Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yemin teklifi ile ilgili yardım

Yanıt
Old 10-12-2018, 10:20   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan yemin teklifi ile ilgili yardım

Merhaba,
1900 TL lik bir alacak (elden borç) davasında elimizde hiç yazılı delilimiz yok. Tanık olarak bulduklarımız da tanıklık yapmak istemiyor. Yalnızca davacı müvekkilin kızını tanık gösterdik mecburen. onun da tanıklığı, babası davalıyla telefonda konuşurken borç para verdiğine şahit olması kadarıyla sınırlı. Mahkemede kızı dinlettik ama hakimde yeterli kanıt oluşturamamış olacak ki yemin teklif edecek misiniz diye sordu..Daha önce hiç yapamadığım bir işlem, ve duruşma esansında ne yapacağımı bilememem neticesinde 'evet' dedim. Peki yemin metni hazırlayacak mısınız dedi, yine 'olur hazırlayalım' dedim. Davalı kişi %100 yemin edecek ve kaybedeceğiz. Merak ettiğim şu: yemin teklif etmeseydim, veya şuan teklifimi geri çeksem, davanın akıbeti ne olurdu? Delil yetersizliğinden, dava ispat edilemediğinden red mi olurdu yine??
Old 10-12-2018, 15:36   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

1- Davayı ispat ettiğinizi düşünüyorsanız yemin teklifinden vazgeçebilirsiniz.

2- Başkaca delil yoksa sadece kızının (o da sınırlı bilgi ve beyana sahip) beyanı ile ispat edilmemiş sayılamayacağını düşünüyorum.

3- Artık yemin metni hazırlanmıyor yeni HMK'ya göre. Yemin metni sabittir ve yeminin ardından taraflar soru yöneltiyor.

Şu linki de inceleyin derim :

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=74525
Old 10-12-2018, 15:45   #3
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
1- Davayı ispat ettiğinizi düşünüyorsanız yemin teklifinden vazgeçebilirsiniz.

2- Başkaca delil yoksa sadece kızının (o da sınırlı bilgi ve beyana sahip) beyanı ile ispat edilmemiş sayılamayacağını düşünüyorum.

3- Artık yemin metni hazırlanmıyor yeni HMK'ya göre. Yemin metni sabittir ve yeminin ardından taraflar soru yöneltiyor.

Meslektaşım teşekkür ederim.. Öncelikle ispat ettiğimi işin gerçeği düşünmüyorum zira yalnızca kızının ifadesi var. O da dediğim gibi kısıtlı.. 2.bentte ne dediğinizi açabilir misiniz? Salt kısıtlı beyanlarla da ispat edilebilir mi demek istediniz?

Son olarak, yemin metni konusunda 2 hafta süre verdi, hazırlamazsam muhtemelen yeniden süre verecek
Old 10-12-2018, 15:49   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Meslektaşım teşekkür ederim.. Öncelikle ispat ettiğimi işin gerçeği düşünmüyorum zira yalnızca kızının ifadesi var. O da dediğim gibi kısıtlı.. 2.bentte ne dediğinizi açabilir misiniz? Salt kısıtlı beyanlarla da ispat edilebilir mi demek istediniz?

Son olarak, yemin metni konusunda 2 hafta süre verdi, hazırlamazsam muhtemelen yeniden süre verecek

Meslektaşım HUMK döneminde bir yemin metni hazırlanır ve yemin edeceği konularda ayrıntılı bir şekilde yazılırdı. Ama yeni HMK'da yemin metni hazırlanması gibi bir zorunluluk yok. Kanunda yazılı yemin yaptırılıyor ve taraflar bu yemin üzerine sorular soruyor. Yoksa salt kısıtlı beyanlar ile ispat edebileceğinizi ima etmedim.

Sizin durumunUzda son çare yemine başvurulması gerek diye düşünüyorum. Zira siz de davayı ispat edemediğinizi düşünüyorsunuz
Old 10-12-2018, 16:02   #5
Av. Meltem ERTÜRK

Anladım.. Aslında ilk başta hakim yemin teklif edecek misiniz diye sorunca ihsası rey durumu var diye düşünmüştüm ama.. Hani 'bak aslında reddedecektim ama yemin teklif et bakalım' der gibi hissettim..

Son çare sanırım yemini denemek olacak, belki korkar da yemin etmez.. Zira yeminden vazgeçersem de ispat edemediğim için reddedecek.. Karalar bağladım her halükarda ret yiyeceğim
Old 12-12-2018, 15:51   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ

Yeminin ardından tarafların soru sorduğundan emin misiniz? O zaman yeminin anlamı kalır mı? Yemin, tabiri caizse cenaze marşının son notasıdır.
Old 12-12-2018, 15:52   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Anladım.. Aslında ilk başta hakim yemin teklif edecek misiniz diye sorunca ihsası rey durumu var diye düşünmüştüm ama.. Hani 'bak aslında reddedecektim ama yemin teklif et bakalım' der gibi hissettim..

Hisleriniz çok güçlü.
Old 12-12-2018, 23:30   #8
Yücel Kocabaş

SORU İLE BAĞLANTILI YEMİN DELİLİ HAKKINDA BİLGİLER

1.)Yemin ,iddiasını ispat edemeyen tarafın başvurabileceği bir usul yoludur. Tarafın karşı tarafa yemin teklif edebilmesi için dava veya cevap dilekçesinde " yemin deliline dayandığını" bildirmesi gerekir.

2.) İddiasını ispat edemeyen taraf kendiliğinden karşı tarafa yemin teklif edebileceği gibi, teklif etmese dahi hakim iddianın ispat edilemediği kanısına vardığında dilekçelerinde yemin deliline dayanan tarafa yemin hakkını kullanıp kullanmayacağını hatırlatmakla görevlidir. Dolayısı ile soru konusu olayda hakimim yemin konusunda hatırlatmada bulunması "toplanan delillerin leyhe karar verilmesi için yeterli olmadığı" şeklinde yorumlanmalıdır.(Bir tanığın beyanı ile leyhe karar verilmesi ihtimali ise çok zayıf gözükmektedir.) Hakimin bunu hatırlatması bir lütuf veya oy açıklaması olmayıp zorunlu bir görevdir.

3.) Yemin teklif olunan kimse yemini edaya hazır olduğunu bildirdikten sonra yemin teklifinden vazgeçilemez ve artık başka bir delile dayanılamaz,yeni bir delil gösterilemez. (HMK.m.227/2) Dolayısı karşı taraf çağrıldığı oturuma gelip yemini edaya hazır olduğunu bildirdikten sonra ,karşı taraf lehine kazanılmış hak doğar ve artık bu aşamada yemin teklif eden toplanan delillere dayanma hakkını kaybeder. Dava yemin sonucuna göre çözümlenir.

4.) Yemine konu hususlar hakkında sorulacak soruların yemin davetiyesine yazılması gerekir. (HMK.m. 228/2) Yemin edecek tarafa yemin davetiyesinde bulunmayan soruların sorulması mümkün değildir. Yemin teklif edecek taraf sorudaki olayda geçtiği gibi karşı tarafın hangi konuda yemin edeceğini , hangi sorunun sorulacağını hakime bildirir fakat tebliğ edilecek soru metnini hakim hazırlar ve karşı tarafa tebliğ eder. Duruşmada ise daha önce tebliğ edilen soruyu hakim sorar. Tarafların soru sorması diye bir kural söz konusu değilidir. Ancak yemin edecek taraf sorunun açık olmadığını ileriye sürerse hakim taraflara söz hakkı vererek soruyu düzeltebilir.

Soruda geçen davada,bu usul kuralları gözetilerek hareket edilmesi uygun olur.Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi