın gerçekleşemesinden 10 yıl içinde de edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davasından doğan alacak davanızı da açabilirsiniz.

Haklarınıza zamanında ulaşabilmek ve mevcut durumunuzu en iyi şekilde değerlendirebilmek için bir adım atmadan önce bir meslektaşımızdan birebir hukuki destek ve yardım alınız.

Maddi durumunuzun elverişsiz olması halinde bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.Adli yardım alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04606009 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.