Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gsm Aboneligi Ve Tüketicinin Zor Durumu

Yanıt
Old 20-11-2004, 16:38   #1
Av.Özcan

Varsayılan Gsm Aboneligi Ve Tüketicinin Zor Durumu

Merhabalar...
Bir istisare konusu daha...

Bir Türk GSM firmasinin kamu kurumlari ile yapmis oldugu anlasmalarla kurum personellerinin belirli bir katilim ücreti karsiliginda birbirleri ile 24 saat "ÜCRETSIZ" konusabileceklerini, hatta kendi kurumlari disinda ayni GSM sirketi abonesi arandiginda da reklamlarinda da görülecegi üzere Türkiye' deki tek degismyen ve cazip ücretlerle ücretlendirilecegi hepimizin malumudur sanirim. Hatta, bundan yaklasik bir yil önce" neden Barolar Birligi de buna dahil olmuyor?" anlaminda bir forum da açmistim. Neyse...

Müvekkilim bir kamu görevlisi ve geçen ay 1 MILYAR TL 'lik bir telefon faturasi gelmis. Ayrintiya baktigimizda aranan numaralarin
çogu kendi kurum arkadaslari, digerleri ise sabit telefon ya da diger Türk GSM sirketleri...
Ama ücretlendirmelerin %90' i, "uluslararasi dolasimda yapilan çagrilar" ile "uluslarasi dolasimda alinan çagrilar " olmak üzere iki baslik altinda toplaniyor.

Simdi..Müvekkil, hiç bir surette ülke disina çikmadigi halde, veya yabanci numaralari aramadigi halde veyahut yurtdisina çikip kendine yönelen çagrilari cevaplamadigi halde belirtilen faturalandirma seklini hic de anlamli bulmadim dogrusu...
Müvekkilim ilgili sirketin müsteri hizmetlerini aramis ve sormus.Cevap daha bir anlamli: "efenim, sizin telefonunuz yurtdisina açik..Siz herhangi bir numarayi arasaniz da, bizim hatlarimiz dolu olunca uydudan anlasmali oldugumuz yabanci GSM operatörüne baglaniyoruz.Bu nedenle fatura böyle oluyor ..." ...Yorumu size birakiyor ben sadece gülüyorum...

Tüketici Sorunlari Hakem Heyeti' ne basvurdum..eger hata düzeltilmezse Tüketici Mahkemesi' ne gitmeyi düsünüyorum..Tek maasla geçinen müvekkilim çok zor durumda hatta kurum amirinden bile firça yemis neden böyle fatura geliyor dikkat etsene tarzinda... BU olaylar nedeni ile maddi ve manevi tazminat davasi açilabilir mi? Siz olsaydiniz ne yapardiniz...?
Tesekkürler...
Old 22-11-2004, 10:33   #2
Av.Levent

Sayın Özcan
GSM Şirketi abonelik işlemini yaparken (veya sonrada) hatlar dolu olduğunda uydudan yabancı GSM öperotörüne yönlendirileceği ve ücretlendirmenin de yabancı GSM ücret tarifesine göre yapılacağını bildirmesi gerekir. Bu yapılmamış ise tüketici hem aldatılmış hemde 4077 sy 4.madde anlamında ayıplı hizmet verilmiştir. (Ayrıca yapılan reklam ilanlarıylada tüketicinin aldatılması söz konusu olabilir. Cünkü bazı aboneler arasında ki konuşmaların ÜÇRETSİZ olduğu vurğulanmış ama bu yönde yapılan kullanıma rağmen elinizde yüklü miktarda fatura var. Bu yönde dikkate alınarak gerçeğe aykırı reklam ve ilan varsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığına şikayette edilebilinir.)

Bu nedenle Tüketicinin Korunması hk. Kanundan yararlanarak öncelikle uğranılan maddi kaybın giderilmesini ve oluşan bir manevi kayıp varsa bunun için tazminat istemlerinde bulunabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi