Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

davadan vazgeçme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2008, 19:54   #1
Konuk

Varsayılan davadan vazgeçme

merhaba yakın zamanda boşanma davam var eşimde bende evlilik birliğinin yıkılması nedeniyle dava açtık önce onun davacı olduğu mahkeme sonra benim açtığım dava yada belki davalar birleştirilecek ben size şunu sormak istiyorum boşanma davası açrken maddi manevi ve tedbir nafakasıda istedim şimdi ben hamileyim ve çocuk doğana kadar ayrılmak istemiyorum şu an boşanma kararımı ertelemek istiyorum şimdi mahkemede boşanmak tan vazgeçtiğimi boşanmak istemediğimi söylesem onun açtığı davada acaba diğer haklarımdanda feragat etmiş olurmuyum yani tazminat vede nafaka talebimdende vaz geçmiş olumuyum bunu istemekle yani o haklarımı yitirirmiyim onu öğrenmek istiyorum mahkemde boşanmaktan vaz geçtiğimi söylemenin bana zararı olurmu ilerki aşamalarda ikinci bi soruda boşanma kararımdanda tazminat ve nafaka kararımdanda vazgeçmedim karşılıklı açılan bu şartlı davada boşanma hemen gerçekleşirmi hani hakim hamile die süreyi uzun tutarmı evleneli 1 yıl dolmadı bile acil bilgi verirseniz sevinirim mahkeme çok yakında.
Old 09-12-2008, 21:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Şu anda hem sizin hem de eşinizin açmış olduğu iki ayrı boşanma davası vardır.İster ayrı ayrı, ister birleştirilerek görülsün ,iki ayrı dava olma özelliğini kaybetmeyecek iki ayrı talep yargılama konusu yapılacak ve her iki dava hakkında ayrı ayrı karar verilecektir.

Sizin davanızdan vazgeçmeniz sadece sizin açtığınız davada sonuç oluşturacaktır.Eşinizin davası ise görülmeye devam edilecektir.

Kendi davanızdan vazgeçme konusunda kararlı iseniz,eşinizin davasının reddini,eğer boşanmaya karar verilecek olur ise ve koşulları varsa dava sonuna kadar maddi-manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.

2-Anlaşmalı boşanma için tarafların bir yıldır evli bulunmaları, boşanmanın sonuçları konusunda anlaşmış olmaları,tarafların yapılan duruşmaya bizzat katılıp özgür iradesi ile boşanmak istediklerini hakime beyan etmeleri gerekir.Boşanma isteğinin özgür irade ile açıklandığı anlaşılır ve anlaşma hakim tarafından uygun bulunursa boşanmaya karar verilir.Başkaca bir eksiklik yoksa bu genellikle tek ve ilk celsede olur.

Eğer boşanmanın sonuçları konusunda bir anlaşma yoksa taraflar iddialarını ispatlamakla yükümlüdür.
İddiaların ispatı zaman almaktadır.Delillerin toplanması,tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırmaları ve tanıkların dinlenmesi için birden fazla olacak şekilde duruşma yapılması gerekmektedir.Bu durumda çekişmeli boşanma davalarının hemen ve çok çabuk bitmeyeceği beklenmelidir.

Ayrıca karardan sonra tarafların ,kararı temyiz etmeleri sonucu da kararın kesinleşmeyeceği bilinmelidir.

3-Kadının gebe olması ile karar verilmeye engel değildir.Uygulamada bazen çocuğun doğmasına kadar erteleme kararı verildiği gibi,beklenmeksizin de karar verilebilmektedir.Yani bu konuda karar hakimindir.

Ek bilgi:
Dava devam ederken veya boşanmaya karar verilse bile boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuk evlilik içinde doğmuş kabul edilir ve babanın hanesine tesçil edilir.

Fakat boşanmanın kesinleşmesinden sonraki 300 gün içinde doğan çocuğun velayeti için yeni bir dava açılmalıdır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi