Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş akdinin feshi

Yanıt
Old 24-08-2015, 08:45   #31
cmuk

İşçinin fazla mesai ücretlerinin yatmaması ücretinin yatmamaı anlamına geleceğinden ücreti yatmayan işçi her an iş sözleşmesini feshedebilir. Siz de müvekkilinizin ücreti yatmadığından eylemli fesihle iş sözleşmesini 10 Ağustos tarihinde fesih ettiğini iddia edebilirsiniz. Bence fazla mesai yapıldığı ve ücretinin ödenmediğini ispat ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan bütün alacaklarınızı alırsınız.
Old 24-08-2015, 13:44   #32
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan cmuk
İşçinin fazla mesai ücretlerinin yatmaması ücretinin yatmamaı anlamına geleceğinden ücreti yatmayan işçi her an iş sözleşmesini feshedebilir. Siz de müvekkilinizin ücreti yatmadığından eylemli fesihle iş sözleşmesini 10 Ağustos tarihinde fesih ettiğini iddia edebilirsiniz. Bence fazla mesai yapıldığı ve ücretinin ödenmediğini ispat ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan bütün alacaklarınızı alırsınız.

Sayın cmuk,
Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
Açıkladığım olaydan ben işveren vekiliyim.
Bu olayda şöyle bir durum var:
İşçi 10 yıldır bu işyerinde çalışmakta olup, yaklaşık 4 yıldır bu işyerinde fazla mesai yapılmamaktadır.
Ancak sadece bu işçi ve bir de gece bekçisi ayda iki hafta gece çalışması yapmakta fakat buna mukabil tabiki gündüz çalışmamaktadır. Bir nevi vardiya sistemi şeklinde.
Ayrıca bu çalışmaların karşılığı olan ücret de ödenmiştir.
Ancak bu işçinin maaşında çok fazla haciz olduğundan kendi talebi ile gerçek aldığı maaşın yaklaşık 200-TL eksiği olarak SSK primleri yatırılmaktadır.
Durum bundan ibaret olup, işçinin 20 ağustosta keşide ettiği ihtarnamede 10 ağustos itibariyle iş akdini feshettiğini bildirmesi mümkün müdür?
Old 24-08-2015, 14:16   #33
cmuk

İşçinin iş sözleşmesini feshi yazılı olacak diye bir kaide yoktur. İşöi sözlğü olarak da patronuna ssk primlerim eksik yatırıldığından iş sözleşmemi feshediyorum diyebilir. Dolayısıyla ihtarnamede 10 Ağustos ta sözleşmemi feshettim diyebilir. Önemli olan bunun ispatı hususudur. Ancak ssk primlerinin eksik ödenmesi işçiye her zaman işi bırakma hakkını veriri. Dolayısıyla mahkeme burada işçiyi haklı bulacaktır diye düşünüyorum.
Old 02-05-2019, 01:35   #34
SYAZICI

merhaba, üzerinden uzun bir süre geçmiş ancak; benzer bir konu hakkında fikir almak istiyorum.
işçi iş akdini ayın 1'inde kuruyor ve sözleşmede her ayın 10unda maaş ödemesi yapılacağı kararlaştırılıyor.
işçi işe başladıktan sonraki ilk 10. günde maaş ödenmiyor; bir sonraki ayın 10'unda (40 günlük çalışma olmasına rağmen) 30 günlük maaş ödeniyor. sonraki süreçte de her bir aylık periyotta 30 günlük maaş ödemesi devam ediyor. aradan 1.5 sene geçmesine rağmen 10 günlük maaş hiç ödenmemiş; esasen her ay eksik ödeme yapılıyor. haklı nedenle derhal fesih sebebi yapabilir miyiz? bir de ihtarnamede bu durumu detaylı anlatmalı mıyız? Yargıtay'ın son kararları ışığında açıkçası ihtarnamede fazla detay verip kendimi bağlamak istemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi