Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız

Yanıt
Old 26-07-2011, 17:07   #31
Y.Kurban

Totoloji mi yapıyorum acaba diye düşünmedim değil.

http://tdkterim.gov.tr/bts/

saray Far. ser¥y a. 1. Hükümdarların veya devlet başkanlarının oturduğu büyük yapı: “Sarayın içine girmiş olanlar bir bir süngülendiler.” -N. F. Kısakürek. 2. Kamu işlerinin yürütüldüğü büyük yapı: Emniyet Sarayı. Spor ve Sergi Sarayı. 3. mec. Görkemli ve gösterişli yapı: Bu ev bir saray. 4. esk. Devlet başkanı ve çevresi: Saraydan çağrılmış.

2. ve 3. maddeler gereğince denilmiş olabilir.

Muhtemelen böyle bir kullanımı var saray kelimesinin. Mülk kelimesinin bugün kullanımıyla Osmanlı ve erken cumhuriyet döneminde kullanımları farklı mesela. Hatta bir çok defa "adalet mülkün temelidir" özdeyişi, bakın işte, adalet kapitalizme, özel mülkiyete vs. vs. hizmet ediyor şeklinde komik eleştiriler dahi gündeme gelmiştir. (Adalet elbette önemli ölçüde bunlara hizmet etse de... Zira mülk kelimesi devlet anlamında kullanılmışken...)

O nedenle saray kelimesinin bugün kullanımı farklı olsa ki, tuhaf karşılıyoruz bu kelimeyi.
Old 27-07-2011, 13:03   #32
av.metinmso

Bir meslektaşımızın facebook durum güncellemesi:

"‎60. Asliye Ceza Mahkemesi mi..!?!"

Old 27-07-2011, 13:06   #33
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.metinmso
Bir meslektaşımızın facebook durum güncellemesi:

"‎60. Asliye Ceza Mahkemesi mi..!?!"

55 biliyordum.
Old 27-07-2011, 13:08   #34
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
55 biliyordum.

Tabelalar 60 gösteriyor ama, henüz olmadı
Old 27-07-2011, 13:11   #35
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Orhan
Tabelalar 60 gösteriyor ama, henüz olmadı

Ben de 55'i senden duymuştum. Soracaktım 5'ini ne yaptın diye.
Old 27-07-2011, 13:51   #36
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben de 55'i senden duymuştum. Soracaktım 5'ini ne yaptın diye.

5'ini sakladım,ihtiyaç olduğunda kullanacağım Ben on günde odamın yerini kaybolmadan bulmayı öğrendim sonunda
Old 27-07-2011, 13:53   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Orhan
5'ini sakladım,ihtiyaç olduğunda kullanacağım Ben on günde odamın yerini kaybolmadan bulmayı öğrendim sonunda

Beni 20 gün sonra beklersin artık.
Old 27-07-2011, 14:04   #38
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Beni 20 gün sonra beklersin artık.

O kadar sürmez ,kısa yol buldum,geldiğinde tarif ederim,sen de on günde bulursun
Old 27-07-2011, 14:19   #39
Avukat Hakan Eren

Az sabredin, Baromuz kitapçık bastırmış, dağıtacakmış...

Neyse ki kitapçık baronun web sitesinde var da postacı yolu gözlememize gerek kalmayacak...

Hangi mahkeme hangi blokta hangi katta, oda numarası kaç hepsi yazıyor.

Old 27-07-2011, 15:13   #40
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Az sabredin, Baromuz kitapçık bastırmış, dağıtacakmış...

Neyse ki kitapçık baronun web sitesinde var da postacı yolu gözlememize gerek kalmayacak...

Hangi mahkeme hangi blokta hangi katta, oda numarası kaç hepsi yazıyor.

ben blokları bulamıyorum ki, aradığım mahkeme örneğin 2. kat A Blok'da 2. kata çıktım tamam da A Blok nerde? ben katlarda bloklara ilişkin bir yazıya rastlamadım... var da ben mi göremedim acaba
Old 27-07-2011, 15:32   #41
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
ben blokları bulamıyorum ki, aradığım mahkeme örneğin 2. kat A Blok'da 2. kata çıktım tamam da A Blok nerde? ben katlarda bloklara ilişkin bir yazıya rastlamadım... var da ben mi göremedim acaba

Bence de yok. Hatta kaçıncı katta olduğunuza dair bir bilgi de yok. O nedenle bir gittiğiniz yere bir daha giderken zorluk yaşıyorsunuz.
Old 27-07-2011, 15:37   #42
Y.Kurban

Allah aşkına yapmayın. Nerdeyse adliyede olup olmadığınızı yazan tabela yok diyeceksiniz...
Old 27-07-2011, 15:41   #43
Av. Hulusi Metin

Avukat adliye binasıyla "uğraşmak/boğuşmak" zorunda kalıyorsa...

O zaman... Mecburi istikamet

Alıntı:
seyitsonmez
Alıntı:
Vezneyi yapmayı unutmuşlar ancak mescid yapmayı unutmamışlar. Adliyede en kolay bulunan yer mescid.
Old 27-07-2011, 15:56   #44
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Y.Kurban
Allah aşkına yapmayın. Nerdeyse adliyede olup olmadığınızı yazan tabela yok diyeceksiniz...

O kadar da değil. Koskoca "Adliye Sarayı" yazmışlar.
Old 27-07-2011, 16:19   #45
Y.Kurban

Dört ya da beş kere gittim yeni adliyeye. Yanlış hatırlamıyorsam, her blokta hangi noktada bulunduğunuzu gösteren, adına ne deneceğine bilmediğim çok güzel bir yönlendirme-tabela var. O yüzden eleştirilere çok hak veremiyorum.
Old 27-07-2011, 16:20   #46
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O kadar da değil. Koskoca "Adliye Sarayı" yazmışlar.

"Adliye Sarayı" ha?

Sevgili müvekkildaşım,

Sen belli ki Adliye Sarayını henüz telefonla aramamışsın. (Bu arada yeni adliye sarayının telefonu 212- 375 75 75, herkes not etsin derim. Ha, santralde açan yok ama olsun yine de not edin derim)

Gelelim asıl meseleye...

"Adliye Sarayı" ya da "Adalet Sarayı" tâbirleri yanlıştır; doğrusunu ben bugün 375 75 75'i arayınca öğrendim. Siz de arayın siz de öğrenin.

Ne diyor 375 75 75'i arayınca karşınıza çıkan hoş sesli bayan? Banttan diyor ki:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstanbul Adalet Sarayı'na hoşgeldiniz! Aradığınız kişinin dahili numarasını..."

Demek ki neymiş, "Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Sarayı"ymış...

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

(Bu konuda bir başlık açtım ama baktım ki senin forum almış başını gidiyor, buraya kaynak yapayım dedim http://www.turkhukuksitesi.com/showt...235#post492235)

Selam sevgi ve saygılarımla...
Old 27-07-2011, 20:03   #47
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
Sayın Av. Hakan EREN'in işaret ettiği ismiyle
Alıntı:
Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Sarayı
ndaki ilk günümde ben de bloklara ilişkin bir bilgilendirme göremedim. Girişte nazikçe ama kanuna aykırı şekilde "Avukat Bey, çantanızı banda koymanızı rica ediyoruz Başsavcılığın -geçici- hede hödösüyle" şeklinde bir uyarıya maruz kaldım herkes gibi.. "Burada görevlisiniz ve sizi bilgilendirme amaçlı söylüyorum ki bu uygulamanın yasaya aykırı olduğunu bilmenizi isterim" dedim. "Biliyoruz efendim, teşekkür ederiz" dediler sinir bozucu bir nezaketle. (bu avukatlara da yaranılmıyor, asabi davranınca olmuyor nazik olunca olmuyor )Bıktığım usandığım için ısrarda bulunmayı gerekli görmedim bu hukuksuzluk karşısında..Ancak, birçok adliyenin birleştirilmesi en nihayetinde çok yerinde olmuş. Sürekli adliyeden adliyeye koşan İstanbul avukatları için çok iyi oldu.
Old 28-07-2011, 12:31   #48
AV.ARZU KILIÇ

ben yeni adliyede ilk kez dün duruşmaya girdim... hakim buyrun avukat hanım oturun dedi ben de oturdum... ama kendimi çok rahatsız hissettim... kürsü çok yukarıda idi... inanılmaz rahatsız oldum oturduğum yerden hakime bakmaya çalışırken boynumu epey bi uzatmak zorunda kaldım (hayır boyum kısa değil) sonra o şekilde yapamadım ayağa kalktım... hakim buyur etmeye teşebbüs ettiğinde de yok iyi böyle ben ayakta durayım şeklinde geveleyip oturmadım...benim gibi hisseden oldu mi diye merak ettim
Old 28-07-2011, 12:43   #49
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
ben yeni adliyede ilk kez dün duruşmaya girdim... hakim buyrun avukat hanım oturun dedi ben de oturdum... ama kendimi çok rahatsız hissettim... kürsü çok yukarıda idi... inanılmaz rahatsız oldum oturduğum yerden hakime bakmaya çalışırken boynumu epey bi uzatmak zorunda kaldım (hayır boyum kısa değil) sonra o şekilde yapamadım ayağa kalktım... hakim buyur etmeye teşebbüs ettiğinde de yok iyi böyle ben ayakta durayım şeklinde geveleyip oturmadım...benim gibi hisseden oldu mi diye merak ettim :şaşkın:

Aynen. Biz onlara yaklaşmaya çalıştıkça onlar uzaklaşıyor galiba. Hukuk mahkemeleri de ağır ceza mahkemeleri gibi ihtişamlı olmuş.
Old 28-07-2011, 12:44   #50
Av.Suat Ergin

Bu arada Boğaziçi Köprüsü istikametinden ve Mecidiyeköy istikametinden gelen araçlı misafirler için nihayet Adliyeye yönlendiren levhalar konulmuş.
Old 29-07-2011, 15:04   #51
Özgür Kınay

Avukatlar için yapılan otoparklar ücretli mi olacak acaba? Bilgisi olan var mı? Ücretli ise ücreti nedir?

Teşekkürler.
Old 29-07-2011, 15:15   #52
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Avukatlar için yapılan otoparklar ücretli mi olacak acaba? Bilgisi olan var mı? Ücretli ise ücreti nedir?

Teşekkürler.

Benim duyduğum ücretsiz olacakmış. Ama tecrübe etmedim.
Old 29-07-2011, 15:21   #53
oeroglu

benim merak ettiğim; istanbul çağlayan adliyesi artık tek bir yargı çevresi mi olacak? yoksa şişli sultanahmet ve sarıyer adliyeleri ayrı ayrı mıu isimlendirilecek??

çünkü geçen gün oradayken tabelalara baktığımda sadece mahkemelerin numarası yazıyor, yargı çevresi yazmıyordu...
Old 29-07-2011, 15:23   #54
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan oeroglu
benim merak ettiğim; istanbul çağlayan adliyesi artık tek bir yargı çevresi mi olacak? yoksa şişli sultanahmet ve sarıyer adliyeleri ayrı ayrı mıu isimlendirilecek??

çünkü geçen gün oradayken tabelalara baktığımda sadece mahkemelerin numarası yazıyor, yargı çevresi yazmıyordu...

Tek yargı çevresi olacak.
Old 29-07-2011, 15:27   #55
oeroglu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tek yargı çevresi olacak.

teşekkür ederim. bu çok güzel bir haber, inşallah anadolu yakası da tek yargı çevresi olur da..

"TC İSTANBUL ANADOLU YAKASI 35. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ" gibi..

yetkili mahkeme sorunsalı istanbul içinde önemli ölçüde ortadan kalkar...
Old 29-07-2011, 15:46   #56
janveljan

Dikkat avukat otoparkı

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay

Teşekkürler.

Üstad bilgisi olan var mı diye sormuşsunuz.Suat beyde duyumlarına göre ücretsiz olacağını söylemiş.Aslında bu konuda somut bir bilgim yok.Ancak avukat otoparkının ücretli olacağı konusunda sizi temin edebilirim.Bana güvenin.Sizi mahçup etmem.

Biliyorsunuz Bakırköy ve Beyoğlu adliyelerindeki otoparklar ücretli.Ücreti de 3 TL.Benzer bir ücretlendirme burası içinde söz konusu olabilir.Ancak sizin için çok masrafa girip bu devasa yatırımı yaptık deyip ,giriş çıkış ücretini 5 TL ,kalış saatine göre de kademeli ücretlendirme yapabilirler.(Bkz. Yakındaki Cevahir Alışveriş Merkezi.Sarayımızın AVM den ne eksiği var dimi ama.)

Otopark girişinde ücret ödeme işi(ücretsiz olursa da bariyeri açma kapama işi) büyük ihtimalle yeni Avukat kimlik kartı ile (Barokart)ile yapılacak.

Burada beni ücret den daha çok endişelendiren, avukat otoparkının kapasitesinin yeterli olup olmayacağı. Duruşmaların yoğun olduğu günlerde bodrum otoparkta boş yer bulmak için tur atarken yukarıda duruşma kaçırmaktan endişe ediyorum.İstanbul da uzun süredir pazar günleri AVM lere gitmeme sebebim otoparkta geçirdiğim sinir bozucu yer arama turlarıdır.Umarım devletlularımız kapasiteyi yüksek tutmuşlardır.
Old 29-07-2011, 16:14   #57
Avukat Hakan Eren

Avukatlara ayrılan araç park yeri sayısı netleşince hayal kırıklığına uğramaya hazır olun...

Yooo öylesine bir tahmin işte...
Old 29-07-2011, 17:12   #58
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan janveljan
Üstad bilgisi olan var mı diye sormuşsunuz.Suat beyde duyumlarına göre ücretsiz olacağını söylemiş.Aslında bu konuda somut bir bilgim yok.Ancak avukat otoparkının ücretli olacağı konusunda sizi temin edebilirim.Bana güvenin.Sizi mahçup etmem.

Biliyorsunuz Bakırköy ve Beyoğlu adliyelerindeki otoparklar ücretli.Ücreti de 3 TL.Benzer bir ücretlendirme burası içinde söz konusu olabilir.Ancak sizin için çok masrafa girip bu devasa yatırımı yaptık deyip ,giriş çıkış ücretini 5 TL ,kalış saatine göre de kademeli ücretlendirme yapabilirler.(Bkz. Yakındaki Cevahir Alışveriş Merkezi.Sarayımızın AVM den ne eksiği var dimi ama.)

Otopark girişinde ücret ödeme işi(ücretsiz olursa da bariyeri açma kapama işi) büyük ihtimalle yeni Avukat kimlik kartı ile (Barokart)ile yapılacak.

Burada beni ücret den daha çok endişelendiren, avukat otoparkının kapasitesinin yeterli olup olmayacağı. Duruşmaların yoğun olduğu günlerde bodrum otoparkta boş yer bulmak için tur atarken yukarıda duruşma kaçırmaktan endişe ediyorum.İstanbul da uzun süredir pazar günleri AVM lere gitmeme sebebim otoparkta geçirdiğim sinir bozucu yer arama turlarıdır.Umarım devletlularımız kapasiteyi yüksek tutmuşlardır.

Baştan birkaç gün ücretsiz olabilir(cübbe öyleydi mesela), ama daha sonra yazdıklarınız gibi olacağından ben de eminim.
Old 29-07-2011, 17:13   #59
Av.Suat Ergin

Az önce Şişli Adliyesinin önünden geçtim. Dosyalar yine açık kasa bir kamyonete yükleniyordu. Etrafta da hiç güvenlik görevlisi yoktu.
Old 29-07-2011, 17:19   #60
AV.ARZU KILIÇ

sarıyer taşındı önümüzdeki hafta beyoğlu taşınıyor diye biliyorum... şişli adliyesi de mi taşınıyormuş...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi