Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yurt dışından emekli maaşı alan borçlunun maaşına haciz konulurmu? Nasıl?

Yanıt
Old 10-04-2007, 14:00   #1
levent baştan

Varsayılan yurt dışından emekli maaşı alan borçlunun maaşına haciz konulurmu? Nasıl?

merhabalar....

Hollandadan emekli olup Türkiye'de yaşayan borçlunun emekli maaşına haciz nasıl konulur?

ilgilinize şimdiden teşekkür ederim
Old 10-04-2007, 17:50   #2
Av.Ayse E.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7720...
ısınıze yarayabılırmı....
sorunuzla alakalı degıl ama yol gostermesı acısından
takıbınız kesınlesmıs ıse:
Merkez Bankası/Ankara Iscı dovızlerı departmanına
SSK genel mud/Ankara yabancı ıscıler departmanına 89/1 gondermenızı tavsıye ederım...bellı olmaz olumlu bır cevap gelebılır...ıyı calısmlar...
Old 10-04-2007, 18:31   #3
süleyman zengin

Yurt dışından emekli olan bir kişinin maaşının tamamı üzerine haciz konabilir. Çünkü maaş haczini düzenleyen İİK 83 madde ülkemiz sosyal güvenlik kuruluşlarından birinden yani SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığından emekli olmuş kişiler maaşlarına haciz konulabileceğini düzenlemiştir. Yurt dışından emekli olanlar 83 madde kapsamına girmez. Genellikle yurt dışından emekli olanlar Ziraat Banmasından maaş almaktadırlar. Önce borçlunun ikamet adresinin bulunduğu yer Ziraat Bankasına yazılırsa sonuç alınır düşüncesindeyim.
Old 10-04-2007, 18:44   #4
Avukat Sibel Sayın

Merhaba evet konulabilir.SSK Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Ankara adresine yazabilirsiniz.Ben bir dosyamda yaptım ve şu anda dosyama para geliyor iyi çalışmalar.
Old 10-04-2007, 18:47   #5
Avukat Sibel Sayın

Merhaba,evet konulabilir.SSK Genel Müdürlüğü Yurt dışı işçi hizmetleri Daire Başkanlığına maaş haciz müzekkeresi gönderebilirsiniz.Ben bir dosyamda yaptım ve dosyaya para gelmektedir.İyi çalışmalar.
Old 11-04-2007, 18:15   #6
Avukat Sibel Sayın

Sayın Meslekdaşım ,eğer borçlunun kimlik bilgilerini ve TC numarasını biliyorsanız bunları da ekleyin.İyi çalışmalar.
Old 14-04-2009, 13:58   #7
Öğr.nimet

Varsayılan alacağın türü ile ilgili bir soru

Sibel Hanım,
İltenizde yazdığınız SSK Genel Müdürlüğü Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı aracılığıyla kavuştuğunuz belirttiğiniz alacak ilamlı icra sonunda mı yoksa ilamsız icra sonunda mı edinilmişti? SSK kişinin maaş aldığı ülkeye mi yazıyor? Yani tanıma ve tenfiz prosedürüne gerek kalmadan SSK aracılığıyla mı alınıyor? SSK bunu ikili anlaşmalar gereğince mi yapmakta acaba? bu konuda bir bilginiz var mı?
Bir de borcun konusu bir nafaka alacağı mıydı? Anladığım kadarıyla değildi. Nafaka alacakları bakımından düzenlemeler sözkonusu çünkü. Bana dosyanız hakkında biraz bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 15-10-2009, 13:34   #8
Av.Sabri Coşkun

Sayın Meslektaşlarım
Av.Sibel Sayın ve Av.Süleyman Zengin

Yurt dışında (İsveç)emekli olan bir kişinin emekli maaşının tamamı veya bir kısmının manevi tazminat alacağınıntahsili için o alacağın dayanağı olan Türk Mahkeme- lerinden verilen ilamın o yabancı ülke mahkemelerinden tenfizi davası açılmadan haczinin mümkün olup olmadığı;mümkünse izlenecek yolun ne olduğu hususunda beni aydınlatırsanız sevinirim.
Saygılar.Av.Sabri Coşkun
Old 14-01-2011, 12:49   #9
aytül

Merhabalar, Ben de nafaka alacağına dayanan ilamlı icra dosyamda, Almanya'dan emekli olup Türkiye'de yaşayan borçlunun maaşına SGK Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hzimetleri Dairesi Başkanlığı'na yazı yazdırarak haciz koydurdum. Şimdi dosyama para geliyor. Ancak süreç çok yavaş ilerliyor. Müzekkereyi elden götürmeme rağmen dosyaya para gelmesi 3 ayı buldu. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi