Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yüksek Lisans Kabul Kriterleri

Yanıt
Old 18-03-2007, 05:24   #1
Ramazan Dönmez

Varsayılan Yüksek Lisans Kabul Kriterleri

Öncelikle selamlar,

Son sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim. Uzmanlaşmak için yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu noktada ALES ve dil sınavları yanı sıra lisans not ortalaması gerekiyor, peki bunların etkileri ne orandadır? 2,7/4 not ortalaması (68) yeterli olur mu? Bu konuda sorularıma cevap bulabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.
Old 18-03-2007, 06:31   #2
Cest la vie

Oranlari genellikle her okul kendi belirliyor. Ayrica okulun yaptigi mulakat ve varsa yazili sinav da etki ediyor ve cogunlukla en buyuk paya bun(lar)dan alinan not sahip oluyor.
Saygilarimla
Old 18-03-2007, 14:12   #3
Ramazan Dönmez

Alıntı:
Yazan Ahu
Oranlari genellikle her okul kendi belirliyor. Ayrica okulun yaptigi mulakat ve varsa yazili sinav da etki ediyor ve cogunlukla en buyuk paya bun(lar)dan alinan not sahip oluyor.
Saygilarimla

Teşekkürler Ahu hanım,

Ters bir yol izleyerek önce buraya soru sordum, daha sonra detaylı bir araştırma yaptım internetten. 100 üzerinden en az 60 ila 65 lisans not ortalaması istenmekte lisans için ve lisans not ortalamasının yüksek lisansa kabuldeki etki oranı %10 ila %30 arasında değişmekte imiş.

Eğer benim gibi merak edenler var ise duyurulur.
Old 18-03-2007, 23:11   #4
av.mgul

ben marmara ünv de yüksek lisans yapan biri olarak üniversitemdeki durumu anlatayım
Ales %50
mülakat %25
not ortalaması %25
tabi bu kağıt üzerindeki değerlendirme bunun yanında mülakat olduğu için başka kriterlerde işin içine girebilir!...
Old 12-04-2007, 12:32   #5
av.sinem

Bildiğim kadarıyla Selçuk Üniversitesi ,Erciyes Üniversitesi gibi bazı üniversiteler dil şartı aramıyor.Ama dil puanınız varsa bu size avantaj sağlayarak ortalamanıza katılıyor.Birde ikinci öğretim tezsiz yüksek lisanslar var.Bunlara girmek daha kolay.
Old 22-04-2007, 01:33   #6
Kemal Yıldırım

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde de ayrıca bir sınav yapılıyor. Bütün dersleri içeren bir sınav değil. Sadece seçtiğiniz alanla ilgili birkaç dersi içeriyor bu sınav. Kamu hukuku ise kamu hukukundan birkaç ders, özel hukuk ise özel hukuktan birkaç ders. Dil kesinlikle önemli. Öncelikle Almanca. Daha sonra İtalyanca ve İngilizce. Ama Almanca ön planda.

Ayrıca şu kadarını söyleyeyim, eğer alanınızı belirlediyseniz bunu şimdiden hocanıza söyleyin ve neler yapmanız gerektiğini öğrenin bu size faydalı olacaktır.

Bunun yanında eğer okul sizi kabul etmek istiyorsa, ALES ten aldığınız 45 üzeri not yeterli olacaktır. Zaten en az 45 almanız gerekiyor. Bu arada 45 eşit ağırlık notunuz olmalı.

Bazı okullarda yine sınav yapılıyor, bazılarında mülakat, bazılarında da sadece ALES puanınız yeterli oluyor. Okulların sitesinden bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Saygılar...
Old 22-04-2007, 02:21   #7
Heybe Hukuk

Ankara Hukuk mezunuyum. Mezun olduktan sonra kendi memleketim olan ildeki bir hukuk fakültesinde yüksek lisans yapmaya karar vermiştim. O zamanki adı ile LES sınavı sonucu aldığım puan, belirlenen taban puanın oldukça üzerindeydi. Yazılı sınavda da başarım yüksekti. Ancak mülakat sırasında, sorulan teknik soruları da başarıyla yanıtlamamın üzerine özel bir soru sorulmuştu. "Neden kendi memleketiniz olan, ailenizin de bulunduğu bu şehirdeki fakültemiz yerine Ankara Hukuk Fakültesini tercih ettiniz?" Ve "daha iyi bir eğitim alacağım inancı ile AÜHF'yi tercih ettim" şeklindeki cevabım üzerine, yüksek lisansa kabul edilmemiştim. Anlayacağınız, birçok ölçüt mevcut :0)
Old 03-06-2008, 18:36   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

3 Haziran 2008 tarihli Resmi Gazete'de Gazi Üniversitesi'nin lisansüstü eğitimle ilgili yönetmeliğinde değişiklikler yapılan yönetmelik yayımlandı. Güz döneminde gireceklerin dikkat etmesi gerekir diye düşünerek bilgi vermek istedim. Resmi Gazete'nin sitesinden ulaşılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi