Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

BorÇludan İcra Dosyasina İbretlİk*** Beyan DİlekÇesİ

Yanıt
Old 28-06-2012, 10:38   #1
hciyiltepe

Varsayılan BorÇludan İcra Dosyasina İbretlİk*** Beyan DİlekÇesİ

Borçlunun icra dosyasına sunduğu dilekçeye görüşlerinizi bekliyorum...(3.yargı paketi sonrası)

İZMİR ... İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

Müdürlüğünüzün 2012/... Esas sayılı dosyası üzerinden hakkımda icra takibi başlatılmış ve tarafıma ... tarihinde bu husus tebliğ edilmiştir.

İcra takibi ve borca bir itirazım bulunmamaktadır. Emekliyim ve marangoz olarak çalışıyorum. SGK dan aldığım emekli maaşım,kendi oturduğum evim,işyerim de ki bir adet bıçkı, planya ve yatar daire, ev eşyalarım bulunmaktadır.Ancak;

- İİK gereği yaşam için gerekli ev eşyaları haczedilez. Evimde 2 adet televizyon hariç mevcut diğer eşyalardan birer tane olup fazla olmadığından haciz işlemi tatbik edilmemesi, televizyonun ise değeri brüt asgari ücretin 6 katından az olduğundan haciz edilse bile muhafaza altına alınmaması,

- İİK gereği borçlunun mesleki faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli makina teçhizatı haczedilemeyeceğinden işyerimde haciz uygulanmaması,

- 5510 sayılı Kanun gereği emekli maaşları haczedilemediğinden emekli maaşıma haciz konulmaması,

- İİK gereği borçlunun haline münasip evi haczedilemeyeceğinden evime haciz konulmaması,

- ... Bankasında hesabım olmakla birlikte ilgili hesabım ayna zamanda emekli maaş hesabım olduğundan İİK m.89 gereği haciz tatbik edilmemesi

Aksi halde işlem yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç dyurusunda bulunacağımı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımı bilgilerinize sunarım.

Borçlu
Borçhan Borçödemez
Old 28-06-2012, 10:47   #2
av_yaseminceylan

Sn. Borçödemez'in konusunda ne denli deneyimli olduğu hususunda epey fikir verdi bana doğrusu.

Kolaylıklar dilerim
Old 28-06-2012, 11:04   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Borçlunun icra dosyasına sunduğu dilekçeye görüşlerinizi bekliyorum...(3.yargı paketi sonrası)

Müdürlüğünüzün 2012/... Esas sayılı dosyası üzerinden hakkımda icra takibi başlatılmış ve tarafıma ... tarihinde bu husus tebliğ edilmiştir.

İcra takibi ve borca bir itirazım bulunmamaktadır. Emekliyim ve marangoz olarak çalışıyorum. SGK dan aldığım emekli maaşım,kendi oturduğum evim,işyerim de ki bir adet bıçkı, planya ve yatar daire, ev eşyalarım bulunmaktadır.Ancak;

- İİK gereği yaşam için gerekli ev eşyaları haczedilez. Evimde 2 adet televizyon hariç mevcut diğer eşyalardan birer tane olup fazla olmadığından haciz işlemi tatbik edilmemesi, televizyonun ise değeri brüt asgari ücretin 6 katından az olduğundan haciz edilse bile muhafaza altına alınmaması,

- İİK gereği borçlunun mesleki faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli makina teçhizatı haczedilemeyeceğinden işyerimde haciz uygulanmaması,

- 5510 sayılı Kanun gereği emekli maaşları haczedilemediğinden emekli maaşıma haciz konulmaması,

- İİK gereği borçlunun haline münasip evi haczedilemeyeceğinden evime haciz konulmaması,

- ... Bankasında hesabım olmakla birlikte ilgili hesabım ayna zamanda emekli maaş hesabım olduğundan İİK m.89 gereği haciz tatbik edilmemesi

Aksi halde işlem yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç dyurusunda bulunacağımı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımı bilgilerinize sunarım.

Borçlu
Borçhan Borçödemez

Adeta kanun değişikliği bu borçlunun isteğine göre tanzim edilmiş hissi veriyor.

Bu kadar çok şeyi olan borçlunun hiçbir şeyi haczedilemeyecekse eğer,

Alıntı:

şeklindeki bu ikaza rağmen borçlunun aleyhinde yapılacak haciz işleminden dolayı size ve memura karşı açacağı tazminat davasından kaynaklanacak muhtemel alacak hakkı (!) üzerine müvekkiliniz adına haciz koymak dışında çareniz kalmamış gibi.
Old 28-06-2012, 11:04   #4
üye7160

gerçekten şaşılacak şey!!
kimsenin avukata ihtiyacı kalmayacak bu gidişle..Borçlumuz kendisini mahkeme ilan ederek,hükmü vermiş,hiç birşeyimi alamazsınız!!!

peki ne olacak bundan sonra? Acaba yasa koyucu alacaklının alacağını hangi yolla tahsil edebileceğini ne zaman düzenleyecek?Borç yap, ödeme, arkanda ben varım diyen bir devlet mantığı ile ekonomik sistemi nasıl hayatta tutacağız?
Old 28-06-2012, 11:08   #5
feyzaday

Mutlu

süperrr
Mesele bu durumda avukatın ne yapacağı ?
Old 28-06-2012, 13:40   #6
tiryakim

Bu borçludan para tahsili zor olsa gerek...Ben olsam kanun çıkmadan hacze çıkıp evdeki eşyaların hemen muhafazasını talep ederim...Hemde hiç vakit kaybetmeden...
Old 28-06-2012, 13:41   #7
tiryakim

Borç miktarı ne kadar bu arada merak ettim doğrusu...
Old 28-06-2012, 14:50   #8
avmurat

Yok canım, hayal mahsulü bu dilekçe Böyle bir borçlu olması mümkün değil Ben bu yaşıma geldim; böyle bir borçlu görmedim. Ayıptır yahu; günahtır...İyiniyet diye bir şey kalmamış.Maalesef iyi niyet sükut etmiş.
Old 28-06-2012, 15:08   #9
De jure

Muhtemelen meclis tatile girmeden yasalaşması öngörülüyor ama...Ancak 3.yargı paketi yasalaşsa bile haciz işlemleri ile ilgili 9 ve diğer bir madde 6 ay sonra yürürlüğe girecek.Uygulama nasıl olacak görücez bir de sehven yapılan bir hatayı düzeltmek gerekir mahcuz malların kıymeti brüt asgari ücretin 5 katından az ise muhafaza edilemez.SAYGILAR
Old 29-06-2012, 09:07   #10
haksun

"ev haczi de kalktı" ekler artık dilekçesine gelin de alın hadi der birde,sahtekar borçlular(dürüstler da var ) el ovuşturuyor.
Old 29-06-2012, 10:33   #11
Av. Murat ÇETİN

Burada atladığımız (daha doğrusu borçlunun atladığı) iki husus var:
1-Ev haczini kaldıran değişiklik henüz kanunlaşmadı
2-Sözkonusu tasarıyla İİK'ya eklenen geçici maddeyle "Bu kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan icra takip işlemlerine, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir." denilmektedir.
Old 29-06-2012, 12:46   #12
Avukat Hakan Eren

Sayın hciyiltepe,

Değişiklikleri çok güzel derleyip toparlamış ve eleştirisini ince bir şekilde ortaya koymuşsunuz.

Gelinecek son aşama, icra müdürlüklerinde güçlü kuvvetli böyle pehlivan gibi elemanlar istihdam etmek ve takip açmaya gelen alacaklıları bir güzel evire çevire dövmeleridir.

Seni niye yargıyı meşgul ediyorsun kardeşim... Alacağın için...

Gel gel, kaçma, gel biz ödeyeceğiz senin alacağını gel, gel buraya...Çotaaaa!
Old 29-06-2012, 12:57   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hciyiltepe

Borçlu
Borçhan Borçödemez

Bence bu örnek dilekçe ile bütün borçlulara kıyak yaptınız. Hem ne yapacaklarını öğrendiler hem de bu dilekçe için dahi avukata gitmeyecekler.

Alacaklılar mı? Adı üstünde işte ala-cak,cuk,cek,cik. Yani borçlu ve kahyası isterse ödenecek.
Old 02-07-2012, 11:43   #14
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Reform, İlerlemeyİ İfade Eder

Reform sözcüğü ilerlemeyi ifade eder, değil mi? Peki ilk iki reform paketinden sonra adalet sistemimizde nasıl bir ilerleme veya iyileşme oldu? Bu yapılan reform falan değil. Eğer "İdari sorunlara hukuki çözümler" bir reklam sloganı olsaydı Adalet Bakanlığı için cuk otururdu.
*Cezaevleri çok doldu, şartlı salıverme yasasında değişiklik yapıp boşaltalım.Çek hükümlülerini serbest bırakalım.
*Yargıtay'da çok birikmiş dosya var. Çek Yasasında değişiklik yapalım, hepsi temizlensin.
*Yeddieminlerde mal koyacak yer kalmadı, haciz ve muhafazayı kaldıralım.
*Çok fazla dava açılıyor, önödeme kapsamını genişletelim, parayı veren suçu işlesin, dava açılmasın hakim karşısına bile çıkmasın.
*İcra ceza mahkemeleri çok yoğun, üstelik taahhüdü ihlalden cezaevleri kalabalıklaşıyor. Taahhüdü ihlal cezasını kaldıralım.
Aslında mantık bu olunca çözüm zor değil. Ceza Kanunlarında değişiklik yapıp hırsızlığı, gaspı, hatta cinayeti suç olmaktan çıkarırlarsa mesele kendiliğinden çözülür. Tıpkı bir zamanlar "öğrenciler olmasa Milli Eğitim Bakanlığı'nı çok güzel idare edeceğini" söyleyen bakan gibi. Dava ve icra dosyaları olmasa Adalet Bakanlığı da çok güzel idare edilir.
Yapılan değişikliklerin etiketlerinde hukukçu yazsa bile bürokrat kimliği baskın kişiler tarafından hazırlandığı çok açık.
Ancak göz ardı edilmemesi gereken iki husus var: 1- İcra işleri artık çek senet mafyasına teslim edilmiştir.
Dünyanın birçok ülkesinde az veya çok mafya vardır. Ama mafya yasadışı olan uyuşturucu, kumar,fuhuş gibi sektörlerde faaliyet gösterir. Devletin görev alanındaki hakların korunmasının mafyaya teslimi devletin aczinin vesikasıdır.
2- Bu değişikliklere bankalar hiç ses çıkarmamaktadır. Esnaf çekle, senetle kendisine kredi yaratmakta, ödemelerini zamana yaymaktadır. Kıymetli evrak itibarsızlaştıkça artık toptancı kapıya POS cihazıyla gelecek, esnafkart,vadekart, kobikart veya adını ne koyarlarsa o tür karttan isteyecektir. Bütün esnaf bankaların ticari kredi müşterisi olmak zorundadır. Bu tür reklamlara başladılar bile. Bankalar alacaklarını alamayınca zaten zarar yazıp bunu vergiden düşüyorlar.Onlar için hava hoş...
Ben icra işi yapan bir avukat değilim.Bu değişiklikler beni mesleki açıdan çok fazla ilgilendirmiyor. Fakat bir hukukçu olarak ülkemin hukuk devletinden bu kadar uzaklaşması çok ağırıma gidiyor.
HER ZAMAN SÖYLÜYORUM:BU ÜLKE BİR CENNETTİR; SUÇLU VE BORÇLU CENNETİ...
Old 05-07-2012, 08:36   #15
hciyiltepe

3. Yargı paketi çıktı... Herkese hayırlı olsun...
Old 07-07-2012, 11:54   #16
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
şeklindeki bu ikaza rağmen borçlunun aleyhinde yapılacak haciz işleminden dolayı size ve memura karşı açacağı tazminat davasından kaynaklanacak muhtemel alacak hakkı (!) üzerine müvekkiliniz adına haciz koymak dışında çareniz kalmamış gibi.

süperdi
Old 09-07-2012, 10:15   #17
Özgür Kınay

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Bankalar alacaklarını alamayınca zaten zarar yazıp bunu vergiden düşüyorlar.Onlar için hava hoş...

Detayına girmeyeceğim ancak bu hususta yanlış düşünüyorsunuz. Bu iş belki hukukçu gözüyle öyle görünüyor olabilir; ama işletme/iktisat mantığına göre bu işler pek öyle değil.

Esasen devletin neredeyse 1,5 yıldır bankalara "Kredi vermeyin, azaltın, seçici olun; verilmiş ve sorunlu olan kredileri de bir an önce tasfiye edin" baskısının bir ayağı gibi görmek lazım. Zira tüm tedbirlere rağmen kredi hacmi daralmadı.
Old 10-07-2012, 10:19   #18
Ersin Çağlar

1-Borçlu emekliyim ve marangoz olarak çalışıyorum dediğine göre bu kişi SGK dan sabit bir maaş almakta ve geçimini sağlayacak miktarda aylık geliri bulunmakta marangozluğu ise ek gelir amaçlı yapmakta bana göre marangozhanedeki alet ve edevatları çok rahat haczedilebilir.
2-Borçlu söz konusu 3. Yargı Paketinin Resmi Gazetede ilanından itibaren yürürlüğe gireceğini ve bu tarihten önceki dosyalarda eski hükümlerin uygulanacağını atlamış.
3-... Bankasında hesabım var aynı zamanda maaş hesabım demiş ben olsam haczi koyarım bankadan maaş hesabı olduğunda dair yazıyı alsın İcra Mahkemesine dava açsın maksat uğraştırmak değilmi
4-Evine haczi koyar satışa çıkartırım evin haline münasip olup olmadığını borçlunun açacağı davada mahkemenin karar vermesi bence daha mantıklı belki adamda 200,000-TL lik ev var mahkeme sana 80,000-TL lik ev yeter diyecek bilemeyiz.
Old 11-07-2012, 16:55   #20
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Avukatrecep
Bu dilekçeyi bir avukat yazmış arkadaşlar.

Yakalandın sayın hciyiltepe!
Old 11-07-2012, 17:24   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Yakalandın sayın hciyiltepe!

Sobe!
Old 12-07-2012, 14:23   #22
av.ahu şeker

diğer meslekler bitti şimdi sıra avukatlıkta. size iş yaptırmayacağız diyorlar resmen
Old 16-07-2012, 21:43   #24
kazimdeniz

Bence bu adam çok korkusuz veya artk ne diyim haddini bilmez biri aslında tüm avukatları tehdit etmiş ben icra müdürü olsaydım bu hakaret ve tehdit kokan dilekçeyi dosyaya koymazdım tashih edilmesini isterdim.Kimse bir avukatı tehdit edemez.
Old 24-07-2012, 12:46   #25
av.medine

Hangisine öncelikle kafa yorayım. Ülkemin yöneticilerinin hangi adalet mantığı ile kabul ettiği şu yargı paketine mi , yoksa sahtekar borçlulara karşı geliştireceğim yeni stratejilere mi ? Bilemedim . Kanunun geçici maddesi açık-Bu kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan icra takip işlemlerine, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir." denilmektedir.Buna karşın sayın icra müdürleri toplantı yapıp biz bu maddeyi şöyle yorumladık. Bu sebeple 05.07.2012 tarihinden evvel takibe konulan icra dosyalarına da uygulayacağız diyebilmektedirler . Adalat mekanizması bence tam bir keşmekeş içinde . Kim ne yapacak belli değil. İşte bu arada konu başlığını açan meslekdaşımızın yayınlamış olduğu borçlu dilekçeleri ile daha çok karşılaşırız. Hatta bir borçlumuz , taahhüt verdi ama nasıl olsa tahhütten cezalar da kalkacak diye çok rahat? Ne varki icra ceza kararını henüz tebliğ almadı.
Old 26-07-2012, 15:15   #26
Mahmut Abbas

tamda dediğiniz gibi geçici madde takip işlemi diyor,tasarının ilk halinde takip dosyası diyordu size göre aynı şeyse neden bu değişiklik yapılmış olabilir, bence gayet açık takip, takip dosyası farklı birşey takip işlemi farklı birşeydir, şöyle bir örnek vermek gerekirse haciz bir takip işlemidir, satış bir takip işlemidir, bu kanun satış maddelerini de değiştirdi diyelim satışı hazırladık ilanı yaptık satış gününe bir ay var kanun değişti ne olcak satışı iptal edip masrafları yakıp yeni kanununa göre tekrarmı hazırlıyacağız takip işleminden kasıt tamamen bu başlattığın bir işlem varsa devam et diyor yoksa eski dosyalara eski haciz maddeleri uygulanır sonucu bana göre kesinlikle çıkmaz şahsen bende böyle düşünüp böyle uyguluyorum.
Old 26-07-2012, 23:14   #27
phantomagony

Henüz tasarı yasalaşmadan böyle bir metin yazacak borçluyu borcu ne olursa olsun ibra ederim. Gerçi ben etmesem de yasama çıkardığı bu yasa ile onu alacaklı yerine ibra ediyor ama...
Old 01-08-2012, 15:20   #28
orhan_bayraktar1907

Neşeli Bilinçli borçlu diye buna derim ben...

Zaten avukatın elindeki tüm borç ödemeyi teşvik edecek mekanizmaları aldılar.Piyasada karşılıksız çeklerin oranı da gecen senelere oranla kat be kat arttı.
Borçlu da varsın böyle olsun
Old 10-08-2012, 13:43   #29
GamYıl

borçlunu böyle bir beyanda bulunması düşünceme göre hacze gidilmesine engel oluşturmaz.Çünkü bu beyanlar borçluya aittir.Gerçekten borçlunun durumu bu şekilde olsa bile bunu hacze gidip icra müdürünün tespit etmesi, değerlendirmesi gerekir.Bu anlamda en azından haciz korkusu itibar zedelenmesi anlamında borçluyu tedirgin edebilir.
Old 19-09-2012, 15:57   #30
eşitlik mi

Bildiğini zannedipte bilmediğini belli eden bir kişinin ,lüzumsuz bir dilekçesinden ibaret bana göre,kısmen doğrularını tamamen yanlışlarını sanırım uygulamayla göstermek en mantıklısı Tabi kanunu ve tatbikini iyi bilen bir alacaklı vekili sayesinde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi