Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hamile Davalı Vekilinin 5 celse üstüste mazaret vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2010, 15:41   #1
av_fikret

Varsayılan Hamile Davalı Vekilinin 5 celse üstüste mazaret vermesi

Dava karar aşamasındadır.
Davalı vekili arkadaşım hamile ve 5. duruşmadır mazeret veriyorsa,tutanağa G.D olarak sadece mazeret kabul edilip davalı vekiline duruşma günü bildirilmesi kararından başka bişey yazılmıyorsa..Sizde müvekkilinize bu nedenle 9 doğuruyorsanız..
Bunun daha doğum sonrasıda var.
Ne yapmak gerekir.Bayan arkadaşlar hissi yanıt vermesin
Teşekkürler
Old 06-05-2010, 16:12   #2
Pınar

Sizin yerinizde olsam, meslektaşımı arar, dosyanın ilerlemesi konusunda ricada bukunurum.Birine yetki verebilir, duruşmalara katılmasa bile beyan sunabilir vs...bu da çözüm olmazsa, Hakim'den bazı husular için(dosyanın içeriğine ve yargılamnın seyrine göre)karşı yana kesin verilmesini talep ederdim.Kolay gelsin
Old 06-05-2010, 16:21   #3
av.sebahattin

Ne diyelim sayın meslektaşım. Meslektaşımızın mazeretinin kabul ediliyor olması hepimiz açısından güzel bir bir tutumdur.

Davaya cevap verilmişse ve delil listesi bildirilmişse, iddia ettikleri delilleri masraflarını vererek siz celp ettirebilirsiniz. Gelen cevapları ve toplanan delilleri de topluca tebliğe çıkarın derim.
Old 06-05-2010, 23:30   #4
Av.İlker DOLGUN

Değerli meslektaşım, mazeretin süreklilik arzetmesi ve karar aşamasına gelmiş bir davayı sürüncemede bırakması nedeniyle Hakimden;
a) Davalı vekiline kesin süre verilmesini ve yokluğunda karar verileceğinin bildirilmesini
b) Karşı taraf ASİLE, vekilinin durumu nedeniyle duruşmada BİZZAT hazır bulunmasını (yada başka bir vekil ile kendisini temsil ettirmesini) aksi halde yokluğunda karar verileceğini bildirir davetiye gönderilmesini talep edin.
Old 07-05-2010, 08:23   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_fikret
Dava karar aşamasındadır.
Davalı vekili arkadaşım hamile ve 5. duruşmadır mazeret veriyorsa,tutanağa G.D olarak sadece mazeret kabul edilip davalı vekiline duruşma günü bildirilmesi kararından başka bişey yazılmıyorsa..Sizde müvekkilinize bu nedenle 9 doğuruyorsanız..
Bunun daha doğum sonrasıda var.
Ne yapmak gerekir.Bayan arkadaşlar hissi yanıt vermesin
Teşekkürler

5 mazeret de hamilelik gerekçesiyle ise bir gariplik var gerçekten. Hamileliğin her ayı da zor geçmez ki.
5 duruşma = (en azından) 1 ay x 5 = 5 ay
5 duruşma = (ortalama) 1,5 ay x 5 = 7,5 ay
Old 07-05-2010, 11:01   #6
Admin

Kabahat 5 kez üstüste mazeret verenin değil, onu belgesiz kabul eden hakimin diye düşünüyorum. (Bu arada sizin de bir noktadan sonra artık mazereti kabul etmediğinizi beyan ettiğinizi varsayıyorum).

Karar aşamasındaki bir davada davalı vekilinin 5 duruşma üstüste mazaretli olmasını gerekçe ne olursa olsun belgesiz kabul etmemek gerek diye düşünüyorum. Eğer büyük bir tesadüf eseri bu 5 günün hepsinde hastahaneye gitmek vs. gibi önemli ve sıradışı bir durum oluştuysa, davalı vekili meslektaşımız bunu belgelendirmede zorluk çekmeyecektir mutlaka.

Hayatın doğal akışı ise hamile bir meslektaşımızın aynı davanın 5 ayrı gününde de duruşmaya katılmasını engelleyecek ciddi bir sorun yaşaması değil, hamileliği mazeret olarak kullanıp, davayı uzatmaya çalışmasıdır bence, dolayısıyla bunun aksini ispat etmesi ondan istenmeli diye düşünüyorum.

Elbette sizin yapabilecekleriniz sınırlı, takdir (ve varsa hata) hakimin.
Old 07-05-2010, 11:11   #7
Avukat Neslihan

davalı meslektaşınız muhtemelen raporludur. Mazeretini belgeleyebiliyor dahi olsa , bu mazeret davanın uzamasına sebebiyet veriyorsa hakimin duruma müdahale etmesi gerekir. Eğer davalı vekili ile görüşüp iyiniyet çerçevesinde bir başkasına yetki vererek davayı takip etmesini sağlamak mümkün değilse ; mazereti kabul etmeyip ; davalı vekiline kesin süre verilmesi ve bu konudaki ihtarı da içerir şekilde bir muhtıra göndermesi hakimden talep edilebilir.
Old 07-05-2010, 12:57   #8
Armağan Konyalı

Hukuk mazeret kabul eder ama mazarrat kabul etmez.
Old 07-05-2010, 13:54   #9
av.suleyman

Muhtemelen bu olaydaki hakim bayan değildir. Bayan olsa bayan meslektaşımızın bu hamilelil durumunu istismar ettiğini anlardı. Ama bay hakim bunu anlayamamış olabilir.
Old 08-05-2010, 00:16   #10
semeni

Bence de bir suiistimal var. Avukatneslihan'a katılıyorum.
Old 09-05-2010, 21:16   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Cumartesi sabahı sezeryana girmeden hemen bir gün önceki cuma gününü bile, mecbur da olmadığım halde, full mesai büroda geçirmiş bir avukat olarak, mazereti kabul edilemez buluyorum

Ancak sizin de duruma müdahale etmediğinizi düşünüyorum. En çok iki mazeret sonrası 3.duruşmada da mazeretle karşılaştığınızda, mazereti kabul etmediğinizi bildirerek, davalıya yokluğunda karar verileceği ihtarını içerir davetiye tebliğ talep edilmesini isteyebilirdiniz.

Saygılarımla...
Old 10-05-2010, 09:28   #12
av.aysil

hamilelik çoğu zaman olağan bir durum olmakla beraber benim gibi erken doğum riski olduğu için wc dıuşında ayağa kalkması yasak bir gebelik dönemi geçirilmesi durumunda 5 değil 10 mazeret dahi verilebilir yani gerçek anlamda(bazı erkek meslektaşlarımızın dediği gibi o kadar basit hesaplar yapılacak kadar kolay bir durum değil hamilelik.)Tabiki bu durum çok sık rastlanmayan bir durum.

Ancak madem ki böyle riskli bir gebeliği var meslektaşımızın ya müvekkili ile konuşup başka bir meslaktaşı yetkilendirmeli yada diğer meslaktaşlarımın dediği gibi davacı vekili ile konuşup davanın sürüncemede kalmasını engelleyecek çareler bulunmalıdır.

Ben meslektaşımızın sırf hamileliğe dayanarak sürüncemede bırakma durumuna katılmıyorum ve böyle birşeyin olmadığını da ümit ediyorum.Mutlaka bu durumunu belgelendirebileceği kanısındayım.
Old 10-05-2010, 10:52   #13
kapgan

Sayın Fikret,
Zaman zaman hepimizin başından mazeret sayılabilecek durumlar geçiyor.Ne yazık ki ilk fırsatta bu durumdan yararlanmak isteyen meslektaşlarımız olsa da(üzülerek söylüyorum bunu,bir duruşmadan çıkıp diğerine 5 dk geciken ve bunu bildiği halde dosyayı takipsiz bırakmaya çalışan karşı taraflar görüyoruz),hepimizin birer insan olduğunu birgün sizin de aynı durumda olabilceğinizi düşünerek müsamalı davranmak doğru olandır diye düşünüyorum.
Söz konusu durumda,belli ki siz zaten meslektaşımıza gebelik nedeniyle yeterince saygı göstermişsiniz,ama neticede siz de ''vekil'' siniz ve sorumlu olduğunuz bir iş var.
Diğer arkadaşlarımızın söylediği gibi,telefonla meslektaşımızı arayarak durumu izah etmeye çalışın.Yardım isteyin.Umarım öyle değildir ama,eğer durumdan istifade etme gibi bir niyet söz konusu ise,ya da sizin durumunuzu önemsemeyecek ise,yokluğunda karar verileceğine dair bir muhtura ile sonuca gidin derim.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi