Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 10:43   #1
Fuat

Varsayılan Boşanma

Almanya'da Alman bir bayanla yaklaşık 13 yıl evli kaldıktan sonra 1991 yılında Almanya'da boşandım ve Türkiye'ye döndüm. Ancak Türkiye'deki makamlar Alman mahkeme kararının burada boşanmış sayılmak için yeterli olmadığını, eski eşimin muvafakatı gerektiğini söylüyor, davam halen sürüyor. Forumunuzda benzer bir konuda yabancı eşin buradaki bir avukata vekalet vermesi gerektiği yazıyor ancak, eski eşimin bana bu konuda yardımcı olacağını hiç zannetmiyorum. Tekrar evlenmek istiyorum ama, şu anda bu mümkün görünmüyor. Bana yardımcı olursanız size minnettar kalırım.
Old 02-03-2002, 10:43   #2
seyyah

merhaba,
alman mahkemesince verilen boşanma kararınız kesinleşmiş ise, bunun onaylı bir tercümesi ile birlikte ikametgahınızın bulunduğu asliye hukuk mahkemesinde, bu yabancı kararın türkiyede tenfizi için dava açmanız gerekiyor. devam ettiğini söylediğiniz davanız bu mahiyette bir dava ise sonuçlanmasını bekleyiniz. bu davada almanyada boşandığınız eşinize tebligat yapılması gerekecektir. ancak eşinizin illa da açtığınız davaya muvafakat etmesi gerektiğini size kim söylemişse yanlış söylemiş. eğer yabancı mahkemece verilen boşanma ilamı tenfizi kabil nitelikte ise mahkeme başkaca hiçbir araştırmaya girişmeksizin bu ilamın tenfizine karar verir, karar her iki tarafa da tebliğ olunur, temyiz edilmediği takdirde kesinleşir, nüfus kaydınıza boşanmanızın tescili ve ondan sonra yeniden evlenmeniz mümkün olur.
Old 02-03-2002, 10:44   #3
Fuat

Sayın Seyyah,
yaklaşık 10 ay evvel bana tavsiye ettiğiniz gibi davanın sonuçlanmasını bekledim ancak, dava ne yazıkki olumsuz sonuçlandı, yani boşanmam tanınmadı. Bundan sonra ne yapabilirim, avukattan kaynaklanan bir eksiklik olabilirmi, başka bir avukat tutarak yeniden dava açsam bir faydası olabilirmi? Türkiye'de halen evli sayıldığıma göre Almanya'yaki eski eşime karşı buradan yeniden boşanma davası açsam netice alabilirmiyim?
Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 02-03-2002, 10:47   #4
Fuat

Bu konuda bana yardımcı olacak kimse yok mu? Lütfen cevap verin! Yeni medeni kanunda yabancı mahkeme kararının Türkiye'de tanınması ve tenfiz davaları ile ilgili değişiklik yapıldımı?
Teşekkürler
Old 02-03-2002, 10:48   #5
avukat

DAvanızın neden reddedildiği önemli, gerekçeli karar hakkında bilgi verirseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi