Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet ve evden atılma

Konuyu Kilitleyin
Old 24-07-2012, 17:46   #1
nur?

Soru şiddet ve evden atılma

merhabalar,
bir çocuk sahibi ve ikinci çocuğuma hamileyken eşim ve ailesi tarafından dövülerek evden atıldım.yolda fenalaşarak hastaneye götürüldüm.aynı zamanda komşum olan annem de hasta olduğundan o da fenalaştı.polis tutanak tutmadıve kocamı ve ailesini de serbest bıraktı..hastaneden çıktık, kocam beni artık eve almadı.şimdi doğum yaptım ve halen kocam yok.eşyalarım onlarda kaldı.hiçbir destek verilmedi.şu anda annemlere sığındım.onların da maddi durumu kötü.boşanmak istiyorum.çocuğumun birini kocam bana vermedi.çocuğumun velayetini almam ve maddi manevi tazminat ve nafaka alabilmem mümkün mü?ayrıca avukat tutacak durumda değilim.beni tüm bu konularda yönlendirir ve yardımcı olursanız sevinirim.
Old 25-07-2012, 10:58   #2
uye8490

Sayın konuk,

Bulunduğunuz yer barosuna başvurarak ,açacağınız boşanma davasında size hukuki yardım sunması için ,tarafınıza bir avukatın atanmasını isteyebilirsiniz.Baro tarafından sizden istenilecek belgeleri baroya sunmanız halinde, adli yardım talebiniz büyük bir olasılıkla kabul görecek ve size avukat atanacaktır.

Hastane kayıtları eşiniz ve ailesi tarafından size uygulanan şiddetin kanıtlanmasında en önemli delillerdendir.Hastaneye darp şikayeti ile gittiyseniz, polisin konu ile ilgili tutanak tutmamış olması pek olası bir durum değildir.Eşinizin ve ailesinin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmış olmaları,olayın savcılığa intikal etmediği anlamına gelmez.Olayın gerçekleştiği yer cumhuriyet savcılığından konuyu araştırabilirsiniz.

Şiddete maruz kalmanız,çocuğunuza hamileyken evden atılmanız,çocuğunuzu tek başınıza doğurmanız kısacası yaşadığınız tüm bu sıkıntılı durumlar (kanıtlanması halinde)eşiniz tarafından tarafınıza tazminat ödenmesini gerektiren durumlardır.Açacağınız boşanma davasında ayrıca gerek kendiniz gerekse çocuklarınız için nafaka da talep edebilirsiniz.Velayet konusunda karar verirken hakim çocukları mümkün olduğunca ayırmamaya çalışacaktır.Bebeğiniz anne bakım ve şefkatine kuvvetle ihtiyaç duyulan bir dönemdedir.Bu nedenle velayetin seze verilmesi büyük bir olasılıktır.Eşinizin ve ailesinin size yönelik şiddet içeren eylemlerinin kanıtlanması,her iki çocuğunuzun velayetinin size verilmesini kolaylaştıracaktır.

Eşinizin ve ailesinin size yönelik eylemleri ceza hukuku anlamında suç teşkil etmektedir.Bu eylemlerle ilgili belirttiğiniz gibi herhangi bir yasal takibat yapılmamış ise ,hastane kayıtlarını da sunarak olayı savcılığa bildirebilirsiniz.Eşe yönelik şiddet içeren eylemlerin kovuşturulması şikayete bağlı değildir.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak hareket etmeniz hak kaybına uğramamanız açısından çok önemlidir.
Old 25-07-2012, 12:49   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Avukat Özgür Diktaş'a ilaveten ;

Hamile eşini çaresizlik içinde terketmek suçtur. Cumhurıyet Savcılığına şikayet edebilirsiniz.

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 233
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
1 İçtihat 1 Bilgi
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi