Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Arsa tapulu taşınmaz üzerine aile şerhi kaydı konulabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2010, 11:18   #1
Konuk

Varsayılan Arsa tapulu taşınmaz üzerine aile şerhi kaydı konulabilir mi?

Ben bir bayanım, eşim 10 aydır çalışmıyor, benim ise düzenli bir işim var, eşime 15 gün önce boşanma davası açtım, ilk duruşma henüz gerçekleşmedi, aldığımız evin ve arabanın kredilerini ben ödediğim için maddi durumum elverişli değil, bu nedenle avukat tutamadım. Eşimle beraber evlendikten sonra bir kooperatiften ev satın almıştık, arsa tapusu yeni çıktı fakat kat tapuları henüz çıkarılmadı, boşanma dilekçesi verildikten sonra yukarıda bahsettiğim şartlardaki eşimin üzerine olan taşınmaza aile şerhi kaydı koydurabilir miyim? şu aşamada evin benden habersiz satılmasına nasıl engel olabilirim? İhtiyati tedbir kararı ilk duruşmada konulabilir mi? Yoksa ayrıca bir dilekçe vermem gerekir mi? Mal paylaşımı ne şekilde olur? Avukata param yetmediği için mahkeme bana bir avukat atar mı? yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim...
Old 30-11-2010, 14:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin adına olan taşınmaz ailenin yaşamasına tahsiz edilmemiş ise aile konutu şerhinden yararlanamassınız.

Burada yaşıyor iseniz muhtardan alacağınız ilgili evraklarla doğrudan tapu sicil müdürlüğüne başvurarak aile konutu şerhinin kayıtlara işlenmesini isteyebilirsiniz.

Aile konutu şerhi arsa payı üzerine de konabilir.Bu isteğiniz konusunda Aile Mahkemesine da başvurabilirsiniz.
Aile konutu şerhi bağımsız bir dava olarak harcı ödenerek açılabilir ve mevcut boşanma davası ile de birleştirilebilir.

Boşanma davasında bu taşınmaz hakkında tedbir kararı verilmemiş ise taşınmaz eşiniz tarafından her zaman elden çıkarılabilir.

Tedbir isteğini duruşma öncesinde de mahkemeye iletebilirsiniz.

Mal rejimi tasfiyesi boşanma davası içinde görülmeyecektir.Ayrı bir dava açmanız ve sonucu için boşanma davasının kabulü ve kesinleşmesini beklemek durumundasınız.

Aile mahkemeleri doğrudan avukat ataması yapmamaktadır.Koşullarınız uyarsa baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi