Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sokakta kalmaktan korkuyorum ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2009, 16:00   #1
Konuk

Varsayılan sokakta kalmaktan korkuyorum ne yapmalıyım?

ben 4 aylık evliyim eşim 10gün önce yapmış olduğumuz sebepsiz bir tartışmadan dolayı evden ayrıldı.biz eşimin görevi icabı hafta içi şehir dışında, haftasonu annesinin sahip olduğu bir evde ikamet etmekteyiz.haftasonu eşimin dönmesini beklerken kapıya nakliyecilerle birlikte annesi geldi ve benim hemen evi boşaltmamı istedi.daha sonra polislerin yardımı ile uzaklaştırıldılar.eşim konusmaya kesinlikle yanaşmıyor.ben ne yapıcağımı bilmiyorum.gidicek hiçbir yerim yok tekrar geri gelip beni annesinin evi olduğu için dışarı atabilirlermi.nasıl bir yol izlemem gerekir cok korkuyorum yardımcı olurmusunuz.
Old 26-10-2009, 16:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin annesi sizi zorla evden çıkaramaz. Sizi evden çıkarmak için, şartlarına göre tahliye ya da müdahalenin men'i davası açmak zorundadır. Hak aramak uygun adelet vasıtalarını kullanarak olur. Kendi kendine hak alınmaz.

Polisi aramakla doğru olanı yapmışsınız.

Eğer eşinizin ya da annesinin maddi/manevi şiddetine veya tehdidine maruz kalmakta iseniz kadına karşı şiddetin önlenmesi 4320 sayılı kanun kapsamında; en yakın aile mahkemesine ücretsiz-masrafsız olarak başvurarak aşağıdaki tedbirlerin alınmasını isteyebilirsiniz.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yine 4320 sayılı ailenin korunmasına yönelik kanun kapsamında nafakaya da hükmedilmesini talep edebilirsiniz.
Alıntı:

Şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyinin, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi olması hâlinde, hâkim, bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini dikkate alarak, daha önce Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması koşuluyla herhangi bir talep olmasa dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.Yönetmelik Md:16/1

Tedbir nafakasına ilişkin kararın bir örneği, mahkeme tarafından re’sen ilgili icra müdürlüğüne gönderilir. Nafaka ödemekle yükümlü kılınan kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile bağlantısı olması durumunda, nafaka, şiddet mağdurunun başvurusu aranmaksızın ilgilinin maaş ya da ücretinden icra müdürlüğü tarafından tahsil edilir.(Yönetmelik Md.16/2)

Bu kararlar en fazla 6 ay için verilirler, şiddet/şidedet tehdidi devam ediyorsa tekrar talep edilebilirler.

2-

Eşiniz haklı bir sebebi olmaksızın, evi ve sizi tekretmekle KUSURLU davranmaktadır. Bu durumda, yine TMK.197 MADDE gereğince, boşanma istemeden sadece TEDBİR nafakası davası açma hakkınız vardır. Yine bu davada oturulmakta olan konuttan ve ev eşyalarından tedbiren sizin yararlanmanıza karar verilmesini isteyebilirsiniz.

3-

Maruz kalacağınız her hukuka aykırı eylem için Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceğinizi hatırlatırız.

Sayın Katılımcı;

Hiçbir yerden gelirinizin olmaması ve yoksul olmanız halinde, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Profesyonel yardım almaya çalışınız.

Saygı ile.
Old 26-10-2009, 20:55   #3
Konuk

Varsayılan sokaktan kalmaktan artık korkmuyorum

sayın ufuk bey; bana vermiş olduğunuz açıklamalar için size ve KAHDEM e cok tesekkür ederim.böyle sitelerin olması beni ve bütün hemcinslerimin zor kaldığımız anlarda hiçde yanlız olmadığımızı gösterdi iyi ki varsınız... fakat eşim ilk defa aradı ve avukatının beni arıyacağını evin tahliyesi ile ilgili bazı şeyler söyleyeceğini belirtti. ben bulunduğum ilin aile mahkemesine başvurucam ve gerekli işlemleri başlatıcam yani adelete sığınıcam.. benim anlayamadığım yarın beni arıycak olan avukat sizlerin bahsettiği 4320sayılı aileyi korumaya yönelik kanundan haberi yokmu da beni evimi tahliye ile ilgili konuşucak. beni bilgilendirirseniz sevinirim..
Old 26-10-2009, 21:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Sizi avukat arayabilir ve eşinizin nasıl bir hukuki süreç başlatacağı hakkında bilgi verebilir.

Aynı zamanda hem boşanmaya hem evin tahliyesine ilişkin anlaşma zemini de teklif edebilir.

İçinde bulunduğunuz durumu kendi ailenizle de paylaşabilir ve yukarıda belirtiğimiz tedbir kararlarını aldırabilir ve ilgili davalarınızı açabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Bizlerin buradan yapabilecekleri sınırlıdır. DOĞRUDAN hukuki destek almanız en sağlıklısı ve yararınıza olandır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi