Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Mahkemesinde maddi ve manevi tazminattan vazgeçme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2010, 15:53   #1
bilgin

Varsayılan Tüketici Mahkemesinde maddi ve manevi tazminattan vazgeçme

Tüketici mahkemesinde açılan davada malın iadesi ile maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulmuş ancak dava sırasında maddi ve manevi tazminattan vazgeçilmiştir.Davalı avukatı hiçbir duruşmaya katılmamış devamlı mazeret göndermiştir.Dava sonunda malın iadesi talebi kabul edilmiş tazminat talebinden vazgeçildiği için bu talep reddedilerek her iki tarafa eşit miktarda avukatlık ücreti tayin edilmiştir.
1- Tüketici Mahkemelerinde asil konu satın alınan mal üzerinde olduğu ve bunun bir tazminat davası olmadığı düşünülürse vazgeçilen tazminat için red yerine "bu konuda karar alınmasına yer olmadığı" şeklinde karar verilmesi gerekmez mi ?
2-Davalı avukatının hiçbir celseye gelmediği halde avukatlık ücreti alması mümkünmüdür.
Benzer konuda elinde yargıtay kararı olan arkadaşlardan da bu kararı rica ediyorum.İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-12-2010, 17:36   #2
tangela

Üzülerek söylüyorum ki bence dosyaya vekaletnamesini sunması ücreti vekaleti kazanması için yeterlidir.

Diğer hususda sizin gibi düşünüyorum. Dava tazminat anlamında konusuz kalmıştır.

Yargıtay kararı henüz bulamadım ama bulursam mutlaka ekleyeceğim. Saygılar
Old 04-12-2010, 21:45   #3
zeynepcosgun

Aslında vazgeçilen bir talep hakkında, o talebin konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmağı kararı verilmesi gerekir. Çünkü ortada red edilecek bir talep kalmamıştır ki mahkeme neyi reddediyor...Ancak uygulamada maalesef vazgeçilen her talep için feragat nedeniyle reddine diye hüküm kurulyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi