Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Nur topu gibi bir hukuk fakültemiz daha oldu. :)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2009, 10:14   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Nur topu gibi bir hukuk fakültemiz daha oldu. :)

Yeni bir hukuk fakültesi daha açılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı.

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2008/14492

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Hukuk Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığının 22/12/2008 tarihli ve 29158 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 29/12/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Kaynak : Resmi Gazete - 13.1.2009 - 27109
Old 13-01-2009, 11:40   #2
Gamze Dülger

Şimdiye kadar dile getirdiğim şeyleri tekrar söylemeyeceğim.

Bakanlar Kurulunu tebrik eder,başarılarının devamını dilerim.

Saygılarımla
Old 13-01-2009, 12:02   #3
Dilge

Bu durumu kınarken şahit olduğum bir hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu yıl İstanbul Ünivrsitesine 800 hukuk öğrencisi alındı. Belki başka bölümlere de daha fazla sayıda öğrenci alınmıştır. Şu an çalıştığım İstanbul Üniversitesinde durum şu: Öğrenciler yemekhaneye girebilmek için kuyruk oluşturuyor, öğrenciler okul kapısında kuyruk halindeler, öğrencilere yurt çıkmıyor çünkü fiziki yetersizlik var, öğrenciler dersliklerde zorluklar yaşıyor, vs. vs. Ben de Bakanlar Kurulumuzu tebrik ediyor başarılı kararlarının devamını diliyorum.
Old 13-01-2009, 12:19   #4
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Bu durumu kınarken şahit olduğum bir hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu yıl İstanbul Ünivrsitesine 800 hukuk öğrencisi alındı. Belki başka bölümlere de daha fazla sayıda öğrenci alınmıştır. Şu an çalıştığım İstanbul Üniversitesinde durum şu: Öğrenciler yemekhaneye girebilmek için kuyruk oluşturuyor, öğrenciler okul kapısında kuyruk halindeler, öğrencilere yurt çıkmıyor çünkü fiziki yetersizlik var, öğrenciler dersliklerde zorluklar yaşıyor, vs. vs. Ben de Bakanlar Kurulumuzu tebrik ediyor başarılı kararlarının devamını diliyorum.
Doğru söze ne denir?
Old 13-01-2009, 12:25   #5
av.tevfik

artık nereye kadar,ne kadar daha hukuk fakültesi açarlar ve kaliteyi,çıtayı nekadar daha düşürürler bilinmez ama bakanlar kuruluna başarılarının devamını diliyorum...
Old 15-01-2009, 09:19   #6
hukukçu42

Varsayılan Çok sevindim(!)

Günün en mutlu edici haberi(!) Ben de zaten bu iş yoğunluğundan nefes alamıyordum. Artık avukatlar halkın yoğun iş taleplerini karşılayamaz durumda. Ülkede 3-5 (!) hukuk fakültesi ile bu ihtiyaca cevap vermek çok zor. Tüm üniversitelerde mutlaka hukuk fakültesi olmalı. Hatta yurt dışından avukat da ithal etmek lazım yoksa adalet nasıl sağlanır.
Old 15-01-2009, 11:58   #7
pelina

Ben de bu yeni hukuk fakültesini hiç doğru bulmuyorum. Zaten yeterince çok hukuk fakültesi var. Bu fakülteleri açmak önemli değil. İnsanlar buralardan çıkınca neler yapabilecek bunlar önemli. Üzgünüm ama sadece fakülte açmakla o sınava giren insanlar için iyi bir şey yapmış olunmuyor...
Old 15-01-2009, 13:43   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

Eleştirilere katılmakla birlikte, bu hukuk fakültesinin Karadeniz Bölgesi'nin tek hukuk fakültesi olacağının da bilinmesini isterim.Sadece İstanbul'da, özeller dahil, 15'ten fazla hukuk fakültesi bulunuyor.Populist düşüncelerle ve hesapsızca yeni fakülteler açılsın demiyorum, ama fakültelerin bölgelere göre dağılımında da adil davranmak gerektiğini düşünüyorum.
Old 15-01-2009, 14:23   #9
Dilge

Sanki geçtiğimiz günlerde KATÜ'ye de hukuk fakültesi açıldığını yazmıştık, okumuştuk,yine derin düşüncelere dalmıştık...

Henüz öğrenci alınmamış olsa da bkz: http://www.ktu.edu.tr/fakulte.php
Old 15-01-2009, 14:24   #10
Dilge

Ama Sn. Akpunar yukarıdaki bu bilgi "adalet" hususuyla ilgili düşüncelerinize katılmadığım anlamını taşımamakta. Bilmenizi isterim...
Old 15-01-2009, 15:00   #11
pelina

evet bence de bölgelere eşit dağılım yapılmalı. bu kadar çok olması çok saçma zaten. ben Ankara Üniversitesi öğrencisiyim, bizde de 600den fazla öğrenci var. çok olması iyi bir şey değil yani sadece bunu belirtmek istedim.
Old 15-01-2009, 16:06   #12
Av. Bülent Sabri Akpunar

KTÜ Hukuk Fakültesini daha yeni duydum.Teknik üniversite ve hukuk! Yanyana yazılınca bence pek hoş durmuyor! Bilirkişi hukukçular gelecek sanırım

Yine de sadece üniversite açmakla, isimle fakülte olmuyor. İyi bir hukuk fakültesi iyi hocalarla bu vasfını kazanır.Bana hukuk fakültelerini say deseler cevabım bir elin parmaklarını geçmez.
Old 15-01-2009, 16:16   #13
Dilge

Teknik üniversiteden çıkması muhtemel "bilirkişi hukukçular" yorumunuz takdire şayan
Old 15-01-2009, 22:34   #14
Av.Barış

Ülkenin şu anda teğet geçen krizden bile daha önemli olan hukuk fakültesi eksikliğini kapatacak çok isabetli bir kararı daha
Old 16-01-2009, 00:26   #15
Hasan Bahadır Büyükavcı

KTÜ Hukuk öğrenci aldı bu yı ve eğitimleri Gazi Hukukta veriliyor bildiğim kadarıyla. İşin cılkı çıktı. Yakında hukuka direk geçişler başlar.
Old 16-01-2009, 12:12   #16
Av.Özgür ODABAŞ

Varsayılan Sizin için değil belki arkadaşlar ama bizim için bir fakültemiz oldu;

Hukuk fakültelerinin bu denli kolay ve çok açılması konusunda düşüncelere kesinlikle katılıyorum fakat arkadaşlar yalnızca Ankara ve İstanbul'da 30 civarı hukuk fakültesi varken Karadeniz bölgesinde hiç yoktur.Peki bu ne demek biliyor musunuz ;

1.Karadeniz bölgesinden bir genç hukuk okumak isterse Samsun'dan 450 km uzağa -ki bu doğu karadenize doğru 1000km yi geçer- gitmek zorundadır,

2.Karadeniz bölgesinde bir avukat ya da hakim,savcı yüksek lisans ve doktora yapmak isterlerse bu mümkün olamayacaktır.

3.Yine bu bölgede hukuk fakültesinden bilirkişi mütalaasına ihtiyaç duyulursa,dosyanız Ankara ya da İstanbul'a gönderilecek ve 6 aydan erken gelemeyecektir.

4.1990 yılında ilk kez gündeme gelen 19 Mayıs Üniversitesine hukuk fakültesi açılma düşünce ve çabası 2009 da gerçekleşebilecektir.Bu süreçte okuduğunuz ya da yaşadığınız şehirlere açılan hukuk fakültelerini ve mevcut fakültelerin artırılan öğrenci sayılarını bir düşünün.

Bu örneklemeyi çoğaltabilirim ama zaten biliyorsunuz.Kısacası bu kararı eleştiren arkadaşlar belki sizin değil ama bizim kesinlikle nur topu gibi bir hukuk fakültemiz olacak.
Old 16-01-2009, 13:05   #17
Dilge

İnşallah vatanına milletine hayırlı olur da biz de bugün yaptığımız bu eleştirilerden utanırız.
Old 18-01-2009, 14:14   #18
av.aba.aydn

Varsayılan nur topu gibi nice hukuk fakültelerine

Kanaatimce hukuk fakültelerinin açılması ve sayılarının çoğalması haklı ve doğru bir karardır.Eleştirilerinizi yanlış yönlendirdiğiniz kanaatindeyim çünkü,artan nüfus ve buna paralel olarar artan talep bunun gerekli kılıyor.Ancak buralarda mezun olanlara iş imkanlarının ve iş alanlarının bulunmamaıs yönünde eleştiriler yapılabilir.Dolayısıyla bakanlar kurulu kararı bence çok yerinde bir karar bu nedenle kiymetli meslektaşlarımın beyan ve eleştirilerine katılmıyorum.selam ve saygılar
Old 18-01-2009, 14:20   #19
av.aba.aydn

insanların hukuklarını bilmelerinin en güzel ve isbetli yolu onları okumaları ile olur.birde bu yönde bakın olaya
Old 18-01-2009, 15:46   #20
Armağan Konyalı

Alıntı:
artan nüfus ve buna paralel olarar artan talep bunun gerekli kılıyor.
Ülkemizdeki nüfusa göre avukat oranını bazı gelişmiş ülkelerdeki nüfusa göre avukat oranı ile karşılaştırmak doğru sonuç vermeyecektir.

İzmir'deki Kemeraltı esnafının alış veriş yapmadan dolaşan insanlar için bir tabiri vardır: ''Kuru kalabalık'' derler. Ülkemizdeki artan nüfus da kuru kalabalıktır. Bu kuru kalabalığın ne kendine ne de avukatlara yararı bulunmaktadır.

Artık yeni avukata ihtiyaç olmadığını önce avukatlar görmelidir. Muhtaç olunan hukukçu sayısı fazlasıyla mevcuttur. Daha da fazlası her yıl mevcut fakültelerden akın akın mezun olmaktadır.

Hukukçuya duyulan ihtiyaç elli yıl sonra belki artabilir. Ama elli yıl sonra ihtiyaç artsa da elli yıl içinde artan hukukçu sayısı nedeniyle yine hukukçu fazlalığı olacaktır.

-Samsun'da kurulacak fakülte Karadenizli öğrenclere kolaylık sağlamayacak. Samsun'da sadece Samsunlular mı okuyacak? Komşu kentlerden gelecek öğrenciler için 50 km ile 500 km arasında ne fark var? İkisinde de ''sabah git-akşam gel'' mümkün olmayacak.

- Samsun'da kurulacak fakültede yüksek lisans yapacak olanlar hangi hocalardan feyz alacak? Samsun'a gelecek yeterli sayıda hocayı Ankara'da yetiştirebildiniz mi?

- Samsun'da kurulacak fakülteden alacağınız bilirkişi raporu size ne kadar zaman kazandıracak? İletişimin bunca hızlı olduğu çağda Ankara yerine Samsun'dan almayı tercih ettiğiniz rapor Yargıtay'da iki yıl, Danıştay'da dört yıl beklemeyecek mi?

Özetle yeni fakülte açılması için hiç bir bahane geçerli değildir kanısındayım. Hatta var olan fakültelerin kapatılmasıyla, var olan hoca açığının kapatılması yerinde olur görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 21-01-2009, 14:22   #21
av.aba.aydn

Varsayılan hukuk fakültelerinin sayısının çokluğu hakkında

hayır sayın meslektaşım sizin görüşünize katılmıyorum.Hukuk Fakültelerinin artaması çok iyi hatta gerekli bence zira her şeye kanaç kapısıyla bakmamaız gerekir.Zira Hukuk fakültelerinin en önemli amacı insani bilinçlenmedir.İnsanlar çarşıda,pazarda her hal ve hareketlerinde hukuki değerlendirmeleri yapa bilmeliler bence yoksa sırf bazı problemleri çözmek için eleman yetiştirilmesi yerinde değildir.
Bu anlamda hukukçu veya hukuku bilen insanların artamsı müsbet bir gelişmedir.Tabiki iş imkanları ve alanları bunları belki kaldırmayacak ama buralardan yetişen insalar başka iş ve branşlarda çalışabilirler.Hatta çalışacakları işlerde hukuku bilen insan olmaları hem kendilerine hemde topluma büyük fayda ve kazanç sağlayacaktır.
Bu görüş ve düşüncelerimin haklı olduğu kaatinde olduğumu belirterek sevgi ve saygılar.
Old 21-01-2009, 14:35   #22
Av.Cengiz Aladağ

Bir ara da Ziraat Fakülteleri'nin sayısı konusunda aynı şey söyleniyordu: "Çok olması iyidir."

Sekreterlik (bu mesleği küçümsemiyorum ama) için başvuran bir ziraat mühendisi ile tanıştığımda durumun vehametini anlamıştım.
Old 21-01-2009, 14:56   #23
üye3578

Yanlış hatırlamıyorsam Adalet Bakanlığına alınacak şöfürlük için Hukuk fak. mezunu müracaat etmişti.
Old 21-01-2009, 15:06   #24
AvTürk

hayır yapılan şöförlük ilanında hukuk fakültesi mezunlarına öncelik verileceği babında bir cümle vardı. başvuran arkadaşlarım da oldu. şöför olan, noter-avukat katibi olan, polis olan, bi memurluk olsun da... deyip memur olan, kahvehane açan nice hukukçu arkadaşım var. ne deyim mükemmel bir sistem mükemmel bir bakanlık ve mükemmel sessiz bizler
Old 21-01-2009, 15:30   #25
Dilge

Değerli meslektaşlar,

Hukuk fakültesini bitirip kendi mesleğini icra etmek istemeyen çok az insan olacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla yeni açılan fakültelerden mezun olacak müstakbel meslektaşlarımız da kendi mesleklerini icra etmek isteyecekler -ki bu gayet doğal-. Yeni mezun ben ve benim gibi bir çok arkadaşım bile şu an iş bulma kaygısı içindeyken bundan bir beş-on yıl sonra neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Birileri sesimizi duysa iyi olacak!
Old 09-03-2009, 14:45   #26
lawyer_721

Varsayılan biz de isteriz

biz de batman üniversitesinde hukuk fakültesinin açılmasını istiyoruz. iş yoğunluğu biz de stres ve bilumum psikolijik bozukluklara neden oluyor böylelikle iş yoğunluğumuz azalır.
doğrusunu söylemek gerekirse yeni hukuk fakültelerinin açılmasına karşı değilim. çünkü savcı ve hakim sıkıntısı çok fazla. gariban hakimler dosyalardan başını kaldıramıyorlar deşmeyeyim fazla...
Old 09-03-2009, 16:10   #27
cebba

öncelikle hayırlı olsun ama türkiye de her yıl binlerce öğrenci mezun oluyor bakalım sonumuz ne olacak saygılarımla
Old 21-07-2010, 07:28   #28
Adli Tip

Bugün kurulan üniversitelerin bazılarında hukuk fakültesi olmayışı dikkat çekti!

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskil...0100721-32.htm
Old 21-07-2010, 08:17   #29
özgcn

Alıntı:
Bugün kurulan üniversitelerin bazılarında hukuk fakültesi olmayışı dikkat çekti!

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskil...0100721-32.htm

Gerçekten Bakanlar Kurulu bu sefer ayıp etmiş(!)Sadece iki üniversitede Hukuk fakültesi var.Olacak iş mi? Oysa her şehirde, her ilçede hatta her köyde köşe bucakta mutlaka bir hukuk fakültesi olmalı ki var olan kalitemiz yükselsin!!!
Ne eğlenceli şu memlekette hayat oyun gibi bazen ama trajikomik!!!
Old 21-07-2010, 08:38   #30
Adli Tip

Alıntı:
Yazan özgcn
Gerçekten Bakanlar Kurulu bu sefer ayıp etmiş(!)Sadece iki üniversitede Hukuk fakültesi var.Olacak iş mi? Oysa her şehirde, her ilçede hatta her köyde köşe bucakta mutlaka bir hukuk fakültesi olmalı ki var olan kalitemiz yükselsin!!!
Ne eğlenceli şu memlekette hayat oyun gibi bazen ama trajikomik!!!

Sadece iki değil, haksızlık etmeteyelim lütfen : Şimdilik(!) Uluslararası Antalya Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde olmak üzere üçünde hukuk fakültesi var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi