Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hasta Dosyasının Verilmesinin Reddedilmesi

Yanıt
Old 25-12-2013, 23:00   #1
Konuk

Mutsuz Hasta Dosyasının Verilmesinin Reddedilmesi

İyi akşamlar.

Annemi omuz çıkığı sebebiyle 14.12.2013 tarihinde xxx Eğitim ve Araştırma Hastanesine sabah 9:15 civarında götürdük. Röntgeni çekildi ve doktor bulunmadığı için asistanlar annemi Travma Müşahade'ye alıp tedavi etmeye çalıştılar. Ancak ağrısı daha fazla arttı, tekrar röntgen çekildi ve ardından 10:15 civarında üçüncü bir röntgen çekilip Ortopedi Bölümü'ne yatırıldı. Asistanlar çıkığın kırığa dönüştüğü bilgisini verdiler ve hemen ardından anesteziye alındı. 18.12.2013 tarihinde omzuna platin takıldı. 20.12.2013 tarihinde taburcu edildi. Gerek asistanların gerek doktorların gerekse diğer personelin tavırları bende annemin kolunun asistanlar tarafından kırıldığı yönünde şüpheler uyandırdı, bu şüphelerimi gidermek için hasta dosyası talebinde bulundum.

Sözlü talebim kimse tarafından dikkate alınmadı, tartıştığım asistanlardan birisi bana epikriz raporu ve (fazlasıya tartışmanın ardından) iki adet röntgen CD'si verdi. Epikriz raporunda annemin hastaneye yatış saati 10:32 olarak görünüyor ve travma müşahadeyle alakalı hiçbir bilgi bulunmuyor. CD'lerde ise ilk iki (ilk müdahale öncesi ve sonrası) röntgen görünmüyor. Bunların sebebini sorduğumda, saatteki yanlışlığın sistem hatası olduğu, röntgenlerin ise "aynı olduğu için" silindiği söylendi. Bu şüphelerimi daha fazla artırdı. Bunun üzerine dilekçe yazdım, başhekim dilekçemi resmileştirmem için beni evrak kayıda yönlendirdi, evrak kayıt ise dilekçemi almayı "henüz erken olması" sebebiyle reddetti.

Haftasonu haklarımı daha net bir şekilde araştırıp bu pazartesi hastaneye tekrar gittim. Dilekçemi teslim alması gereken Evrak Kayıt bölümü bana hasta dosyasının suretinin hiçbir şekilde dışarı verilmeyeceği yönünde yönetimin bir karar aldığını söyledi. Hasta Hakları Yönetmeliği'nin 16. Maddesi'ni hatırlattığımda ise "haklarınız olabilir ancak biz kararlara göre hareket etmek zorundayız" cevabını aldım. Derhal Sağlık Bakanlığını arayıp dilekçe yazdırdım. Tüm gün uzun uğraşılar ve tartışmalar sonucunda nihayet dilekçemi kabul ettirebildim ancak bana, "hasta dosyasının bir suretini" istediğimi belirten dilekçeme rağmen iki epikriz raporu ve üç CD'den oluşan bir dosyayı "hasta dosyası" olarak verdiler. Epikriz raporunun birincisinde hastanın kayıt tarihi 16.12.2013, çıkış tarihi de 16.12.2013 olarak görünüyor. Diğeri ise daha önce bana verilen raporla aynı. CD'leri incelediğimde ise üç CD'ye de aynı tek röntgenin yazıldığını gördüm.

Akşam saatlerinde de Sağlık Bakanlığı beni aradı, dilekçemi incelediklerini, hastanenin istenen durumda epikriz raporu verebileceğini fakat hasta dosyasının bir suretini verme zorunluluklarının bulunmadığını söyledi.

Gerçekten hastanın hiçbir hakkı yok mu? Resmi Gazetede yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliğinin bir hükmü yok mu? Var ise hem Hastane hem de bizzat Sağlık Bakanlığı neden bana ait bir hakkı reddediyor? Elimdeki mevcut raporların içerdiği bilgi eksikliği üzerinden bir dava açabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 06-01-2014, 15:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Anneniz adına işlem yapma konusunda yetkili iseniz,hasta dosyasının eksiksiz bir örneğini alma hakkınız elbette vardır.

Bu hak ;taraf olduğumuz Biyotıp Sözleşmesinin ,Özel Yaşam ve Bilgi Edinme Hakkı başlıklı 10/2 maddesi ile açıkça düzenlenmiş olup "Herkes, kendi sağlığı hususunda toplanmış her bilgiyi öğrenme hakkına sahiptir. "denmiştir.

Bu hak,diğer sözleşme ilkeleri ile desteklenmiş olup Anayasa 90/son gereğince doğrudan uygulanabilir niteliktedir.

Hasta hakları yönetmeliği 16 madde de bu hakkınızı desteklemektedir.

Hastane yönetimleri uluslararası sözleşme ve iç hukuk düzenlemerine aykırı işlem yapamaz ve karar alamaz.

Diğer yandan hasta dosyasının sadece epikrizi değil tamamı size verilmelidir.Bu dosya incelemesi ile yapılan işlemlerin standartlara uygun olup olmadığı görülebilecek ve hatalı bilgiler düzeltilebilecektir.

Bu hakkınızın kullanılmasını önleyici biçimde verilen yanıt hukuka aykırıdır.

Hastaneden cevaplarını yazılı ve dayanakları ile açıklamasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca konu hakkında öncelikle Sağlık Müdürlüğüne başvurmanız yararlı olabilir.

Bir avukattan her aşamada destek almanızı öneriyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi