Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyarlama Davası Öncesi Yıllık Kira Bedeli Ödenmeli Mi?

Yanıt
Old 05-04-2009, 21:46   #1
adıge

Varsayılan Uyarlama Davası Öncesi Yıllık Kira Bedeli Ödenmeli Mi?

Merhabalar,
Tereddüte düştüğüm bir hususta meslektaşlarımın fikirlerine müracaat etmekistedim, ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

10 yıllık bir kira mukavelesi var ve ikinci yıla girdik. Kira, yıllık peşin ve döviz üzerinden ödeniyor. Uyarlama davası açmak istiyorum. Yıllık kira, Nisan ayının beşine kadar ödenmesi lazım. Müvekkilin ani kararı nedeniyle birkaç gün önce içinde bulunduğumuz yıl için ödeyebileceğimiz TL kira bedelini bildirir ihtar çektim. Sorularım:
Karşı tarafın 30 günlük ihtarlı ödeme emri göndermesi ihtimaline karşı !
1- Yıllık kira bedelini ihtardaki haklarımızı saklı tutarak ödememiz ve bilahire dava açmamız doğru olur mu? ( Bu sitenin forum alanında bir meslektaş temerrüde düşmemek gerektiğini söylemiş )
2- Uyarlanmasını istediğim aylık TL miktarı üzerinden ihtarnamede belirttiğim şekilde kira bedelini konutta teslim ödesek (mukaveledeki gibi yıllık değil) ve uyarlama davası açsak, bu dava açılacak icra takibine itiraz için geçerli olur mu ? yoksa temerrütten tahliye kararı çıkar mı? Dava da kira bedelinin (yıllıktan aylığa çevrilmesini de istediğimiz için) bu konuda bir tedbir kararı istenebilir mi?

Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlarım.
Saygılarımla,
Old 06-04-2009, 00:48   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan adıge
Merhabalar,
Tereddüte düştüğüm bir hususta meslektaşlarımın fikirlerine müracaat etmekistedim, ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

10 yıllık bir kira mukavelesi var ve ikinci yıla girdik. Kira, yıllık peşin ve döviz üzerinden ödeniyor. Uyarlama davası açmak istiyorum. Yıllık kira, Nisan ayının beşine kadar ödenmesi lazım. Müvekkilin ani kararı nedeniyle birkaç gün önce içinde bulunduğumuz yıl için ödeyebileceğimiz TL kira bedelini bildirir ihtar çektim. Sorularım:
Karşı tarafın 30 günlük ihtarlı ödeme emri göndermesi ihtimaline karşı !
1- Yıllık kira bedelini ihtardaki haklarımızı saklı tutarak ödememiz ve bilahire dava açmamız doğru olur mu? ( Bu sitenin forum alanında bir meslektaş temerrüde düşmemek gerektiğini söylemiş )
2- Uyarlanmasını istediğim aylık TL miktarı üzerinden ihtarnamede belirttiğim şekilde kira bedelini konutta teslim ödesek (mukaveledeki gibi yıllık değil) ve uyarlama davası açsak, bu dava açılacak icra takibine itiraz için geçerli olur mu ? yoksa temerrütten tahliye kararı çıkar mı? Dava da kira bedelinin (yıllıktan aylığa çevrilmesini de istediğimiz için) bu konuda bir tedbir kararı istenebilir mi?

Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlarım.
Saygılarımla,

Kira bedelinin, tarafların anlaşması ya da mahkeme kararı ile yeniden belirlenmesine kadar, sözleşmede belirtilen tutar üzerinden yatırılmaması üzerine karşı taraf 7/30 gün süreli takip yapabilir ya da 30 gün ödeme süreli ihtar çekebilir; takip/ihtardan sonra süresinde ödenmemesi temerrüt oluşturur. Bu nedenle 1 no.lu seçenekte belirttiğiniz yol daha güvencelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi