Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evden atılan yabancı eşin hakları

Konuyu Kilitleyin
Old 26-07-2011, 16:30   #1
Konuk

Varsayılan Evden atılan yabancı eşin hakları

Yabancı bir hanımla evlenen bey, dokuz sene boyunca önce alzheimer sonra bir de yatalak olan annesine ve evlatlarına baktırdıktan sonra, evlatların yetişkin olması ve nihayet felçli annenin ölümünün arkasından kadını evden kovuyor. Evlatlardan biri bu süre zarfında evleniyor, diğeri ise evde ve delikanlı.
Bu delikanlının uyuşturucu sorunu var, herkesçe biliniyor,hakkında pek çok kereler soruşturma yapılmış v.s.. Bu hanım, yaş farkına ve evdeki koşulların ağırlığına rağmen senelerce katlanmış ve adam sana bakmama gerek kalmadı diye evden atmasa yine de katlanacak. Üstündeki kıyafetten başka bir şeyi olmadan evden atılmış.
Kadın, beş parasız, yine bir türkle evli ve evlere temizliğe giderek evine bakan annesinin yanına sığınıyor, ama onların da koşulları pek iyi değil. Barodan ücretsiz hukuki yardım alamıyor, çünkü muhtardan kağıt alması imkansız, a) muhtar eşin çok iyi arkadaşı b) eş'in emekli maaşı ve vergiye tabi çalışma gelirleri, malı v.s.. mevcut. zaten eş de gayet net, vatandaş bile değilsin, seni - geldiği ülkenin kadınlarına karşı önyargıdan dolayı - iki şahitle iffetsiz kadın ilan ettirir sınır dışı ettiririm, bunca sene karnın doydu ona say diyor.
Bu kadın vatandaşlık müracaatı yapmak istiyor, ama boşanması halinde durumunun zorlaşacağından endişeli. Zamana ihtiyacı var.
Benim istirhamım, eğer mümkünse şu sorularımın yanıtlanması : 1) Bu hanım, hem kovulduğu hem de evde can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle ayrı yaşamaya karar verilmesi yönünde bir taleple dava açabilir ve ayrı yaşama süresi boyunca tedbir nafakası talep edebilir mi ? Bunu hangi kanun maddelerine dayandırmalıdır ? ( Çünkü evdeki uyuşturucu müptelası genç, ciddi bir tehdit ve evden kovulmadan 1 ay önce, bu gencin bıçaklı tehdidinden korktuğu için, 18 gün komşularında kalmış bu hanım)
2) Boşanma davası açsa, adamın, evlilikleri boyunca edindiği ve önceden sahip olduğu gayrımenkulü başkalarına hileli devretmek suretiyle kaçırmasını engellemek için, mahkemeden ne talep edebilir ? Maddi ve manevi tazminat talep edebilir mi, yoksa bunlar ayrı bir davanın konusu mudur ? Bu kadın 9 sene boyunca, anne meselesi evlat meselesi hallolsun, sen önce bunlara bak, sonra çocuk da yaparız, herşeyi de yaparız diye oyalanmış bir kadın. Sadece bu adamın ağır koşullarında, adamın annesine ,kendisine ve evlatlarına baktığı için, işi, birikmiş parası v.s.. yok. Bunları bu şekilde anlatan bir dilekçe mahkemede itibari midir, yoksa tazminat talepleri için başka hukuki koşullar mı gerekir ?
En önemlisi -annesinin evine sığındığı için - adamın ve oğlunun bu eve yaklaşmalarını engelleyecek bir kararı talep etmesi mümkün mü, bunu hangi kanun maddesine dayandırmalı eğer mümkün ise ?

Sizlerin dilekçe örneği vermediğini gayet iyi biliyorum, ama şunu umuyorum ; ben tesadüfen yolu bu hanımla kesişmiş bir kadınım, bu genç hanımdan sadece 4 yaş küçük bir kız evladım var ve Allah rızası için bu satırları yazıyorum, baroyu aradım, muhtardan evrak olmadan ücretsiz hukuki yardım olmaz dediler, benim arkadaşım akrabam bir avukat yok ve kendi yağıyla kavrulan bir insanım çıkarıp cebimden vekalet ücreti ödeyecek koşulları haiz değilim. (Çalışan, kirada oturan,evlat okutan,yardım nafaka almayan/alamamış orta yaşlı boşanmış anne)Diyorum ki, belki sizlerin yol göstermesi ile, hiç olmazsa kızcağıza iki satır bir şeyler karalar ve git kızım ver dilekçeni, kocan çifte standardlı olabilir ama türk hukuku değildir diyebiliriz. İnanın, çok ana hatlarıyla anlattığım bu hikaye çok iç burkan ve insanı isyan ettiren detaylara sahip.

Okumak için ayırdığınız zamana da, çok değerli cevaplarınıza da şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-07-2011, 10:56   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Aile içindeki şiddet sorununun çözümü için hazırlanan 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun; aile üyelerine ailenin diğer bir üyesi tarafından şiddet uygulanması halinde bir takım özel tedbirler alınmasını içerir.Aile içi şiddete maruz kalan eş veya aile bireylerinden biri ya da olaya tanık olan 3. bir kişi Polise, Aile Mahkemesine veya Savcılığa başvurabilir. (Başvuru için harç ödemek gerekli değildir). Polis veya savcılığa başvurulduğu takdirde olay Aile Mahkemesine yönlendirilir. Başvuru üzerine Aile Mahkemesi Hakimi olayın niteliklerini göz önünde bulundurarak Kanunda yazılı tedbirlerin birine, birkaçına veya hepsine birden gecikmeksizin hükmeder.

Bu tedbirler, kusurlu eşin;
a) şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
b) müşterek evden uzaklaştırılması, evin (aile konutunun) şiddete uğrayan eşe ve çocuklarına tahsis edilmesi, şiddet uygulayan eşin eve yaklaşmaması,
c) ev eşyalarına zarar vermemesi,
d) aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,
e) varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,
f) alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak ortak konuta gelmemesi, şeklinde olabilir.

Hakim bu tedbirlere en çok 6 ay süre için hükmedebilir. Kusurlu eşe, kararda hükmolunan tedbirlere uymazsa tutuklanacağı ve tedbir süresinin hapis cezasına dönüşeceği ihtar edilir. Hakim, şiddete uğrayanın yaşam düzeyine uygun bir tedbir nafakasına da karar verebilir.Koruma kararının bir örneği Aile Mahkemesi’nce Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilir. Savcılık kararın uygulanmasını zabıta (ve gerektiğinde psikolog, sosyal çalışmacı gibi uzman kişiler) aracılığıyla izler. Şiddete başvuran eşin karara uymaması halinde, zabıta mağdurun şikayetine gerek kalmaksızın evrakı Savcılığa iletir. Savcı da karara uymayan kusurlu eş hakkında Sulh Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açar. Örneğin eğer evden uzaklaştırılan kişi eve yaklaşır, iletişim araçlarıyla mağduru rahatsız ederse, alkollü bir şekilde kapıya dayanırsa, hakim uzaklaştırma cezasını hapis cezasına çevirebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.

Bu arada eşinin adına kayıtlı taşınmaz (daha önce birlikte yaşadıkları ev) ile ilgili tapu müdürlüğüne başvurularak Aile Konutu Şerhi aldırmakta yarar vardır. Böylelikle boşanmanın kesinleşmesine kadar o konutta yaşama hakkı devam edebilir.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan DOĞRUDAN destek alınması gerektiğinizi unutmayınız.

Saygılarımla

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi