Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasfiye halindeki kooperatifin satılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2007, 17:22   #1
av.eylemsalık

Varsayılan Tasfiye halindeki kooperatifin satılması

Kooperatif hakkında , 3 yıl üst üste genel kurul toplanamadığı sebebi ile mahkeme kararı ile Tasfiyeye karar verilmiş.
Bu kooperatifin ortada sadece bir arsası var. İnşaat yok .Tasfiye memuru , Kooperatifin bu arazisini bize satmak istiyor. Merak ettiğim nokta , Kopperatif arazisinin satışı için , tasfiye halinde olsa dahi ayrıca bir genel kurul kararı gerekirmi yoksa , tasfiye memuru bu satışı yapmakta tek başına yetkilimidir ?
Kooperatif Arazisinin değerini Tafiye memuru tekbaşına kendisi belirleyebilirmi yoksa mahkemesinden alacağı bir değer tespitine göre mi bu yerin satışını yapacak ?
Old 16-05-2007, 17:47   #2
Av.Suat Ergin

Genel kurulun aksine bir kararı olmadıkça kooperatifin aktiflerinin(taşınır ve taşınmaz mallarının)açık artırmaya gitmeden pazarlık suretiyle satılması mümkündür.(KK 98/TTK 443/1)

Aktiflerin toptan satılabilmesi için bu konuda genel kuruldan karar alınması gerekir.(KK 98/TTK 443/1) Orhan N.Çevik-Kooperatifler Kanunu Kitabı 6. Baskı

Saygılarımla

Ek Not: Hem telefonla konuşup, hem yazınca eksik olmuş. Yukarıdaki yazı kitapta, Tasfiye İşlemlerinin Yürütülmesi başlığı altında yazılmış.
Old 16-05-2007, 17:53   #3
av.eylemsalık

ancak tasfiye memuru ben kralım diyor. Benim genel kurul kararına ihtiyacım yok zaten genel kurul toplanamadığı için kooperatifin fesih ve tasfiyesine karar verildi, genel kurulu toplamam imkansız , mahkeme beni tasfiye memuru olarak atadı , genel kurul kararı olmadan ben tek başıma bu kooperatif arazisini satarım diyor. Buyur burdan yak...
Old 16-05-2007, 18:04   #4
Av.Suat Ergin

O zaman aynı kitaptan devam edelim.

Tasfiyenin Genel kurulun Görev ve Yetkilerine Etkisi:

Kooperatifin en yetkili organı olan genel kurulun görev ve yetkileri, tasfiye halinde KK98/TTK440 hükmü ile sınırlandırılmış bulunmaktadır.

Tasfiye memurları tarafından yapılması mümkün olmayan işlerde genel kurul görev ve yetkili olmaya devam eder.
(Burada yazar konu dışı bir kaç işi daha saydıktan sonra, konuyla ilgili olarak şunu yazmıştır)
-Aktiflerin pazarlıksız ve toptan satılabilmesi(Sayfa 738)
Old 16-05-2007, 18:06   #5
av.eylemsalık

yani , kooperatifin tek aktifi arazisi başkaca bir aktif yok . O halde taşınmazın satılması ile aktifler toptan satılması anlamına geliyor , bunun içinde TTK 443 /2 gereğince sanırım genel kurul kararı gerekli .. genel kurul toplanamadı üyelere ulaşılamadı sonucu merak ediyorum. Tasfiye memurunun bu satış için mahkemeden izin almasına gerekmez mi ?
Old 17-05-2007, 08:40   #6
avmurat

Koop.K.m.81 "Anasözleşme ile özel bir nisap belirlenmemiş ise, tasfiye halinde kooperatiflerin genel kurul toplantılarında nisap aranmaz.Kararlar oy çokluğuyla verilir" denmektedir.Sizin Kooperatifinizin anasözleşmesini bilmiyorum ama Bakanlık örnek anasözleşmesinin 87/9 maddesinde bununun istisnası olarak gayrimenkul satışının görüşüleceği toplantıyı hariç tutmuş.Yani yine en az 1/4 oranında üyeyle toplanacak.Yine anasözleşmenin 87/3 maddesinde, tasfiye halinde gayrimenkul satılma şeklinin genel kurul kararıyla belirleneceği belirtilmiştir.Ben burada Koop.Kanunu yollamasıyla anasözleşmede düzenlenen hususun, Türk Ticaret Kanunu hükümlerinden önce geldiğini düşünüyorum. Burada bence yapılması gereken, genel kurulu toplantıya çağırmak, eğer yeterli çoğunluk sağlanamazsa mahkemeden yetki almaktır.TTK m.232 "......feshe mahkemece karar verilmiş olan hallerde ortaklar ittifak edemezlerse mahkemenin tasvibiyle muvakkat olarak devam edebilirler"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi