Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mahkeme tarihinin kişiye bildirilmesi

Old 11-02-2002, 02:04   #1
Ahmet Yılmaz

Varsayılan Mahkeme tarihinin kişiye bildirilmesi

Bayramdan üç hafta önce karakol da tarafların birbiri hakkında şikayette bulunması ile ilgili bir olay yaşadım. Kısaca anlatayım. İki sene önce bir bayanla tanıştım. Evli olduğunu biliyordum. Bana mutsuz olduğunu kocasından boşanacağını benimle evlenmek istediğini söyledi. Ve bu süre zarfında hamile kaldı ve ocak ayında bir kız çocuğu sahibi oldu. Hamileliği süresinde gittiğimiz avukatlar boşanmanın bu durumda zor olduğunu sadece istemekle olmayacağını ortada mutsuzluktan başka sebeblerinde olması gerektiğini söylemişlerdi. Bunun üzerine boşanma olayı ertelenmişti. Doğumdan sonra benim bu tür belirsiz bir ilişkinin vermiş olduğu gerilimle bir gün kocası ile evde karşı karşıya geldik. Ve o akşam polisler geldi ve karakola gidildi ve taraflar birbirinden şikayetçi oldular. Kocası eşi ve bende onlardan şikayetçi oldum. Bu olayda beni çok bunalıma sürükleyen şey benim kız arkadaşım onun da karısı olan kişi o akşam tamami ile her şeyi yalanladı. Benim kendisi ile birlikte olmak istediğimi onu tehdit ettiğimi yoksa intihar edeceğimi söyledi ve bunları ifadesinde kullandı. Polisin ifadesine göre benim o evde bulunmam bile suçmuş fakat beni kocası çağırmıştı. Mahekeme için o zamanlarda çok tedirgindim çünkü fotoğraflar ondaydı ve bende sadece onunla olan ilişkimi ispat edebileceğim sadece çeşitli görevlerde insanlar ve hatta gittiğim avukatlar vardı. Fakat daha sonra birbirimize sarılmış olan fotoğrafları ele geçirdim. Aynı zamanda bu kişide bunları duydu. Benim merak ettiğim bir dolu şeyden bir taneside ÜÇ KİŞİDE BİRBİRİNDEN ŞİKAYETÇİ BENİM DE ONAYIM OLMADAN ONLAR MAHKEMEDEN VAZGEÇEBİLİR Mİ ? DAVANIN BU ZAMANA KADAR TARAFIMA BİLDİRİLMESİ GEREKMEZMİY Dİ ?Ayrıca bu süre içinde bana bir dolu manevi va maddi bir dolu zararı oldu, işimden ayrılmak zorunda kaldım. BU KONUDA MANEVİ TAZMİNAT KONUSUNDA bir şey yapabilirmiyim ? Sizden rica ediyorum bu insan benim hayatımı mahvetti ve bilgilerinize ihtiyacım var...
Şimdiden teşekkür ederim.

17-04-2000 12:28:14
Old 11-02-2002, 02:05   #2

Varsayılan YNT:Mahkeme tarihinin kişiye bildirilmesi

yanlış bir ilişki kurup sürdürdüğünüz anlaşılıyor. sondan başlayalım, hayatınızın mahvolduğunu söylüyorsunuz, eskilerin tabiriyle ateş düştüğü yeri yakar ancak anlattığınız kadarıyla mahvolan sadece sizin yaşamınız değil, daha pek çok yıkım var. elbetteki böyle bir yıkıma uğradığını iddia edenler, bu yıkıma sebebiyet verdiğini iddia ettiklerine karşı maddi ve manevi tazminat davaları açabilirler. yani kısaca siz de açabilirsiniz, ancak size karşı da açılabilir. ben sizin tazminat davası açmanızı -anlattıklarınızdan hareketle- pek tavsiye etmem, size karşı açılırsa belki aynı dava içinde bir karşılık dava olarak gündeme getirin derim. sondan ikinci probleminizle ilgili olarak şu söylenebilir, elbette eğer aleyhinize bir ceza soruşturması başlamış ve konu bir iddianameyle ceza mahkemesine intikal etmiş ise davadan, duruşmanın yapılacağı yer ve zamandan sizi de haberdar edeceklerdir. şikayetinizden vazgeçmeniz ya da sizin aleyhinize yapılan şikayetten vazgeçmeleri belli bazı koşullarda netice verir. herşeyden önce fiil, takibi kişisel şikayete bağlı bir fiil olmalıdır. aksi halde, yani, fiil, zarar görenin şikayeti olmasa dahi kamu adına soruşturulur nitelikte ise şikayetten vazgeçme sonuç doğurmaz, ilgililer hakkında yine dava açılır ama belki mahkemede ceza tayini (cezanın nevi ve süresi) konusunda etkileyici olabilir. böyle olup olmadığını tayin etmek için olayı tüm boyutlarıyla bilmek icap eder ki, sanırım, bu da bu forumun amacına uygun düşmez. ancak şu kadarı söylenmeli ki, anlattığınız bu kısacık olaydan ötürü -muhtemelen- aleyhinize birkaç dava açılacak, hem hukuk ve hem de ceza davası mahiyetinde. kolaylıklar.

23-04-2000 03:46:00

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi