Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza yargılamasında polislerin dinlenmesi..

Yanıt
Old 11-11-2008, 18:06   #1
talveq

Varsayılan Ceza yargılamasında polislerin dinlenmesi..

Merhaba Sevgili meslektaşlar..Müvekkilin içinde bulunduğu şehirlerarası otobüs polislerce durduruluyor ve tüm yolcular aşağı indiriliyor.Herkesin bagajlarını alması isteniyor. Sadece 1 bagajı kimse almıyor. Elinde bagajı olmayan 3 yolcu var. Polis "bu bagaj kime ait" diyor. Kimseden ses yok.Polis muavine çantanın kime ait olduğunu soruyor. Muavin "ben nerden bileyim hatırlamıyorum" diyor. Sonra polis muavini çağırıp gizlice birşeyler söylüyor.Akabinde muavin çantanın müvekkile ait olduğunu söylüyor. Ve müvekkil tutuklanıyor. Çantada uyuşturucu var. Daha sonra yargı aşamasında muavinin talimatla ağır cezada ifadesi alınıyor. Muavin "aslında ben çantanın kime ait olduğunu bilmiyorum. Ama polisler bana çantanın o şahsa ait olduğunu söylememi yoksa otobüsü bağlayacaklarını söyledi. bende korktum ve çantanın o şahsa ait olduğunu söyledim. yoksa ben çantanın kime ait olduğunu bilmiyorum Hatta hatırladığım kadarı ile o şahıs otobüse binerken elinde çanta da yoktu" diyor. Duruşmada olay yerindeki tüm polisler dinleniyor. Elbette polisler "o çanta sanığa ait. Zira biz epey süredir o şahsı takip ediyorduk" vs. diyor. Dava karar aşamasında..Sizce karar için polis ifadeleri yeterlimi..Muavinin beyanı çok daha farklı..
Old 11-11-2008, 18:18   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan talveq
Merhaba Sevgili meslektaşlar..Müvekkilin içinde bulunduğu şehirlerarası otobüs polislerce durduruluyor ve tüm yolcular aşağı indiriliyor.Herkesin bagajlarını alması isteniyor. Sadece 1 bagajı kimse almıyor. Elinde bagajı olmayan 3 yolcu var. Polis "bu bagaj kime ait" diyor. Kimseden ses yok.Polis muavine çantanın kime ait olduğunu soruyor. Muavin "ben nerden bileyim hatırlamıyorum" diyor. Sonra polis muavini çağırıp gizlice birşeyler söylüyor.Akabinde muavin çantanın müvekkile ait olduğunu söylüyor. Ve müvekkil tutuklanıyor. Çantada uyuşturucu var. Daha sonra yargı aşamasında muavinin talimatla ağır cezada ifadesi alınıyor. Muavin "aslında ben çantanın kime ait olduğunu bilmiyorum. Ama polisler bana çantanın o şahsa ait olduğunu söylememi yoksa otobüsü bağlayacaklarını söyledi. bende korktum ve çantanın o şahsa ait olduğunu söyledim. yoksa ben çantanın kime ait olduğunu bilmiyorum Hatta hatırladığım kadarı ile o şahıs otobüse binerken elinde çanta da yoktu" diyor. Duruşmada olay yerindeki tüm polisler dinleniyor. Elbette polisler "o çanta sanığa ait. Zira biz epey süredir o şahsı takip ediyorduk" vs. diyor. Dava karar aşamasında..Sizce karar için polis ifadeleri yeterlimi..Muavinin beyanı çok daha farklı..

Aşağıdaki şu bölümü müvekkilinizden başka duyan var mı?

Alıntı:
Polis muavine çantanın kime ait olduğunu soruyor. Muavin "ben nerden bileyim hatırlamıyorum" diyor. Sonra polis muavini çağırıp gizlice birşeyler söylüyor.Akabinde muavin çantanın müvekkile ait olduğunu söylüyor.

Polisler bilinçli olarak otobüsü durdurduğuna göre takip durumu doğru olabilir mi? Bu takibin öncesine ait(telefon dinlenmesi gibi)bir delil veya emare var mı? (Polislere duruşmada soruldu mu?)
Alıntı:
polisler "o çanta sanığa ait. Zira biz epey süredir o şahsı takip ediyorduk"

Not: Yazınızın tamamının koyu harflerle yazılması kurallarımıza aykırıdır.
Old 11-11-2008, 19:57   #3
talveq

Muavinin yanıtını başkaca duyan vardır muhtemelen...Ama onlara ulaşarak duruşmada dinlenmelerini sağlamak çok güç.Hakim bu talebi kuvvetle muhtemel reddecektir. Bunun dışında dosyada telefon görüşmesi tutanağı yok. Zira bu yönde alınmış bir dinleme kararı yok. Müvekkilin bu suçtan daha evvel sabıkası var evet..Gerçekte çantanın ona ait olup olmdığı da önemli değil. Ben sadece polislerin bu yöndeki tanıklık gücünü soruyorum..
Bu arada yazının tamamının koyu yazılmasının kurallara aykırı olduğunu bilmiyordum..Elbette bundan sonra bu hususta dikkatli olacağım.Uyarınıza da teşekkürler...
Old 12-11-2008, 01:46   #4
Av.Feridun Yurtsever

Çantayı almayan üç kişinin varlığı, muavinin mahkemede verdiği ifade ve başkaca bir delil olmaması, müvekkilinizin suçu işledeği konusunda tam bir kanaate varmak için yeterli değildir. Hiç değilse delil yetersizliği nedeniyle beraat kararı verilmesi gerekir; ki en ufak bir şüphe olsa dahi ceza verilemez.
Old 12-11-2008, 16:15   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan talveq
Muavinin yanıtını başkaca duyan vardır muhtemelen...Ama onlara ulaşarak duruşmada dinlenmelerini sağlamak çok güç.Hakim bu talebi kuvvetle muhtemel reddecektir. Müvekkilin bu suçtan daha evvel sabıkası var evet..Gerçekte çantanın ona ait olup olmdığı da önemli değil. Ben sadece polislerin bu yöndeki tanıklık gücünü soruyorum..
Bu arada yazının tamamının koyu yazılmasının kurallara aykırı olduğunu bilmiyordum..Elbette bundan sonra bu hususta dikkatli olacağım.Uyarınıza da teşekkürler...

Hakim savunma tanıklarını neden red etsin? Red ederse, muavinin duruşmada ifadesini değiştirmesini samimi bulmamış, demektir. Bence siz talepte bulunun.

Alıntı:
Bunun dışında dosyada telefon görüşmesi tutanağı yok. Zira bu yönde alınmış bir dinleme kararı yok.

Polsilerin ifadesine vakıf olmamakla birlikte, müvekkilinizin nasıl takip edildiği, dinleme kararı olup olmadığı sorulabilirdi. Yine de, Emniyet Müdürlüğü'ne bu hususun sorulması talep edilebilir. Muhtemelen cevap "hayır" olacaktır. Bu da sizin lehinize değerlendirilir, diye düşünüyorum.
Old 12-11-2008, 16:31   #6
v. Aynur

Sayın Talveq eğer otobüse binerken müvekkilinize bagaj fişi verilmedi ise ve çantanın kime ait olduğu da bilinmiyorsa bu sizin lehinizedir diye düşünüyorum. Ayrıca muavinin gelip sizin lehinize ifade vermesi de olumlu. Müvekkilinizin bu suçu işlediğine dair başkaca delil de yok anladığım kadarıyla. Özellikle müvekkiliniz üzerine polis memurları tarafından suç atılmaya çalışıldığını da ayrıntılı bir şekilde işleyebilirsiniz. Ortada şüpheli bir durum söz konusudur.Zira çantanın müvekkile ait olduğu ispatlanamıyor. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi de göz önüne alınırsa müvekkilinizin bu durumda beraat etmesi gerekir. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi