Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Elektronik dava takip dönemi başladı

Yanıt
Old 24-03-2007, 11:07   #1
Y£LİZ

Varsayılan Elektronik dava takip dönemi başladı

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP ) kapsamında oluşturulan `Avukat Bilgi Sistemi ` ile e-dava dönemine adım atıldı. Buna göre avukatlar, UYAP üzerinden mevcut davalarını takip edebilecek, yeni bir dava açabilecek, dava dosyalarına her türlü evrakı gönderebilecek.

Sisteme dahil olacak avukatlar, vekaletnamesi bulunmayan dosyaları da ilgili hakimin bilgisi çerçevesinde bu uygulama kapsamında adliyeye gitmeden bürolarından inceleyebilecek.

Aynı sistem sayesinde avukatlar yargılama harcı, ücret ve diğer masraflara ilişkin her türlü para transferini de online olarak gerçekleştirebilecek. Ancak, bu sistem üzerinden harç ve masraf transferi yapmak isteyen avukatlar, bu işlemi ancak Akbank internet bankacılığı hesabı bulunması halinde gerçekleştirebilecek.

Elektronik imza şartı

Avukatların e-dava ile gelen kolaylıklardan yararlanması için diğer bir şartı da yerine getirmesi gerekiyor. Bakanlığın bu konudaki açıklaması şöyle: `Avukat Bilgi Sistemi `nde sunulan hizmetlerin bir kısmı 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, elektronik ortamdan gönderilecek her türlü evrakın elektronik imzalı olması yasal bir zorunluluk olduğundan bu şekilde gönderilmeyen evraklar dikkate alınmayacaktır.`

Sisteme dahil olmak isteyen avukatlar, bunun için istenen `Nitelikli Elektronik İmza Sertifikası`nı (NES ) ise Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları olarak hizmet veren kuruluşlardan sağlayacak.

Kaynak: Radikal
Old 24-03-2007, 14:56   #2
Kemal Yıldırım

Her sistem gibi oturması için zaman ihtiyaç olacak. Bu konuda herkesin işini iyi yapması gerekmekte.

Saygılar...
Old 27-03-2007, 17:39   #3
PINAR YILMAZ

Çok sevindirici ve çok gerekli bir gelişme.umarım uygulama alanı bulur..Zira avukatlarımız adliyelere koşuşturmaktan işlerine vakit ayıramaz hale geldiler..Faydalı olması dileğiyle...
Old 27-03-2007, 21:39   #4
Admin

Aslında THS'de her böyle bir konu açıılışında konuya bir de anket eklemeli ve sormalıyız:

Bu düzenleme pratikte sizce ne zaman hayata geçer:
a) 10 yıl içinde
b) 30.Şubat.2008
c) 4.Nisan.2532
d) Bilmiyorum ama biz görmeyiz
e) hiçbir zaman çünkü bu sistem hayata geçemeden, yeni bir gelişmenin yapıldığı ve onun önümüzdeki günlerde onun hayata geçirileceği müjdesi verilir.

Abartıyor muyum? Sanmıyorum. Buyurunuz, 2004 yılından THS nostajisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3132
Old 01-04-2007, 23:18   #5
witch-wizard

bu uygulamanın oturması biraz zaman alıcak ama şimdiden böyle bir kolaylıktan yararlanan birkaç avukatın olduğunu görmek sanırım mutluluk verici
Old 04-04-2007, 19:41   #6
Av.Ufuk

Bu hizmet şu an hangi illerde var bilen var mı acaba.
Old 04-04-2007, 20:56   #7
witch-wizard

Olumlu

şu an diyarbakırda stajımı yapıyorum ve yanında bulunduğum avukatlar uyap yoluyla dosyalarını rahatlıkla takip edebiliyorlar.bana öğretildiği kadarıyla bunu uygulamanın zor olduğunu düşünmüyorum..
Old 13-04-2007, 16:17   #8
avzafer

Varsayılan Uyap Üzerinden Online Dava Açma Hizmeti Başladı...

Artık Davalarımızı Avukat Bilgi Sisteminden giriş yaparak, Uyap üzerinden açabileceğiz. Bunun için öncelikle kendimizi Uyap a tanıtmamız ve sertifikamızı almamız gerekiyor. İkinci olarak harç ve masrafları ödeyebilmek için Akbank İnternet bankacılığı kullanıcısı olmamız gerekiyor. Üçüncü olarak, imzamızı atabilmek için Elektronik imza sertifikası gerekiyor. Hukuk camiasına Hayırlı Olsun...
Old 20-04-2007, 13:14   #9
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan 4.olarak...

Sayın avzafer dördüncü olarak mahkemenin tevzi bürosuna gidilip dosya ve pul verilmesi gerekiyor, bu durumda başladığımız yere geri dönüyoruz bence
Old 28-12-2007, 13:34   #10
oguzhand0

Varsayılan İnternetten dava açma dönemi başladı

Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarca yürütülen faaliyetlerin ve yargı sistemi ile ilgili işlevlerin bilgisayar yardımıyla otomasyona geçirildiği Ulusal Yargı Ağı Projesiyle, (UYAP) avukatlar internet üzerinden dava açabilecek, harç ödeyebilecek.

Avukatların bürolarından dava açması, harç yatırması, dilekçe vermesi ve dava dosyalarına yetkileri çerçevesinde ulaşmasını sağlayan UYAP ile yargının işleyişine sürat ve güven kazandırmak amaçlanıyor.

Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Çoşar yaptığı açıklamada, Ankara Barosu olarak UYAP'ı desteklediklerini ve Türkiye'deki 22 ilde UYAP ile ilgili eğitim çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Çoşar, 8-11 Ocak 2008 tarihleri arasında düzenlenecek “Uluslararası Hukuk Kurultayı”nda da UYAP ile ilgili 3 gün sürecek çalıştay gerçekleştireceklerini belirtti.
UYAP ile internet üzerinden ilgili işlemlerini gerçekleştirmek isteyen avukatların, UYAP Avukat Portalı Sertifikası, Elektronik imza, AKBANK İnternet Bankacılığı hesabı olması gerekiyor.

ANKA
Old 28-03-2008, 00:26   #11
av.muammer

Kısa vadede sistemin eksik ve hatalarının, yavaşlıklarını olmasını yadırgamamak gerek bence. Buna benzer hiç bir uygulama tepeden inme dört dörtlük başlamış değildir.
UYAP' ın daha verimli olması için öncelikle altyapının çok iyi hale getirilmesi gerekiyor. Uygulama kullanıldıkça eksik ve hataları zamanla düzelecektir.
10 Mart 2008 tarihinde UYAP Avukat Portal üzerinden e-dava açtım ve hiç bir sorunla da karşılaşmadım, şimdilik tevzi bürosuna fiziki evrak teslim ediliyor ancak çok yakın bir zamanda bu da tarihe karışacak. En azında UYAP Avukat Portal üzerinden e-dava açarak 1-Dava dilekçesini havale ettirecek hakim bulma, 2-Tevzi bürosunda ilk kayıt sırası bekleme, 3-Maliye veznesinde harç sırası bekleme, 4-Tevzi bürosunda dosya teslim etme sırası bekleme gibi iş yükü fazla adliyelerde çok zaman alan işlemleri 5 dakika gibi bir zamanda gerçekleştirdim. Bence bu yadsınamayacak kadar önemli bir gelişmedir. UYAP' ı (şimdilik) iş yükünü artırdığı, yavaşlığı gibi yönleriyle eleştirmek yerine aktif olarak kullanmak ve daha iyi olması için fikir ve önerilerle katkıda bulunmak daha doğru olur düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi