Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tespit davasından sonra açılacak eda davası hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2010, 20:15   #1
garani

Varsayılan tespit davasından sonra açılacak eda davası hakkında

Arladaşlar hayırlı akşamlar.Benim bir sorum olacak ve acil cevaba ihtiyacım var.yardımlarınız için şimiden teşekkür ederim.Öncelikle müvekkilim evinin tuvalet tavanının akması ile ilgili olarak tespit isteyip bu hususta mahkeme kararı almıştır.Daha sonra tespiti istenen hususun karşı taraftan yapılması talep edildiğinde bu durumu reddedilmiştir ve şu anda eda davası açacağız.Asıl sorum şu:eda davasını açtığımızda tespitte mahkemece belirlenen zarar ziyan ve müvekkilin evinde yapılacak olan onarım toplam 1.000 TL'dir.Fakat bu zararın tazmini müvekkili tamamen kurtarmamakta aynı zamanda davalı sıfatında olacak olan komşusunun da banyosunun tamir edilmesi gerekmektedir.Şimdi açacak olduğumuz davamızda zarar ve ziyanın talebinden sonra karşı tarafın da banyosunun yapılması talep edeceğimizden bu hususu dilekçemizde nasıl belirtmeliyiz veya bu olayla daha önce karşılaşan bir meslektaşım mevcut mu?YArdımcı olursanız çok memnun olurum.iyi akşamlar....
Old 14-07-2010, 21:03   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan garani
Arladaşlar hayırlı akşamlar.Benim bir sorum olacak ve acil cevaba ihtiyacım var.yardımlarınız için şimiden teşekkür ederim.Öncelikle müvekkilim evinin tuvalet tavanının akması ile ilgili olarak tespit isteyip bu hususta mahkeme kararı almıştır.Daha sonra tespiti istenen hususun karşı taraftan yapılması talep edildiğinde bu durumu reddedilmiştir ve şu anda eda davası açacağız.Asıl sorum şu:eda davasını açtığımızda tespitte mahkemece belirlenen zarar ziyan ve müvekkilin evinde yapılacak olan onarım toplam 1.000 TL'dir.Fakat bu zararın tazmini müvekkili tamamen kurtarmamakta aynı zamanda davalı sıfatında olacak olan komşusunun da banyosunun tamir edilmesi gerekmektedir.Şimdi açacak olduğumuz davamızda zarar ve ziyanın talebinden sonra karşı tarafın da banyosunun yapılması talep edeceğimizden bu hususu dilekçemizde nasıl belirtmeliyiz veya bu olayla daha önce karşılaşan bir meslektaşım mevcut mu?YArdımcı olursanız çok memnun olurum.iyi akşamlar....

634 S.K. m.33: "...Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebilir.
Hâkim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim plânına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu ilgiliye tefhim veya tebliğ eder.
Tespit edilen süre içinde hakimin kararını yerine getirmeyenlere, aynı mahkemece, ikiyüz elli Türk Lirasından ikibin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. 25 inci madde hükmü saklıdır."
m.25: "Kat maliklerinden biri bu kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlâl ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilirler...
Aşağıdaki durumlarda, birinci fıkrada yazılı çekilmezlik, her halde mevcut farz edilir:
...
b) Anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hâkimi tarafından 33 üncü madde gereğince verilen emre rağmen, bu kanunda yazılı borç ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle öteki kat maliklerinin haklarını ihlâl etmekte devamlı olarak bir yıl ısrar edilmesi;..."

Saygılar...
Old 14-07-2010, 22:30   #3
garani

sağolun yarın görüşmem de çok faydası olacak.teşekkür ederim...
Old 18-07-2010, 15:50   #4
garani

bu konu hakkında elinde bilgisi olan veya bana dilekçe örneği verbilecek olan bir meslektaşım var mıdır acaba?
Old 11-05-2011, 13:07   #5
av.yağmur deniz

merhabalar aynı sorunla karşı karşıyayım sorunu nasıl çözdünüz acaba paylaşabilir misiz*
Old 13-05-2011, 14:22   #6
garani

ben sorunu çözdüm ama mahkeme eksik hüküm kurdu.benim taleplerim tazmin ve yaptırılması hususunda idi fakat mahkeme sadece tazmine hükmetti.biz de konuşunca mahkeme hata yaptığını fark etti ve biz de temyiz ettik.eğer ki ister iseniz dava dilekçemi size maıl olarak atabilirim.saygılar
Old 21-05-2012, 16:37   #7
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan garani
ben sorunu çözdüm ama mahkeme eksik hüküm kurdu.benim taleplerim tazmin ve yaptırılması hususunda idi fakat mahkeme sadece tazmine hükmetti.biz de konuşunca mahkeme hata yaptığını fark etti ve biz de temyiz ettik.eğer ki ister iseniz dava dilekçemi size maıl olarak atabilirim.saygılar

dilekçenizi bana da mail atar mısınız acaba?
Old 11-03-2013, 21:03   #8
Ahmet Ömer KİBAR

Varsayılan dilekçenizi bana da mail atar mısınız acaba?

Alıntı:
Yazan garani

dilekçenizi bana da mail atar mısınız acaba?
Old 24-08-2017, 11:21   #10
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan garani
bana da mail atar mısınız acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi