Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Anket Sonucu: Denetimli serbestliği onaylıyor musunuz?
Evet 71 91,03%
Hayır 7 8,97%
Oy Verenler: 78. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 134)

Denetimli Serbestlik

Yanıt
Old 03-01-2007, 14:02   #1
Seyda

Varsayılan Denetimli Serbestlik

Denetimli serbestlik ile bazı suçlar bakımından suç işleyenlere hapis cezası yerine bir eğitim kurumuna devam etme,bazı kamu kurumlarında çalışma ve benzeri tedbirlerin uygulanabilmesi sizce doğru mu??
Old 06-01-2007, 21:10   #2
Emrah Güler

Ben cezaevlerinin suçluları suç işlemekten uzaklaştıramadığı hatta bazı durumlarda ileride işleyecekleri suçların tohumlarını cezaevinde attıklarını düşünüyorum. Şüphesiz ki bu durma etken olan bir çok konu var. Bu nedenle doğru suçlarda verilmek koşuluyla bu uygulamaya sıcak bakıyorum..
Old 06-01-2007, 22:44   #3
dark

Denetimli serbestlik infaz sistemimizde yapılan büyük bir reform ..toplum açısından kabullenmek biraz zaman alacaktır ama zor olmayacaktır .suçlunun dışlanmasının ,sosyalliğini yitirmesinin daha kötü sonuçlara yol açtığını görüyoruz. Amaç ödüllendirmek değil (bazı zihinlerde denetimli serbestliğin sucluyu ödüllendirmek ve kayırmak olduğu düşüncesi geçiyor ) ben bu görüşe katılmıyorum amaç suclunun sosyalliğini devam ettirebilmek ve topluma kazandırmak..Toplumun kabullenmesi zor olmayacaktır çünkü bu denetime tabi olacak suçlar iyi irdelenecektir. Suçun konusu ve suclunun suç işleyebilirliği(niteliği) belirlenip denetimli serbestliğin uygulanabilirliğine inanıyorum. Ayrıca madde bağımlıları için açılacak rehabilite merkezleri de bir çok suçun olurunun önüne geçecektir kanısındayım..

Saygılar..
Old 06-01-2007, 23:13   #4
Seyda

emrah1903'e ve dark'a kesinlikle katılıyorum.Doğru suçlarda uygulanmak koşuluyla faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Ya da iyimser bakmaya çalışıyorum..Özellikle çocuklar açısından dikkatle uygulanmalı.Bu sistemin kaba bir tabir olabilir ancak suyu çıkarılmamalı..
Old 07-01-2007, 14:49   #5
E_m_r_E

kesinlikle uygulanması gereken bir müessese çünkü hata kaza yada cahillikle bir hırsızlık suçu işlemiş genç biri cezaevine giriyor ve teamüller gereği üstad(!)ların olduğu yere konuluyor..Amaç suç işlemiş kişiyi topluma kazandırmak ve biraz akıllanmasını sağlamak ama o genç arkadaş içerde o işin ehli kişilerden mesleğin tüm detaylarını öğreniyo ona '' bak oğlum sen yenisin bunu böyle değil şöyle yapıcaksın 'diyerek meslek sırlarını anlatıyor sonrada o topluma kazandırılmak istenipte cezaevine gönderilen kişi yeni suçlar işlemek için kendini geliştirmiş ve daha büyük işlerin peşine düşecek potansiyel bir profesyonele dönüşüyor bunu engellemenin yolu belki burdan başlıycaktır ....
Old 07-01-2007, 19:09   #6
Av. R. Onur ÇINAR

ben de bu söylenenlere ek olarak denetimli serbestlikteki denetim kurumlarının oluşturulmadan bu sisteme geçilmesinden yana değilim...

keşke hapishaneler hiç olmasa da hiç kimse özgürlüğünden mahrum edilmeden ıslah edilse...
Old 07-01-2007, 19:49   #7
a.tan

Son derece yerinde olduğu kanaatindeyim. Ancak bizim 'şarklı' kafa yapımızla 'garplı' kanunları uygulamaya çalışmak birçok sakıncayı da beraberinde getiriyor. Bu kurumlar, batının oturmuş toplumsal yapısında rahatlıkla uygulanabilirken, bizde tam olarak amaçlananı yerine getiremiyor. Bu nedenle başlangıçta çok dikkatli biçimde uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Denetimli serbestlik de denetimli bir serbestlik biçiminde ve sınırlı uygulanarak görülmelidir diyorum.
Old 15-01-2007, 10:23   #8
sdoğan

ben denetimli serbestlik şubesinde uzman olarak çalışmaktayım. burada yorum yapan ve bu konuyu açan arkadaşlara teşekkür ederim
gerçekten yaptığımız işin toplum açısından yararları önümüzdeki yıllarda kendini gösterecektir.
herkese iyi çalışmalar
Old 15-01-2007, 11:01   #9
Seyda

Sevgili sdoğan çalışmalarınızda başarılar dilerim.Umarım çalışma grubumuzda da bizlere yardımcı olursunuz.Sevgiler..
Old 15-01-2007, 11:09   #10
sdoğan

teşekkür ederim. elbette elimden geleni yaparım. iyi günler
Old 20-01-2007, 23:07   #11
Mert Evrenkaya

Modern ceza hukukunun amacı da kişiyi ıslah etmek değil midir zaten.Böylece hapishanelerdeki yoğunlukta azalır meğerki yanlış uygulanmasın.
Old 24-01-2007, 20:05   #12
sword_can

Neşeli

Denetimli serbestlik kurumunun getirilmiş olması bence çok güzel.Ama bu kurumun gereği gibi işletilebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmuş olması gerekir.Ayrıca verilen denetimli serbestlik kararlarının da faile uygun olması gerekir. Mesela okuma yazma bilmeyen birine dünya klasikleri okuması cezası verilirse bu uygun olmaz.Ayrıca denetimin de gereği gibi yapılması gerekir ve sıkı bir takip gerekir.
Old 25-01-2007, 12:35   #13
volverinexxx

Varsayılan Ben endişeliyim...

arkadaşlar unuttuğumuz ve atladığımız bir şey var...elbette denetimli serbestlik müesesesi çağdaş,demokratik ve her hukuk devletinde olması şart bir müesesedir kesinlikle aynı fikirdeyim ama aceba altyapı olarak hazırmıyız ?? Yoksa bu iş de yeni ceza yasasını yürürlüğe sokup müdafii ücretlerini hesaplayamayan daha doğrusu öngöremeyenlerin yarı yolda kalması ve cmk ücretlerini ödeyememesi gibi istenmeyen sonuçlar mı doğuracaktır?? hep birlikte göreceğiz
Old 26-01-2007, 09:55   #14
sdoğan

merhabalar.. volverinexxx arkadaşımızın yazısına cevap olarak şunu söylemek istiyorum.. elbette tüm yenilikler sancılı olmuştur ve olacaktır da.. bunun için tek yol beklemek ve görkmektir. ancak denetimli serbestlikle ilgili çok beklemeye gerek olmadığını, henüz kurulalı bir yıl olan bu kurumların çok başarılı çalışmalara imza attıkları görülmüştür bile.. ve bu başarıların daha da artacağı kanaatindeyim, yeter ki denetimli serbestlik toplumda yeterince anlaşılsın, denetimli serbestliğe olan inanç var olmaya devam etsin ve bakanlık nezdinde gösterilen önem artarak devam etsin..
sevgi ve saygıyla
Old 03-02-2007, 00:29   #15
üye3578

Mevzuat değişikliği ile birçok yeni müessese ile tanışmış olduk. Kanaatimce Denetimli serbestlik müessesi, en faydalı olanlarından biridir. sdoğanın görüşlerine katılıyorum. Umarım topluma daha faydalı ve işlevsel hale gelir.
Old 29-04-2008, 12:47   #16
kmaral

Sayın s.doğan beyefendi;
Denetimli serbestlikle ilgili düşüncelerinize katılıyorum.Uyum sabır gerektirir,efor gerektirir zorlukjlar çıkacakır gayret gerekir.Denetimli serbestlik az önce böyle bir karar büroya ulaştığı için içinde blunduğum bir konu.'Bakanlık Denetimli Serbestlik Ve Yardım Müdürlüğü'''nden gelen yazıda belirtilen bazı şartlar var.Bu şartlara uyulmadığı takdirde yargılamanın devm edeceği ve hükmün verileceği yazılı.Yani aslında denetimli serbestlik kişilere yoplumda var olabilmek için bir şans verirken bunun kötü niyetle kullanılması halinde kendisini ortadan kaldıran bir yol.Hüküm vermeden önce bir şans ve hukuk sistemimiz için bir çıkış kapısıdır..Kolay gelsin Çalışmalarınızın başarılarını diliyorum..
Old 01-05-2008, 09:17   #17
f.a

denetimli serbestlik insanların cezaevlerine girerek daha da kötü suçları öğrenmelerini veya kendi durumlarını daha da kötü hala getirmelerini engelleyecektir;buna inanıyorum. çünkü cezaevi ortamı dışarısı gibi değildir.her türlü suçtan içeride olan insanlar vardır. bu insanlara bakarak kişi ıslah olmak yerine daha da kötü hala gelebilir. ayrıca amaç ıslahsa eğer bu aynı zamanda sosyal ortamdan uzaklaşmadan da gayet iyi bir şekilde yapılabililr diye düşünüyorum. ben hukuk fakültesi öğrencisiyim hocamız bize bu duruma benzer bir durum anlatmıştı paylaşmak isterim:genç bir hırsız yaşlı bir kadının evine girmiş,bir şeyler çalmış ve aynı zamanda yaşlı kadın korkudan ne yapacağını bilememiş ve o panikle bir şekilde ayağını kırmış.yaşlı kadın bu olaydan sonra geceleri korkularına hakim olamamaya başlamış çok korkuyormuş.bir süre sonra genç hırsız yakalanmış,yargılama sırasında genç hırsızı cezaevine atmak yerine ceza olarak(ıslah amaçlı) yaşlı kadına bir süre bakma onunla yaşama kararı vermişler;ama tabi yaşlı kadın korkuyor ne diyeceğini bilememiş. kadına kapısının önünde polisin bekleyeceğini söylemişler ve kadın durumu kabul etmiş.beraber yaşamaya başlamışlar. bu beraber yaşama süreci içinde genç adam kadını ne kadar korkuttuğunu ona verdiği zararları fark ettikçe yaptığının yanlışlığını kendisi de kavramış ve ayrıca yaşlı kadının da korkuları son bulmaya başlamış.bu olay hangi ülke olduğunu şu an hatırlayamıyorum ama gerçekten olmuş ve bu şekilde bir ıslah yöntemi seçilmiş.
Old 17-06-2008, 12:42   #18
Üye7757

Denetimli serbestlik hükümlerinin ülkemizde uygulanacak olması her ne kadar bazı hümanist hukukcu arkadaslarımızın kulagına hoş gelse de, bu durum ıcın gereklı olan altyapı ve de uzmanlar ulkemızde var olmadıgından, ne yazık ki yine fiyasko ile sonuclanacak bır gırısım olmadan ılerı gıtmeyecektır...
Ulkemızdekı durum ele alındıgında, ortaya cıkan tek gerceklık ne yazık ki, Hapis cezaları dahi artık insanları suç işlemekten alıkoymamaktadır.. yani caydırıcılık özelliğini yitirmiştir...
Türkiyede bence idam cezası bile geri gelmeliyken, ınsanların adalete bakısını negatıf yonde etkıleyecek yenı bır uygulama olan denetimli serbestlik, zaten cok tartısılan TCK'yı daha da tartısılır hale getırecektır... (Gerçi ülkemizde daha dolu!!!! tartışmalar yapılıyor ama..)
Üzülerek bildiririm, Saygılarımla....
Old 15-06-2009, 23:10   #19
ruya.beril

Varsayılan vicdani ret ve denetimli serbestlik.

Elbette ceza hukukunun temel amaclarından olan resosyalizasyon için denetimli serbestlik zorunlu bir müessesedir ancak,bildiğim kadarıyla askeri suçlara yaptırım olarak denetimli serbestlik yoktu ama anayasa mahkemesi kararıyla vicdani retçilere de bu imkan tanınmış bulunuyor imiş.
Öncelikli sorum, bu doğru bir haber midir?
2.Yararlanmak isteyen kişiler nasıl başvurabilir mahkeme süreci nasıl işler?
teşekkür ederim.
Old 23-10-2009, 17:47   #20
avukat79

denetimli serbestlik 2-3 yıl arasıydı değilmi sayın meslektaşlar? değişiklik varmı son olarak?
Old 24-07-2010, 23:54   #21
erdogan_agturk

Ceza hukuku:amacı ve kapsamı,topluma-devlete-kişilere karşı 'hukuk devleti' kuralları çerçevesinde'adil yargılanma hakkı' na uygun olarak,'bağımsız' mahkemeler tarafından alınmış kararlar sonucunda bir ceza var ise; bunun denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilerek,eskiden yapılan bir yanlış olan basit bir suçluyu bile profesyonel bir suçlu hale dönüştürmek,insanları sivri uçlar olarak degerlendirmek hatasını,tekrarlamamak gibi bir yol olabilir.Kanaatimce:Yeni Ceza Muhakemeleri Kanununun,en olumlu tarafı bu sanırım.Bu nedenle;ceza ve suç orantısı çerçevesinde yapılacak olan ve şu anda bir çok olumlu uygulaması olan bu yönemin uygulanabilir olduğu aşikardır.Fark ayrıntılarda bile olsaki öyle,bir anlatımı bu kadar genel anlatmaya calışmak zordu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06460810 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.