Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirket mülkiyetinde bulunan arsa satışında KDV

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2007, 14:52   #1
sincap

Acil Şirket mülkiyetinde bulunan arsa satışında KDV

Merhaba,

Müvekkil şirket yedinde bulunan arsayı satmak istiyor. Alıcı açısından KDV hususunda kendilerine şu bilgileri verdim. Alıcı şahıs ise KDV ödemek zorunda, alıcı şirket ise ve fakat gayrimenkul ticareti ile uğraşıyor ise ödemesi gerektiği. Ama alıcı şirket ise ve gayrimenkul ticareti yapmıyor ise ödemek zorunda olmadığı.

Bilgilerin doğruluğundan emin gibiyim ama bunu dayandıracağım yasal mevzuatı bulmakta sıkıntıdayım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Hızlı yardımlar için çok çok teşekkür ederim...
Old 16-04-2007, 16:46   #2
halit pamuk

Alıntı:
ama bunu dayandıracağım yasal mevzuatı bulmakta sıkıntıdayım.

Belki de böyle bir yasal mevzuat yoktur,ne dersiniz?
Old 16-04-2007, 23:04   #3
av.murat kalkan

Sn sincap, kanaatimce, konu ile ilgili düzenleme vergi kanunlarında mevcut olup daha iyi bir bilgi edinmek için bir mali müşavirden destek alabilirsiniz. Kaldı ki, benim bizzat karşılaştığım bir olayda, A.Ş.'den, Ltd. Şti. olan müvekkil için satın aldığımız taşınmaza- ki, taşınmaz işleri ile uğraşmadığımız ve binayı da müvekkil şirketin kullanımı için aldığımız halde- KDV ödedik. Ben, alıcı firmanın mali müşaviri ile görüştüğümde KDV miktarının 2 şekilde belirlendiğini söylemişti bana. 1- Satıcı firma, satıştan gelen parayı şirkete kullandıracaksa bu durumda KDV %1 üzerinden hesaplanır 2- Satıcı firma, satıştan gelen parayı şirket ortaklarına dağıtacaksa bu halde ise %18 üzerinden hesaplama yapılır demişti. Biz de satıcı ile konuşup karın ortaklara dağıtılacağını öğrendiğimizde müvekkil firma tam bir şok olmuştu. Çünkü, bu hususu araştırmak onların hiç aklına gelmemişti ve onlar hep %1 ödeyeceğiz diye düşünüyorlardı.

Belirtmeden geçemeyeceğim ki, bu durum taşınmaz satan A.Ş.'ler için mi geçerli yoksa her türlü sermaye şirketine uygulanır mı bu konuda bir bilgim yok açıkçası. Ben sadece size fikir vermesi amacıyla anlattım bunları.

Saygılarımla,
Old 16-04-2007, 23:32   #4
Av. Can DOĞANEL

Buradaki Kurumlardan kasıt şirketler olabilir mi? Bu anlamda vergi hukuku bakımından en azından kurumlar vergisine tabi bir şirket olmalı gibi düşünüyorum. Belki de tamamen yanlış düşünüyorum. Emin değilim. Doğrulamak gerekir.

KDV Kanunu
Madde 17
4. Diğer İstisnalar
(DEĞİŞİK BENT RGT: 04.04.2007 RGNO:26483 KANUN NO:5615/13)
r) Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.
İstisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları gayrimenkul ve iştirak hisselerinin teslimleri istisna kapsamı dışındadır.
İstisna kapsamında teslim edilen kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve teslimin yapıldığı döneme kadar indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisi, teslimin yapıldığı hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır.
Old 17-04-2007, 10:15   #5
ISIL YILMAZ

Sn. sincap,

KDV ile ilgili mükellef ve sorumlu konusunda dayanacağınız yasal mevzuat Katma Değer Vergisi Kanunu madde 8 ve 9'dur.

Alıntı:

alıcı şirket ise ve gayrimenkul ticareti yapmıyor ise ödemek zorunda olmadığı

Tam tersine, Sn.Doğanel'in de alıntıladığı gibi, KDVK m.17 uyarınca , satıcı firmanın gayrimenkul işi ile uğraşmaması ve gayrimenkulu en az iki yıl aktifinde bulundurmuş olması şartı ile KDV muafiyeti mümkün olacaktır.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi