Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetkili mahkeme

Yanıt
Old 16-08-2007, 05:19   #1
lawyer_721

Varsayılan yetkili mahkeme

x iletişim, müvekkilimin haberi olmadan, müvekkilimin kimlik fotokopisini ele geçiren bir kişiye müvekkilimin adına bir sim kart çıkarıyor. bu kişi müvekkilim adına kayıtlı olan sim kartla üçüncü bir kişiye telefon açıp örgüt adına para isteyip, üçüncü kişiyi tehdit ediyor. üçüncü kişinin şikayeti üzerine müvekkilim asliye ceza da yargılanıp (dli tıp kurumunun imzanın müvekkilime ait olmadığını belirtmesi üzerine) beraat ediyor.
1-ben x iletişim aleyhine değil de Y GSM şirketi aleyhine manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. (aksi görüşte olan arkadaşların yardımını bekliyorum)
2-ancak Y GSM şirketinin adresi istanbulda bulunuyor. alacak davalarında davalının ikametgah adresinin bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir. ben ise haksız fiilin gerçekleştiği yer mahkemesinde dava açmak istiyorum. sizce yetkili mahkeme hangisidir? (yardımlarınız için şimdiden teşekkürler)
Old 16-08-2007, 09:59   #2
avmurat

HUMK.Madde 21- Haksız bir fiilden mütevellit dava o fiilin vuku bulduğu mahal mahkemesinde ikame olunabilir.
Seçimlik hakkınız var.İster davalının ikametgahı isterseniz mahal mahkemesi.Saygılarımla
Old 16-08-2007, 10:23   #3
Av.Hakkı Akkurt

Sayın meslektaşım,y Gsm şirketine manevi tazminat açmayı düşündüğünüzü belirtmişsiniz.Benim olaydan anladığım sırf Y Gsm şirketinin hattı üzerinden aranma yapıldı diye mi ona karşı dava açıyorsunuz.Oysa haksız fiilin gerçekleşmesi için gereken unsurlardan kusur ve illiyet Y Gsm açısından nasıl gerçekleşmiştir.Bence burada dava açılması gereken sahte kimli kullanıp telefon eden kişi değil midir.Kusuru bulunmayan Y Gsm şirketine açtığınız davanın akıbeti akim olmaz mı.iyi çalışmalar.
Old 16-08-2007, 10:42   #4
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Olayımızda x iletişimin sorumluluğu neden göz ardı ediliyor.X iletişim müvekkilinizin kimlik fotokopisini ele geçiren şahısa sim kart çıkarırken özen sorumluluğunu yerine getirmediğinden dolayı kusurludur.Manevi tazminat davasının x iletişim ile birlikte müvekkilinizin kimlik fotokopisini ele geçiren şahısa açılması gerekir.

Saygılarımla
Old 22-08-2007, 10:37   #5
lawyer_721

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
x iletişim y GSM şirketinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak bu SIM kartları verebiliyor. dolayısıyla taraf olarak Y GSM şirketine karşı dava açmayı düşünüyorum. müvekkilimin kimlik fotokisini eline geçiren şahıs ise mechuldur, daha tespit edemedik.
Old 22-08-2007, 10:48   #6
sultanahmet

x iletişim ile Y GSM şirketi, sahte kimlikle hat tesis etmiş olduğundan müştereken ve müteselislen sorumludur. Bu nedenle, her ikisine birden dava açmanız sonuca ulaşmak bakımından daha yararlı görünüyor. Ortada, haksız bir fiil bulunduğundan, genel yetki kuralı uyarınca davalının ikametgahı mahkemesi ve HUMK 21. maddesindeki düzenleme gereğince haksız fiilin gerçekleştiği yer mahkemesi yetkilidir. Bu durumda, davayı Batman' da açmanız mümkündür.
Old 07-12-2010, 13:41   #7
mylassos

Varsayılan Yetkili Mahkeme

Merhabalar;
Yeni bir soru başlığı açmaktansa ilgisi nedeniyle bu başlık altında sorumu eklemek istedim. Problem şu;

İstanbul'un bir ilçe adliyesinde görülen karşılıksız çek şikayet başvurusunda, çekle ilgili Ankara'daki muhatap banka şubesinden bilgi isteniyor. Banka şubesi hataen veya kasten çek keşidecisi şirkete ait evrakı değil de bankanın bir başka müşterisi şirketin(müvekkil) evrakını gönderiyor. Üst yazıda ise çekin diğer şirkete ait olduğunu, müvekkil şirket yetkilisinin adını vererek keşideci şirketin ortağı olduğunu belirterek kendisi tarafından keşide edildiğini söylüyor. Ekteki evrakta ise müvekkilin imza sirküleri ve şirketinin diğer evrakı yer alıyor.
Neticede Savcılık ve Mahkeme aşamalarında üst yazı dikkate alınarak müvekkil hakkında dava açılıyor, gıyabında cezalandırılıp(60.000 TL çek bedeli kadar APC) ceza kesinleşiyor.
İnfaz aşamasında bilgi sahibi olan müvekkil, yargılamanın yenilenmesi ile beraat ediyor. Hatta beraate ve infazın durdurulmasına rağmen GBT'den silinmeme nedeniyle bir gece nezarette de yatıyor.
Gelinen aşamada bankaya karşı dava açmak isteniyor. Bu davayı çek davasının görülüp sonuçlandığı yerde İstanbul açabilir miyiz? Yoksa davalı şubenin bulunduğu Ankara'da mı davanın ikamesi gerekir?

Şimdiden teşekkürler...

Not: Davayı İstanbul'da açmak istiyoruz, haksız fiile dayanan tazminat talebi olduğu için haksız fiilin işlendiği yer olarak görüyoruz İstanbul'u.
Old 07-12-2010, 14:48   #8
sultanahmet

Üstadım.
Bu dava şu mahkemelerde görülebirlir:
1)Davalının ikametgahı mahkemesi. (Genel yetki kuralı)
2)Haksız fiilin gerçekleştiği yer mahkemesi. (Somut olayda İstanbul)
3)Türk Medeni Kanunu' nun 25/son maddesi uyarınca davacının ikametgahı mahkemesi. (Çünkü fiil, kişilik haklarını ihlal etmiştir)
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi