Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kaynana problemi, şiddet, velayet, yurt dışındayım..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2010, 12:42   #1
üniversite öğrencisi

Varsayılan kaynana problemi, şiddet, velayet, yurt dışındayım..

merhabalr, ben yıllık evliyim.almanyadan türkiyeye nice vvadlerle gelin geldim.daha doğrusu vaadlere kanıp kaçarak evlendim.mahkemelik olmuştuk ve hakim yıl içinde boşanırsak eşim hapse girecekti.okulumu ailemi bıraktım ve hakkımı öldürdüm.çocuk için eşimin ailesi baskı yaptı ben okumak istiyorum dedim ve onlar bana çocuğu bakacaklarına dair söz verdiler ama bakmadılar.bu nedenle üniversitemi değiştirmek zorunda kaldım.kaynanam sürekli oğlunu doldurup üstüme salıyor 4yaşında bir oğlum var.eşim beni üniversiteye göndermemekle tehdit ediyor,ailemle tek irtibatım olan inteneti kapattıracakmış ve para vermiyor.son olarak annesinin ve kadeşinin gözü önünde beni tartakladı ve küfür etti. bende daha fazla susmayarak annesinin ettiği hakaretlere karşılık verdim.benim sormak istediğim;eşim boşanmak istemiyor işine gelirse diyor,çocuğumun velayetini istiyorum ama okudum için ekonomik özgürlüğüm yok okulumun bitmesine az kaldı ve bu süre zarfında ailem maddi destek sağlayacak.bilgilerinize acil ihtiyacım var,şimdiden teşekkürler...
Old 10-03-2010, 14:10   #2
üye8180

Sayın katılımcı,

Şiddet görmeniz eşinizin kusurlu hareketidir ve suçtur. Kasten yaralama suçunu oluşturur. Şiddet uygulayan eşiniz ve eşinizin ailesinin fertleri aleyhinde, size koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. En yakın aile mahkemesinden, harca ve masrafa tabi olmaksızın talep edilebilir. Duruşma yapılmaz. Dosya üzerinden, en kısa sürede verilir. Tedbir kararı ile, şiddet uygulayan aile bireylerinin, sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, ortak konuttan uzaklaştırılmaları, konutun size ve çocuğunuza tahsisi ve dosya kapsamanına göre takdir edilecek diğer tedbirlere hükmolunur. Tedbir kararı üç aydan, altı aya kadar süre için verilir. Şiddet veya şiddet tehlikesi devam ediyorsa tekrar istenebilir. Tedbir kararına uymamanın yaptırımı, görevli ve yetkili sulh ceza mahkemesinde, altı aya kadar hapis talepli yargılanmadır.

Boşanma davası açabilirsiniz. Şiddet uygulayan, şiddete geçit veren eşiniz ağır kusurlu sayılacaktır. Boşanma ile beraber, çocuğun velayeti, nafaka, maddi ve manevi tazminat, mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak hakkı taleplerinizi ileri sürebilirsiniz.

Hak kayıplarına uğramamak için mutlaka doğrudan avukat yardımı alınız. Yoksulsanız , bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size ücretsiz avukat atanmasını talep ediniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi