Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takİbİnde Dosyadakİ Evrak Siram

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2007, 21:49   #1
fatihlk

Varsayılan İcra Takİbİnde Dosyadakİ Evrak Siram

Sevgili meslektaşlarıma mutlu günler

Çiçeği burnunda bir avukat adayı olarak bir büroda staj yapmaktayım. Efendim her gün az çok yeni yeni hukuki bilgiler öğrenmeye çalışıyorum. Mesleğe müvekkile olan saygımdan ötürü doğru bilgiyi araştırıyorum. Yakın zamanda da staj bitecek.

Siz değerli avukat abilerden, ablalara sorum şu

B
ir icra takibi başlatacak olsam icra dosyasına belgelerimizi hangi sırada koymalıyız. İcra takip talebini nereye nasıl yapmalıyız?

Herkese başarılar,kolaylıklar...
Old 09-05-2007, 07:10   #2
Av.Turan

sayın arkadaşım, sanırım bu konu burada detaylı anlatılamayacak kadar uzun.her takipte farklı evraklar bulunur. özet olarak şunu söyleyeyim vekalet suretini, harç makbuzunu sonra takibe göre evrakları sıralar üstlerine ödeme emrinden bir suret en üste de takip talebini korsun. ama bence bunu en ii adliyede görür öğrenirsin.uğra birlikte birkaç takip açalım
Old 09-05-2007, 09:34   #3
hülya1984

öncelikle tebrikler.bende 8 aylık bi stajerim henüz ama bildiğim kadarıyla aktarmaya çalışim takip açarken dosyanın enaltına vekalet suretini koyarsın.eğer takip bi senede yada başka bi belgeye dayanıyorsa üzerine onuda koyduktan sora,örnek 7 örnek 10 vs ödeme emrini onun üzerine ve en üste örnek 1 takip talebini koyarsın ve dosyanın telini kapatırsın üzerine yani boşta kalıcak şekilde kaç borçlu varsa okadar ödeme emri sureti koyuyorsun.hangi icra müdürlüğü nöbetçi ise takibi açıcağın gün gidip deftere kaydını yapıyosun.yanda yazan esas numarasını evrakların üzerineve dosya üzerine yazıp takibini orada açıyorsun.orda mühürdü başlıktı bisürü ıvır zıvır o kısmı biraz zorlayabilir onları evraklara vurup icra müdürüne imzalatıosun.ve takibin açılmış oluyo...iyi takipler
Old 09-05-2007, 09:40   #4
fatihlk

yanıtlarınız için sağolunuz...
bir icra takibinin açılış şekli hakkında evrak sırasının nasıl olduğu çok önemli olmasa gerek de diyemediğim için bu soruya yanıt aramaktayım. çok sağolunuz.

mutlu günler...
Old 09-05-2007, 09:48   #5
fatihlk

efendim peki bu vekalet suretini en alta koymdan evvel bu surete bir vekalet harcı mı kestirmeliyiz. yoksa daha sonra o takip dosyasında bi ara vekalet harcı kestirsek de olur mu?

bu vekalet harcını icra takibi için vezneler mi alır.yoksa icra müdürlüğüne mi kestireceğiz
Old 09-05-2007, 09:53   #6
hülya1984

özür diliyorum tabiki önce vekalet harcı kestiriceksiniz.başvuru ve vekalet harcı toplam 15.80 gibi bi harç kestiriosunuz önce.değişmediyse eğer miktar.önceden bu harcı adliye binasındaki vezneler alıyodu.şuan bildiğim kadarıyla icra müdürlüklerinde açılmış olan vezneler alıyo.yani yine vezneye yatıyor.iyi çalışmalar
Old 09-05-2007, 10:05   #7
fatihlk

teşekkürler. ben bu icra dosyasına bi kere müvekkillerimizden biri adına açılmış icra takibi için sonradan vekalet harcı kestirmiştim. yani sonradan da kestirilebilir mi?
Old 09-05-2007, 10:14   #8
hülya1984

icra müdürleri genelde kabul etmeyebiliyor.bu yüzden ensağlıklısı başta kestirmek.iyi çalışmalar..
Old 09-05-2007, 15:41   #9
Noyan Yiğit

Sevgili fatihlk stajının yakında biteceğini söylemişsin ancak bir icra takip dosyasındaki evrakların sırasının nasıl olacağını soruyorsun.Bu staj süresince staj yaptığın büroda hiç icra takibi yapılmadı mı ? Bazı Avukat arkadaşlar pek icra takibi almıyorlar senin ki de böyle bir büro sanıyorum. Yok böyle değil ise stajını boşa geçirmişsin diye düşünüyorum. Selam ve sevgiler
Old 09-05-2007, 19:24   #10
fatihlk

bizimkinde pek gelmedi o yüzden oldu böyle. stajım dolu dolu geçiyo da işte şu icra zayıf kaldı. o da benim şansım ama arayı nasık kapatacağımı biliyorm.

herkese teşekkür ederim.

mutlu serin bi yaz dileğiyle...
Old 10-05-2007, 12:12   #11
tiyerianri

icra dairesinde binlerce dosya varÇek bir tanesini raftan bak fatihlk kardeşim.Hangisi hoşuna giderse ona göre koyarsın sıraya.Çünkü orada bir memura desem hemen ezmeye küçük görmeye çalışır.Avukat arkadaşlar da yoğun onlara sa sorulmaz.Bir sürü örnek var raflarda.Kolay gelsin....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi