Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşeron Öğretmen Zararı

Yanıt
Old 03-01-2018, 21:49   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan Taşeron Öğretmen Zararı

Sayın meslektaşlar: İstanbul'da bir belediyede çalışan yaklaşık 50 öğretmen var. Bunlar umutla kadroya alınacaklarını beklediler. Kendilerini, söz konusu belediyenin hizmetinde çalışıyor sanmışlar. Ancak gelen habere göre, taşeron eğitim kurumunun, öğretmenleri, belediye adına değil de kendi adına çalıştırdığı ortaya çıkmış. Yani kısaca taşeron, taşeron bile değilmiş. Dolayısıyla, bu öğretmenler, son çıkan KHK kapsamına girmemiş oluyorlar.
Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? Ne tür bir dava açılabilir? Tazminat davası mı? Yoksun kalınan kar ya da kaybedilmiş hak anlamında mı? Örneğin bu öğretmenler, eğer kadrolu olsalardı, artık devlet güvencesinde ve kadrolu işçi haklarından yararlanacaklardı?
Sorumlu/davalı kısmında belediye mi? O eğitim kurumu mu? Ve/veya kim/kimler yer alabilir? Gerçekten de bu öğretmenler durumu yeni öğrendiler ve neredeyse ağlıyorlar.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-01-2018, 04:59   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Alıntı:
Kendilerini, söz konusu belediyenin hizmetinde çalışıyor sanmışlar.

Sayın meslektaşım,

1.Taşeron eğitim kurumu – Gerçek / Tüzel (AŞ-Ltd.vb.?)
2.Belediye ile Taşeron arasındaki sözleşme ?
3.Öğretmenlerle Taşeron arasındaki sözleşme ?
4.Durum ?

Kahve molası…
Old 18-01-2018, 20:55   #3
Av. Suat

Asıl işveren alt işveren arasındaki ilişki aslı işverenin kendisinin yürütmesi gereken zorunlu hizmetlere mi ilişkin tam anlaşılmıyor.
Hani, belediye ve taşeron temizlik işçilerinde olduğu gibi....

Belediye kadrosuna neden öğretmen alma gereği duysun veya öğretmenlerin belediyede ihdas edildiği hizmet veya görev belediyenin asli görevleri arasında mı..

...Belediyelerin görev ve sorumlulukları

Belediyeler;

a) İmar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; coğrafî ve kent bilgi sistemleri; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin ve mezarlıklar; ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor; sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır. Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 50.000’i geçen belediyeler, kadınlar ve çocuklar için koruma evleri açar.

b) Okul öncesi eğitim kurumları açabilir; Devlete ait her derecedeki okul binalarının inşaatı ile bakım ve onarımını yapabilir veya yaptırabilir, her türlü araç, gereç ve malzeme ihtiyaçlarını karşılayabilir; sağlıkla ilgili her türlü tesisi açabilir ve işletebilir; kültür ve tabiat varlıkları ile tarihî dokunun ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekânların ve işlevlerinin korunmasını sağlayabilir, bu amaçla bakım ve onarımını yapabilir, korunması mümkün olmayanları aslına uygun olarak yeniden inşa edebilir.

Dava açmadan önce mahalli idareler konusunda bir uzmandan, belediyenin aslında kendisinin yapmakla görevli olduğu bir konuda hizmeti taşerona devrettiğine ilişkin rapor aldırılarak sonuca gidilebilir..

Hukuki yarar dava şartıdır.
Bu tür bir tespit istemekte hukuki yararınızın olmadığını kimse iddia edemez. Zira dava neticesinde haklı çıkmanız halinde diğer belediye çalışanları ile aynı haklara kavuşma imkanınız var..
Tabi bu da idari başvuru ve olmazsa akabinde idari dava ile olacak...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi