Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe İade Davası // Kararın Kesinleşme Tarihini Tespit // İşe Başlama Başvurusu

Yanıt
Old 06-01-2009, 18:45   #1
Jeanne D'arc

Varsayılan İşe İade Davası // Kararın Kesinleşme Tarihini Tespit // İşe Başlama Başvurusu

Kısa kararı davacının yüzüne tefhim edilen işe iade davasının karar duruşmasına, davalı işveren taraf katılmamıştır. Davanın kabulüne karar verilmiştir.

21. maddeye göre "kesinleşen mahkeme kararının tebliğinden" itibaren 10 iş günü içinde işe iade başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Davalı yanın kararı tebellüğ tarihi ve buna göre temyiz süresinin hitamı nasıl takip/tespit edibilebilir?

Saygılarımla.
Old 06-01-2009, 18:52   #2
Av.Cengiz Aladağ

Temyiz süresi tefhimle başladığına göre...

Pardon yanlış anlamışım. Düzeltiyorum. Dosyadan davalı yana gönderilen kararın tebligat zarfından barkodunu alırsanız PTT sitesinden tebliğ tarihini görebiliyorsunuz.
Old 06-01-2009, 18:56   #3
Engin Özoğul

Sayın D'arc

Henüz size gerekçeli karar tebliğ edilmemiş.

Karar yazıldığında karşı tarafa tebliğe çıkartın. Kendiniz tebliğ almayın. Temyiz süreleri geçtikten, muhabere ihtimali sona erdikten sonra kararı alın. Kesinleşme şerhini işletin. Başvurunuz yapın.

Derim ben.
Old 06-01-2009, 19:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Süre; kesinleşmiş kararın, davacı işçiye tebliğinden itabaren işlemeye başlar diye anlıyorum ...

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu

Esas: 2007/9-326
Karar: 2007/353
Karar Tarihi: 13.06.2007

ÖZET: Davalı tarafça kararın temyiz edilmesi üzerine süre aşımı nedeni ile temyiz talebinin reddine ilişkin Yargıtay kararı davacı tarafa tebliğ edilmiş, davacının işverene başvurusu ise on günlük hak düşürücü süre geçtikten sonra yapılmıştır. Davacı işçi tarafından, kesinleşen işe iade kararının tebliğinden itibaren on gün içinde işverene başvurma şartı gerçekleşmemiş olduğundan boşta geçen süre ve işe başlatılmama tazminatı hakkı doğmamıştır. İsteklerin reddi gerekir.

(4857 S. K. m. 21)

Dava: Taraflar arasındaki <işçilik hak ve alacakları> davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; İstanbul 3.İş Mahkemesince davanın kısmen kabulüne dair verilen 07.03.2006 gün ve 2005/498 E. 2006/89 K. sayılı kararın incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmesi üzerine,

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 22.11.2006 gün ve 2006/11483 E. 2006/30849 K. sayılı ilamı ile,

(...Davacı, açmış olduğu işe iade davası sonunda feshin geçersizliğine, işe iadesine karar verildiğini, verilen kararın davalıya 03.11.2004 tarihinde tebliğ edildiğim, davacı tarafça 09.11.2004 tarihinde işe başlatılması için müracaat ettiğini kayıt numarası verilmemesi nedeni ile 10.11.2004 tarihli ihtarname ile işe başlatılma talebinde bulunmasına rağmen, davalı tarafça işe başlatılmadığını ileri sürerek dört aylık ücret tutarında tazminat ve boşta geçen süreler nedeni ile dört aylık ücret alacağının hüküm altına alınmasını istemiştir.

Davalı, davacının 09.11.2004 ve 10.11.2004 tarihlerinde iki kez başvurusunun olduğunu, başvuruların kararın kesinleşmesinden önce olması nedeni ile reddedildiğini, Yargıtay'dan gelen kararın davacıya 22.03.2005 tarihinde tebliğ edilmesinden ve 10 günlük başvuru süresinden sonra 23.05.2005 tarihli dilekçe ile başvurduğunu, ileri sürmüştür.

Mahkemece işe başlatmama tazminatı ve dört aylık ücret taleplerinin kabulüne, karar verilmiştir.

Dosyadaki bilgi ve belgelerden, davacının 9 ve 10.11.2004 tarihlerindeki işe iade için başvurularının, işe iade kararının kesinleşmesinden önce yapıldığı anlaşılmaktadır. İşe iade kararının kesinleşmesinden önce yapılan bu başvurular geçerli değildir. Öte yandan davalı tarafça kararın temyiz edilmesi üzerine süre aşımı nedeni ile temyiz talebinin reddine ilişkin Yargıtay kararı davacı tarafa 22.03.2005 tarihinde tebliğ edilmiştir. Davacının işverene başvurusu ise 10 günlük hak düşürücü süre geçtikten sonra 23.05.2005 tarihinde yapılmıştır. Bu durumda davacı işçi tarafından, kesinleşen işe iade kararının tebliğinden itibaren on gün içinde işverene başvurma şartı gerçekleşmemiş olduğundan boşta geçen süre ve işe başlatılmama tazminatı hakkı doğmamıştır. Anılan isteklerin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm altına alınmış olması hatalıdır...) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

Temyiz Eden: Davalı vekili

Hukuk Genel Kurulu Kararı

Hukuk Genel Kurulunca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

Sonuç: Davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı H.U.M.K. nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 13.06.2007 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları

Saygılarımla,
Old 06-01-2009, 20:58   #5
Adli Tip

Yasanın lafzına göre, süre KESİNLEŞMİŞ kararın TEBLİĞİNDEN sonra başlıyor. Size TEFHİM edilen karar, zaten kesinleşmemiş karar.

Kararın temyiz edilmeksizin kesinleşmesi durumunda da bu sebeple 10 günlük süreden bahsedilemeyeceğini düşünmekteyim.

Tabi çok riskli bir düşünce.
Old 07-01-2009, 09:48   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Yasanın lafzına göre, süre KESİNLEŞMİŞ kararın TEBLİĞİNDEN sonra başlıyor. Size TEFHİM edilen karar, zaten kesinleşmemiş karar.

devamla,

Gerekçeli kararın yazımından sonra davalıya tebliğe çıkarılacaktır. Kararın kesinleşmesinden sonra ise, bu defa kEsinleşmiş karar, davacı işçi vekili tarafından(veya işçi) ya kalemde tebliğ alınacak, ya da masrafı verilip tekrar tebliğe çıkarılacak.

Garip geliyor biliyorum ama bir dosyamda aynen bunu yaptım, kesinleşmiş kararın tarafıma tebliğini istedim.Ve bana yapılan tebliğden 10 gün içinde de davalıya başvuruyu yaptım.

Bunu Doç.Dr.Cevdet İlhan Günay (Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Üyesi) da İş Kanunu şerhi 2006 tarihli kitabının 1.cildinin 904. sayfasında aynen şöyle anlatmakta:

"Uygulamada kesinleşen mahkeme kararının tebliğ edileceğine dair medeni usul kanunlarımızda ya da icra mevzuatımızda bir hüküm bulunmamaktadır. İş Kanununda da bu konuda hüküm bulunmamakla birlikte, 10 iş günlük süre kesinleşen kararın tebliğinden itibaren işlemeye başlayacağından, iş mahkemelerince kesinleşen kararların tebliği için de , özellikle davacı taraftan önceden tebligat masraflarının alınarak, taraflara tebligat yapılması ile, tebliğ tarihi konusundaki olası uyuşmazlıkların önüne geçilmesi sağlanabilecektir. Tebligatın karar bekletilmeden yapılarak, işçi ile işverenin mahkeme kararı karşısında ortaya koyacakları tavrın bir an önce belirgin hale gelmesi, yargılamanın seri ve kısa sonuçlandırılmasını öngören kanunun amacına da uygun olacaktır. AYRICA kesinleşen kararın sadece işçiye değil, işverene de tebliğ edilmesinin, işverenin işe başlatma yükümlülüğünü öğrenmesi bakımından yararlı olacağını düşünüyoruz"

"Başvurunun kesinleşen mahkeme kararının işçiye tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde yapılması gerekir.İşçye kesinleşen mahkeme kararının tebliğ edildiği tarih saptanamıyorsa bu hususta işçinin beyanı esas alınacaktır."

saygılarımla,
Old 07-01-2009, 10:43   #7
Adli Tip

Bu konudaki bir enterasanlık/boşluk da şudur:

Kesinleşmiş mahkeme kararının davacı işçiye tebliğ edildiği tarihin ispatını, SGK, davalı işverenden istemektedir. (Bkz. 16-370 sayılı genelge)

Bu sebeple, -bence- işçi/vekili, işe iade için başvuru yaptığında, bu başvurusunun süresinde olduğunu tevsik eden belgeleri de başvurusuna eklemelidir.

Saygılarımla,
Old 12-01-2009, 16:33   #8
av. naz bilgin

İş Mahkemelerinde karar tefhimden itibaren 8 gün içinde kesinleşiyor. Son duruşmaya her iki tarafında vekili katılıyorsa bu durumda 10 günlük işe başvuru süresi kararın kesinleşmesinden sonra başlamalı, bu da son duruşma gününden itibaren 8 iş gün + 10 iş günü olmalı diye düşünüyorum.

İş Mahkemelerinden sözlü yargılama usulu uygulandığından İş Kanunu 21/5'e göre her nekadar tebliğ den bahsedilmiş ise de tefhim de yeterli olmalıdır.

Davacı işçinin kararı bir yıl sonra tebliğe çıkardığını düşünelim gene 10 günlük süresi olacaktır ki bu bence kötüniyetli bir davranış olacaktır.
Old 23-12-2010, 13:36   #9
enderkc

Aradan zaman geçmiş olmasına dayanarak; aynı soruyu tekrarlamak istiyorum. Somut olarak cevap verebilecek meslektaşlarımın yardımına çok ihtiyacım var. İşe iade davasında; 13/12/2010 tarihinde, davalının yokluğunda, kabul kararı verildi. Dava lehimize sonuçlandığından kararı temyiz etmedim. Gerekçeli karar henüz yazılmadı. Davalının şu an itibari ile temyizi söz konusu değil ancak muhabere yolu ile başka şehirden temyiz dilekçesi göndermiş olabilirler,bilmiyorum. Ne yapmam gerekir? 10 günlük işverene başvuru süresi ne zaman başlar? ve en son olarak başvuruyu noterden mi yapayım? ve elinde başvuru içerikli dilekçe örneği olan meslektaşım var mı?
Old 23-12-2010, 14:06   #10
Adli Tip

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39011

Bu başlıkta uzun uzuun tartışmıştık...
Uzun tartışmada gelinen nokta, "gerekçeli kararın" size "tebliğ" edilmesini bekleyebileceğiniz yönünde idi.

Başvuru için herhangi bir şekil şartı yok. İspat kolaylığı açısından noterden yollamakta yarar var.
Old 11-01-2011, 01:48   #11
mustafayıldız

Varsayılan işe başlatma talebinin başladrığı süre

bana kesinleşen bir işe iade kararı geldi. kararı bugün tebellüğ ettim. bugün noterden ihtarname göndereceğim. bunun için aşağıdaki sorulara meslektaşlarımdan cevap bekliyorum.
1-işe başlatma talebinin yapıldığı süre, noterden ihtar çektiğim gün mü yoksa işverenin tebbelüğ ettiği gün kabul edilir. noter tebligatı geç gönderirse sıkıntı olabilirmi?
2-üç müvekkilim var, davalı ise tek bir kişi, üç kişinin işe başlatılması talebini tek ihtarname ile gönderemem mümkün mü?
3-davalı işveren bir şirket, davalı olarak görülen bu şirket yerine işyeri başka bir şirkete devredilmiştir.adresleri de değişmiştir. Bu durumda yeni işverene mi eski işverene mi başvurmalıyım. ikisine birden mi başvurayım. davalı vekiline yapacağım başvuru geçerli olurmu?
yukarıdaki soruların cevabının acilen bekliyorm sevgili üstadlarımdan.
saygılarımla
Old 11-01-2011, 09:25   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan mustafayıldız
bana kesinleşen bir işe iade kararı geldi. kararı bugün tebellüğ ettim. bugün noterden ihtarname göndereceğim. bunun için aşağıdaki sorulara meslektaşlarımdan cevap bekliyorum.
1-işe başlatma talebinin yapıldığı süre, noterden ihtar çektiğim gün mü yoksa işverenin tebbelüğ ettiği gün kabul edilir. noter tebligatı geç gönderirse sıkıntı olabilirmi?

Sizin kesinleşmiş kararı tebliğ aldıktan sonra, 10 iş günü içinde, işe iade başvurusunu açıklamış olmanız gerekiyor. İşverenin de 1 aylık süresi, sizin başvurunuzu ÖRĞENDİĞİ/tebellüğ ettiği tarihten itibaren başlıyor.
Her iki taraf için de, postada meyana gelen gecikmeler hak kaybına neden olmuyor.

Alıntı:

2-üç müvekkilim var, davalı ise tek bir kişi, üç kişinin işe başlatılması talebini tek ihtarname ile gönderemem mümkün mü?

Mümkündür.

Alıntı:

3-davalı işveren bir şirket, davalı olarak görülen bu şirket yerine işyeri başka bir şirkete devredilmiştir.adresleri de değişmiştir. Bu durumda yeni işverene mi eski işverene mi başvurmalıyım. ikisine birden mi başvurayım. davalı vekiline yapacağım başvuru geçerli olurmu?
yukarıdaki soruların cevabının acilen bekliyorm sevgili üstadlarımdan.
saygılarımla

İşyerini devralan işverene başvuru yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Tedbiren her iki işverene de başvuru yapmanızda fayda var. Davalı vekiline yapılacak başvuru geçerli değil diye biliyorum. (yanlış da hatırlıyor olabilirim.) Ona da göndermenizde bir mahsur yok fakat.

Ayrıca bkz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23799

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1108.htm

Old 10-06-2011, 17:53   #13
AV.ARZU KILIÇ

kesinleşmiş mahkeme kararını, daha doğrusu Yargıtayın işe iadenin onanmasına ilişkin kararını davacı tebliğ almadı.. zira yargıtay yeni uygulamasına göre elektronik ortamda imzaladığı karardan bir örneği dosyasına koymamaya başlamış... karar uyaptan çıkarıldı ve davalı işverene de tebliğe çıkarıldı.. davacı vekili kararı aldığnın (tebliğ değil sadece fotokopisini alıyor) ertesi günü talepte bulundu.. aradan bir hafta geçtikten sonra da karar kendisine de tebliğ geldi...bu durumda kesinleşmiş kararı tebliğ almadan evvel mi talepte bulunmuş oldu.. abes bir soru mu oldu bilemiyorum ama bu aklıma takıldı... zira karar sonradan davacıya da tebliğ edilmiş durumda bu tarih esas alınırsa talebin bu tarihten sonraki 10 gün için de mi yapılmış olması gerekir diye bir soru takıldı aklıma.. yorumlarınızı almak istedim...

vakit ayıran herkese teşekkürler...
Saygılar...
Old 10-06-2011, 18:25   #14
Adli Tip

Aldığı fotokopiden sonra yaptığı başvuru geçerlidir.
Ama o zaman başvuru yapmamış olsaydı da süreyi kaçırmış olmazdı
Old 10-06-2011, 21:01   #15
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Aldığı fotokopiden sonra yaptığı başvuru geçerlidir.
Ama o zaman başvuru yapmamış olsaydı da süreyi kaçırmış olmazdı

Düşünceme göre fotokopiden sonra yaptığı başvuru geçerli değildir, başvuru için KESİNLEŞMİŞ kararın TEBLİĞİ şartı yerine gelmiş midir?

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
bu durumda kesinleşmiş kararı tebliğ almadan evvel mi talepte bulunmuş oldu..

Evet gibi geliyo bana ..

Kesinleşmeye ilişkin bilgi ve kayıtlar davacı işçi kadar davalı tarafından da sonuç doğurduğundan, davalı tarafından da kararın kesinleştiğinin davacı tarafından bilindiğinin dosyadan anlaşılması gerekir.

Yani şunu demek istiyorum: Davacı Yargıtay kararından fotokopi aldı, işverene başvuru yaptı, işveren karar kesinleşti mi diye geldi dosyaya baktı, baktı ki Yargıtay kararı davacıya tebliğ edilmemiş Kendisi açısından henüz bir yükümlülük doğmadığı düşüncesi ile başvuruya cevap vermese hakkın kötüye kullanılması söz konusu olur mu
Old 17-10-2011, 16:48   #17
aslı2754

arkadaşlar cevapları inceledim fakat herbi cevap farklı.Benim sorumda benzer işe iade davasını kazandım her iki taraf vekilide duruşmaya katıldı kararda tefhim ve tebliğden itibaren 8 gün diyor.Ben şimdi kararı tekrar tebliğe çıkarıp 8 gün geçmesini beklememmi gerekiyor kesinleşme için yoksa tefhimden itibaren 8 gün sonra kesinleşme şerhi alarak başvuru yapabilirmiyim?
Old 17-10-2011, 19:18   #18
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan aslı2754
arkadaşlar cevapları inceledim fakat herbi cevap farklı.Benim sorumda benzer işe iade davasını kazandım her iki taraf vekilide duruşmaya katıldı kararda tefhim ve tebliğden itibaren 8 gün diyor.Ben şimdi kararı tekrar tebliğe çıkarıp 8 gün geçmesini beklememmi gerekiyor kesinleşme için yoksa tefhimden itibaren 8 gün sonra kesinleşme şerhi alarak başvuru yapabilirmiyim?

Üstadım kararın kesinleşmesi farklı bir husustur, işverene başvuru ayrı bir husus. Karar tarafların yüzüne karşı verilmişse temyiz edilmediği takdirde 8 gün geçmekle kesinleşir. Ancak dediğim gibi, kararın kesinleşmesi kanunun lafzı gereği " kesinleşmiş kararın tebliğ " edildiği anlamına gelmemektedir. Muhabere yolu ile karar 8. gün temyiz edilmişse, dosyaya girmesi nerede ise başvuru süresi bitim tarihini bulmaktadır. Kısaca kararın tefhiminden sonra 8 günden fazla, makul bir süre (ben tefhim edilen karar tarihinden itibaren ortalama 1 ay sonra başvuruyorum) geçtikten sonra kaleme başvurunuzu yaparsınız, kesinleşme şerhinizi alır, şerhin alındığı günden itibaren 10 iş günü içinde de başvurunuzu yapabileceğinizi düşünüyor ve savunuyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi