Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uzman Avukat, Uzman Hakim

Yanıt
Old 03-10-2003, 13:00   #1
jurista

Varsayılan Uzman Avukat, Uzman Hakim

Hukun ne kadar geniş bir alanla insanları sardığını hepimiz çok iyi bildiğimiz için bunu açıklamaya gerek görmüyorum.Bir Avukat yada hakimin hukukun her alanında tam ve eksiksiz bilgiye sahip olamıyacağıda açıktır.
O halde NEden Doktorluk ve benzeri mesleklerde olduğu gibi bizim ülkemizde de bu alanlarda uzmanlık için bir eğitim verilmiyor.?
Ben ilgilenmediğim bir alanda dava almak istemiyorum, ancak yakın bir aile dostu gelip benden böyle bir alanla ilgili hukuki yardım istediğinde ona hayır demem zor oluyor. Ben bu davaya bakmıyorum dediğimde bu tavrım ya "Bilgisiz Avukat olduğum" ya da "tanıdıktan fazla ücret alamayacağım için kabul etmek istememem" gibi haksız eleştıirilere maruz kalmama neden oluyor.
Hakimlik açısından ise yılarca ceza hakimliği yapmış bir kimsenin birden hukuk hakimliğine atandığında yaşanan zorlukları eminim hepimiz görmekteyiz.

Sonuç olarak ben böye bir uzmanlaşma olması gerektiği kanısındayım. Bu konuda neden bir çalışma olmuyor hala anlamış değilim? Eğer ki bir çalışma varda benim haberim yoksa; bilgisi olan meslektaşlarımın bilgilerini bizimle paylaşmalarından çok mutlu olacağım.
Old 25-06-2004, 13:38   #2
sbudak

Alıntı:
Avukatlara Da Uzmanlık Geliyor

Avukatlık Kanununda değişiklik için yeni bir tasarı hazırlayan barolar uzmanlaşma konusunda teklif getirdiler. Antalya Barosu tarafından hazırlanan ve İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye Barolar Birliği ve Barolar tarafından tartışılan taslakta avukatlarda uzmanlaşmanın teşvik edilmesi genel kabul görüyor. Tasarıda avukatlara uzmanlık sınavı getirilerek bu sınavı geçen avukatların uzmanlık ünvanını tabela, kartvizit v.b. şekilde kullanmasına imkan sağlanacak. MARGE üyesi Av.Bülent Hattatoğlu; ceza sınavını kazanan avukatlar ceza avukatı ünvanı kullanabilecek ancak bu sınava girmeyen yada kazanamayan avukatların ceza davalarına girmesine bir engel olmayacak. Tasarı sadece uzmanlaşmayı teşvik ederek uzman olanların bilinmesini sağlayacak. Sınavın içeriği ve usulü konusunda kesin bir karar verilmiş değil. Tasarı önümüzdeki yasama döneminde baroların mutabakatı ile son şekline getirilip Adalet Komisyonuna sunulacak.
Old 25-06-2004, 13:45   #3
sbudak

Konuya ilişikin bir başka haberi daha aktarıyorum.
Alıntı:

İhtisas Mahkemelerine Uzman Hakim Kadrosu

'Uzman Mahkemelerine Uzman Yargıç Atansın'
Kırklareli Vize Cumhuriyet Savcısı Dr. Uğur Yiğit, yeni kurulan uzmanlık mahkemelerine akademik unvanlı hakim ve savcıların atanmasını önerdi. TBMM Adalet Komisyonu ve Adalet Bakanlığı bürokratları, bu teklifi incelemeye aldı.

Yargıda uzmanlık mahkemelerinin sayısının artması, hakim ve savcılar arasında "uzman kadro" arayışına yol açtı. Bazı hakim ve savcılar da TBMM Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı'na, bu mahkemelere akademik unvanlı görevlilerin atanmasını önerdiler. Aile, Örgütlü Suçlar, Yolsuzlukla Mücadele, Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi gibi yeni kurulan uzmanlık mahkemelerine yönelik kadro arayışı konusunda en ilginç öneri, Kırklareli Vize Cumhuriyet Savcısı Dr. Uğur Yiğit'ten geldi. TBMM Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı'na hazırladığı taslak metni gönderen Yiğit, "Uzmanlık mahkemesi kurmak yetmez, bundan beklenen sonucun alınması için buralara uzman hakim ve savcıların atanması gerekir" görüşünü iletti. Bu düzenleme yapılırsa Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in şikayet ettiği "bilirkişilik kurumu"nun sakıncalarının giderileceğini ifade eden Yiğit, "Yargıda uzmanlaşmaya geçilmesi ile birlikte hem dünya ve Avrupa Birliği ile daha kısa zamanda uyum sağlanacak hem de güvenilir, hızlı ve adil yargılama gerçekleşmiş olacaktır" dedi.

Savcının Teklifi İncelemede
Önerdiği teklifin, Meclis gündeminde bulunan Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'na eklenmesini isteyen Yiğit, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikle yeni kurulan uzmanlık mahkemelerinin başına, bu alanda uzmanlaşmış kariyer sahibi hakim ve savcıların atanmasını önerdi. Pakete, TBMM Adalet Komisyonu başkan ve üyelerinin sıcak baktığı, Adalet Bakanlığı bürokratlarının da teklifi incelediği öğrenildi. Yiğit, ayrıca hakim ve savcıların terfilerinde "ölü bir hüküm" halinde bulunan "bilimsel güç ve yetenek" yerine, "akademik unvan kazanmış olma" şartının getirilmesini istedi.

Kaynak: Yeni Şafak
Old 25-06-2004, 13:47   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu uzmanlasma akademik unsur tasimadan anlamsiz olur. Isteyen Avukatlara, üniversiteler bünyesinde tezli uzmanlik sinavi getirilmelidir ki anlam kazansin.

Yoksa, çorba olur. Isin içine tuhafliklar karisir..
Old 25-06-2004, 15:10   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bana göre bu projenin çoktan kanunlaşması ve hukuk yaşamına geçmesi gerekliydi.Uzmanlaşmanın hem zaman kaybını azaltacağını hem de taraflar açısından verimliliği arttıracağını düşünüyorum.

Yalnız, Sayın Tikici'ye de katılmamak elde değil. Sistemin aynı hekimlerde olduğu gibi akademi bünyesinde düzenlenmesi gerekmektedir.Uzmanlık isteyen avukat adayının en az 2 yıllık bir yüksek lisans eğitimine tabi olması gerekli olmalıdır.
Old 25-06-2004, 16:55   #6
Gemici

Belirli bir hukuk dalında ihtisas sahibi olan avukatlar Alman Avukatlık Kanununa göre Fachanwalt(uzman avukat) unvanını kullanabilir. Uzmanlığın hangi hukuk dallarında olabileceği kanunda ayrıca belirtilmiş: bunlar: İdare, Vergi, Sosyal, İş, Aile, Ceza, İflas ve Sigorta Hukuku dalları. İhtisas için hangi hukuk dallarında hangi koşulların arandığı da avukatlık yönetmenliğinde belirtilmiş. Uzmanlık için gerekli teorik ve pratik koşulların yerine getirilip getirilmediğini ve unvanı barolar veriyor. Teorik bilgileri vermek için Federal Baronun(Barolar Birliğinin Karşılığı) kurduğu bir akademi var. Hangi hukuk dalı için hangi koşulların (teorik ve pratik) arandığıda tek tek yönetmenlikte belirtilmiş.

Uzman Avukat unvanının dışında ağırlıklı olarak çalıştıkları hukuk dalına göre avukatlar: ilgi ve/veya çalışma ağırlık merkezi (Interessen- und/oder Tätigkeitsschwerpunkte) olan hukuk alanlarını tabelalarında ve mektup başlarında kullanabilirler. Örneğin "ağırlıklı çalışma dalı"; aile hukuku gibi. Bunlar için aranan koşullar uzmanlıktaki kadar detaylı ve zor değil. Anlaşmazlığı mahkeme önüne gidip dava açmadan çözmeye çalışan ve bu konuda gerekli koşulları yerine getiren avukatlar ayrıca Mediator(uzlaştırıcı) sıfatını kullanabilir.

Sayın Dikici, neden uzmanlık için gereken teorik ve pratik bilgileri bir öğrenim kurumu versin fikrindesiniz anlıyamadım. Barolar bu işi beceremezlermi?

Saygılarımla
Old 25-06-2004, 17:03   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
[i].

Sayın Dikici, neden uzmanlık için gereken teorik ve pratik bilgileri bir öğrenim kurumu versin fikrindesiniz anlıyamadım. Barolar bu işi beceremezlermi?

[/k]

Sayin Gemici,

Barolar birligi elbetteki bu türden bir isi üstlenebilecek gelire ve donanima sahiptir.

Istenirse kesinlikle yapilabilir.

Fakat, Bunu yapmak icin yeni bastan bir yapilanma gerekecektir. Bu ise, cok uzun bir zaman ister.

Böyle bir olayi hazir kurulu universiteler daha kolay yapabilirler diye düsünüyorum. Tabi ki Barolar Birligi ile birlikte yapilirsa çok daha iyi olur.

Avukatlarin zaten belli bir pratigi var. Teorik yeterlilik önem kazaniyor ki bunu en iyi Hukuk Fakülteleri verebilir.

Benim nacizane fikrim böyle.

Saygilarimla.
Old 15-07-2004, 21:58   #8
ragıp

uzman hukukçu yetiştirlmesi önerinize katılıyorum. Ancak öncelikle uzman hakim ve savcı kadrolalarının açılması zorunluluk olarak görülüyor. Avukatlık, her ne kadar kamu hizmeti ise de rekabet koşulları içersinde yapılmaktadır. Sayın juristanın dedeiği gibi, bizler zaten zorunlu olarak belli davalara ağırlık verip kendimizi yetiştiriyoruz.
Ancak ihtisas mahkemeleri kurulmakta( örneğin tcaret mahkemeleri a da kadastro mahkemeleri) ancak bu mahkamalare her hangi bir hakim atanabilmektedir. bankalar kanunu 14. maddesi, bankalarla ilgili davaların ticaret mahkemelerinde, eğer birden fazla ticaret mahkemesi varsa 1. ticaret mahkemesinde görüleceğini hükme bağlamıştır. Peki, 1. ticaret mahkemesine bankacılıkta uzman hakimlerin atanması gerekmez mi? böyle bir yasal düzenleme yok. bu nedenle, bu tür yasal düzenlemelerin kamu yararına olması için, öncelikle yargıçların uzmanlaşması gerekir.

KİM BİLİR BELKİ O ZAMAN BİLİRKİŞİ TAHAKKÜMÜNDEN KURTULURUZ
Old 04-09-2004, 18:22   #9
Av. Hasan SAKARYA

Avukatlık mesleğinde uzmanlık konusunda görüş bildirmeden önce kanımca; Ankara Barosu'nun 2003/2 sayılı Dergisi'nin 87. sahifesindeki A.Ü. S.B.F. A.Görevlisi F.Hayal Şehrali'nin ALMAN UZMAN AVUKATLIK YÖNETMELİĞİ çevirisinin okunması ve İYİCE irdelenmesi gerekir! Bu çeviri İLGİNÇ ve DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR.
Yine, ÜLKEMİZDE hiçbir yabancı normatif hukuk düzenlemesi ÇEVİRİSİ olmdığı halde ( veya EN AZINDAN BEN ULAŞAMADIM!) bu metnin çevrilerek bir baro dergisinde yayınlanmasının anlamını çözebilmiş değilim. Sn. Şehrali'nin 06-10 Ocak 2004 tarihli Ankara Barosu Hukuk Kurultayı'nın 09 Ocak 2004 günlü oturumuna " AVUKAT-İŞ SAHİBİ İLİŞKİSİNDE SİGORTA " başlığı ile yapmış olduğu sunumun AVUKATLIK MESLEĞİNDE UZMANLIK İLE İLGİSİ bence çok İLGİNÇ ve DÜŞÜNDÜRÜCÜ.
Hemen aklıma gelen, Türkiye'de hukuk fakültelerinde ve diğer sosyal bilimler alanında ÖĞRETİM veren fakültelerde UZMANLIK SAYISINI DOLDURACAK KADAR AVUKATLIK RUHSATINA SAHİP ÖĞRETİM ÜYE ve GÖREVLİSİ VAR MIDIR?
ALMAN UZMAN AVUKATLIK YÖNETMELİGİ
German Expert Legal Profession Regulation
çeviren: Feyzan Hayal ŞEHİRALİ*
Birinci Kısım Uzman Avukatlık
Birinci Bölüm Uzmanlık Alanları
Madde 1
Kabul Edilen Uzman Avukatlık Unvanları
Uzman avukatlık unvanı; Federal Avukatlık Yasası'nın § 43c/2 hükmü uyarınca, idare hukuku, vergi hukuku, iş hukuku ve sosyal hukuk alanlannda verilebilir. Diğer uzman avukatlık unvanlan aile, ceza ve aciz hukuku alanlanndadır. .
* A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Araştırma Görevlisi
88 Ankara Barosu Dergisi 2003-2/Şehirali
İkinci Kısım
Unvanın Verilmesine İlişkin Ön Koşullar
Madde 2
Aranan Bilgi ve Deneyimler
(1) Bir uzman avukatlık unvamnın verilmesinin ön koşulları,
a) özel teorik bilgiler ve
b) özel pratik deneyimlerdir.
(2) Uzmanlık alanında yaygın olarak edinilen mesleki eğitim ve pratik deneyimi önemli ölçüde aşması halinde özel teorik bilgi ve pratik deneyimlerin mevcut olduğu kabul edilir.
(3) Özel teorik bilgilerin, uzmanlık alanının Anayasa ve AVRUPA HUKUKUNA ilişkin esaslarını kapsaması gerekir.
Madde 3
Avukatlık Faaliyetine İlişkin Koşullar
Bir uzman avukatlık unvanının verilmesi, başvurudan önce doğrudan ve kesintisiz olarak en az üç yıl süreyle avukatlık ruhsatnamesine sahip olma ve faal olarak çalışmış olma koşuluna bağlıdır.
Madde 4
Özel Teorik Bilgilerin Edinilınesi
(1) Özel teorik bilgilerin edinilmesi için kural olarak her bir uzman avukatlık unvanı için ayrı ayrı hazırlanmış ve uzmanlık alanının bütün ilgili dallarını kapsayan, avukatlara mahsus kursa katılım gereklidir.Kursun toplam süresinin sınavlar hesaba katılmadan en az 120 saat olması zorunludur. Vergi hukuku uzmanlık alanında, muhasebe ve bilanço bilgisi için ayrıca 40 saat eklenir. Aciz hukuku uzmanlık alanında, işletme ekonomisi temelleri için 60 saat eklenir.
Şimdilik bu kadar, saygılarımla.....
Old 01-10-2004, 12:31   #10
Av.Fahri ALİMOĞLU

hukukun bir alanında uzmanlaşmanın gerekliliği konusunda kimsenin aksi beyanda bulunacağını açıkçası düşünmüyorum. Çünkü mevcut halimiz ile çoğunlukla pratisyen hekimler gibi her şeye müdahale eden bir konumdayız. Nasıl tıp kendi içinde uzmanlık alanları geliştirerek insan sağlığı konusunda daha nitelikli hizmet üretmeyi başarıyorsa aynı şeyin hukukta da yapılması gerektiğine inanıyorum. Yasaların sürekli değiştiği bir ülkede bir avukatın her konuyu bilmesi, her konuyu doğru bilmesi imkansızdır. Pratikte birden çok avukatın bulunduğu bürolarda iş bölümü yapılarak bu konuda aynı tür davalara bakmaktan kaynaklanan ve tecrübeye dayalı uzamnlıklar oluşabilmekte isede aslolan uzmanlığın bir ünvan olarak verilebilecek hale getirilmesidir. Çünkü bu bir ünvan olarak kullanılamadığı sürece dahiliyeden çok iyi anlar şeklinde pazarlanan bir pratisyen hekimden farkımız olmayacaktır.
Temel problem uzmanlık gerektiren alanların tespiti ve uzman olabilmenin şatlarını belirlemekte ortaya çıkacaktır. Sayın Tikici'nin belirttiği gibi üniversetelerden faydalanılabilir ancak bunun yeterli olacağını sanmıyorum. Çünkü sonuçta hukuk fakültesindeki dört yıllık eğitim süreci boyunca hiç konuşmadan ama ileride mesleğini konuşarak kazanmak zorunda kalan bizler sistemin sadece teorik bilgi yüklemesi yaptığını biliyoruz. Bu nedenle uzmanlığın sadece üniversitelede devam eden eğitime bağlı kalınarak gerçekleştirilmesinin beklenen faydayı sağlamayacağını düşünüyorum. Ancak üniversite ve baroların işbirliği ile karma bir sistemin kurulabileceği ve avukatlıkta geçen bellirli bri zaman dilimi ve uzmanlık gerektiren konuda belirli sayıda dava dosyası gibi altyapılar üzerine bina edilebileceği kanısındayım.
Uzman hakimliğin gerekliliği ise yıllarca ceza hakimliği yaptıktan sonra başka bir yere hukuk hakimi olarak atanan hakimlerin çektikleri ve mecburen bizede çektirmek zorunda kaldıkları sıkıntıdan anlaşılmaktadır zaten. Saygılarımla
Old 18-01-2005, 19:35   #11
Av. Hasan SAKARYA

Tarih : 06.01.2005
Yer : Ankara Sheraton
Konu : DEMOKRASİ ve YARGI
Düzenleyen : Türkiye Barolar Birliği
Konuşmacı : Doç.Dr. Fatih Selami MAHMUTOĞLU,

" - İHTİSASLAŞALIM ! Ben, bankacılık hukuku ile uğraşırken BİRAZ SÖZLEŞME HUKUKU VS. çalıştım. Kesinlikle ceza hukuku YETMEDİ ! "

Bu ifade karşısında " UZMANLIK SAYISINI DOLDURACAK KADAR AVUKATLIK RUHSATINA SAHİP ÖĞRETİM ÜYE ve GÖREVLİSİ VAR MIDIR ? " sorusunun bir anlamı var mı, yok mu ?

HALA DÜŞÜNDÜRÜCÜ DEĞİL Mİ ?

Saygılarımla.
Old 08-10-2005, 11:19   #12
Av. Hasan SAKARYA

İYİ GÜNLER,

Vatana millete hayırlı olsun, marka vekilliği GÜLE GÜLE, patent vekilliği GÜLE GÜLE, uzlaşma kurulu zaten gitti arkasından baksak da GÖREMEYİZ.
Yenisi ! " SERTİFİKALI AVUKATLIK " başladı !...
- SPOR HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI ( T.C. Kadir Has Üniversitesi ) !

DAHA GÜZELİ VAR !
- TBB YK.'nun 04.09.2005 gün ve 394-2 sayılı YÖNERGESİ GEREĞİ SETİFİKALI " CEZA MUHAKEMESİ " uzlaştırıcı avukatı.

Hukuk fakültesi diploması, ruhsat ne işe yarar ?
Hiçbir işe yaramıyorsa, hukuk fakültesinde zaman ve özel hukuk fakültelerinde hem zaman hem de harcanan paralara yazık değil mi Mİ ?
SERTİFİKASI OLMAYAN veya BAZI KURUMLARIN YAPTIĞI İMTİHANLARI BAŞARAMAYAN RUHSATLI AVUKATLAR NEYE GÖRE veya NEYE DAYANARAK MAHKEMELERDE İSPATI VÜCUT
ETMEKTEDİRLER.

HAKKINI YÜCE YARGIDA ARAYAN HAK SAHİPLERİNE
SONSUZ SAYGI ve HÜRMETLER...
Old 11-04-2015, 14:25   #13
Av.A.Aksoy

Kıymetli meslektaşlarım,
Yıl oldu 2015 ve hala Hukuk'ta Uzmanlık diye bir şey yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi