Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiracının iş yerine zarar vermesi halinde mala zarar verme suçu oluşur mu?

Yanıt
Old 23-05-2007, 15:16   #1
avukat 77

Önemli kiracının iş yerine zarar vermesi halinde mala zarar verme suçu oluşur mu?

Bir sanayi sitesindeki iş yerinde kiracı kira parasını,aidat ve çtv giderlerini ödemediği için hakkında kira borcu için takip yaptım ve kesinleşti.29 mayıstaki duruşmada tahliye kararı çıkacak büyük ihtimal.Ancak bu arada kiracı iş yerinin duvarlarına zarar vermiş.Duvarda kırılmalar,sıvada ve boyada kullanım nedeniyle hasarlar oluşmuş.Kiracı işim gereği zarar verdim çıkarken yaptırırım diyor ama daha kira paralarını vs.giderleri dahi tam ödemedi.Haczedilecek pek bir mal da yok.Ayrıca depozito alınmamış.Bu durumda kiracı hakkında cezai anlamda tck da düzenlenen mala zarar verme suçu nedeniyle savcılğa şikayet yapılabilir mi? yada başka nasıl bir yol izlenebilir?
Old 23-05-2007, 16:23   #2
medenikal

Mala zarar verme

Madde 151- (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Alıntı:
sıvada ve boyada kullanım nedeniyle hasarlar oluşmuş.Kiracı işim gereği zarar verdim çıkarken yaptırırım diyor

Bu durumda şuç oluşmaz Kanaatindeyim.

vatandaş kiracı;

tahliye ettiğinde ;

siz dükkana girdiğinizde;

camın;lavabonun ;

çercevelerin kırılıp ;yerlere atıldığını;

duvarlarda çekiç izlerinin olduğunu;

artı döşemenin , fayans veya laminantların bir hınçla tahrip edildiğini ;

görürseniz bu halde ; suç meydana gelir.
Old 23-05-2007, 16:31   #3
avmurat

TCK m.21 "Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır" TCK m.22 "Taksirli işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır" Bu maddeler çerçevesinde ve önceden beri süregelen uygulama nedeniyle mala zarar verme suçu kasıtla işlenebilir suçtur.Yani amaç mala zarar verme olmalıdır.Örneğin olayınızda kiracı "Madem sen beni tahliye ediyorsun ben de senin camını kırayım da gör" saikiyle hareket ederse belki cezalandırlabilir.Diğer türlü cezalandırılmayacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi