Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Kanser Hastasının Özel Hastanede Tedavisi İle Karşılaştığı Sıkıntı

Konuyu Kilitleyin
Old 08-12-2009, 22:51   #1
Konuk

Varsayılan Kanser Hastasının Özel Hastanede Tedavisi İle Karşılaştığı Sıkıntı

26.09.2009 tarihinde x özel hastanesini arayarak Onkoloji servisinden randevu almak istediğimi belirttim. Telefona cevap veren görevli randevu verilmediğini, raporlarım ile hastaneye giderek PET-CT deki doktorların raporlarımı inceleme sonucu beni yönlendireceklerini söyledi. 29.06.2009 tarihinde .x özel hastanesine giderek PET-CT bölümüne müracaat ettim, dosyamın ve raporlarımın doktorlar tarafından inceleneceği söylenerek benden alındı, ben de onkoloji randevumu almak üzere randevu birimine gittim. Randevu birimi Emekli Sandığı ile anlaşmaları olmadığını 120 TL özel muayene ücreti ödeyerek muayene olacağımı bildirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından 01 Ekim 2008'den itibaren kanser hastalarının tüm özel, devlet ve üniversite hastanelerinde tanı, tedavi ve tetkiklerini ücretsiz olarak yaptırabilecelkerine dair çıkartılan genelgeyi hatırlattım. Bana böyle bir genelgeden haberleri olmadığını ve muayene olamayacağımı söylediler. Hastanede görevli bir sağlık teknisyeni bu konuşma esnasında yanıma gelerek PET-CT çekiminin de yapılamayacağını, kurumun kabul etmediğini söyledi. Bu konuşmalardan sonra hastnenin başhekim ile görüşmek istedim. Başhekimin odasına gittim, odada başhekim ile birlikte idari müdür de vardı. Sorunumu iletip benim sağlık giderlerimi karşılamayan bağlı bulunduğum kuruma (Emekli Sandığı) götürmek üzere bir yazı vermelerini rica ettim. Başhekim "kurumunuz sizin çekiminizi kabul etmiyor" diye bilgilendiren sağlık teknisyenini çağırdı, sağlık teknisyeni PET-CT çekimi ile ilgili elinde dökümanlarla geldi. Emekli Sandığına götürmek için istediğim yazıyı vereceklerini ve dışarıda beklememi söylediler. Ben de odanın dışında beklemeye başladım.

Aynı gün aynı hastanede beyin MR çekimi olan annemin çekimi için radyoloji servisine giderken sağlık teknisyeni yanımıza gelerek hasta dosyamı tekrar vermemi, amaçlarının beni 1800 TLden kurtarmak olduğunu söyledi, dosyamı verdim. Sağlık teknisyeni dosyama baktıktan sonra dahiliye doktoruna gitmemiz gerektiğini söyledi, birlikte dahiliye doktoruna gittik. Sağlık teknisyeni dahiliye doktorunun odasına girdi ve dışarıda beklememi söyledi, yaklaşık 5 dk sonra çıkarak dahiliye doktoru ile yaptığı görüşme hakkında bilgi vermeden dosyamı alarak kendi birimine gitti, ben de annemin MR çekimi için tekrar radyoloji servisine gittim.

Aynı gün saat 16 sularında kurumuma götürmek üzere bana vereceklerini söyledikleri yazıyı almak için başhekimin odasına gittim. Başhekimin sekreteri odada bu konuyla ilgili görüşme yapıldığını ve beklememi söyledi. Yarım saat sonra odaya alındım, (içeride başhekim, idari müdür, sağlık teknisyeni, hasta kabul biriminde çalıştığını öğrendiğim bir bayan ve kim olduğunu bilmediğim bir bay vardı) başhekim konuya girerek benim durumumun tam ortada olduğunu PET-CT yi hem çekebileceklerini hem de çekemeyeceklerini ve bana vereceklerini söyledikleri yazıyı veremeyeceklerini belirtti. "Lütfen vereceğinizi söylediğiniz yazıyı ve dökümanın kopyasını verin ben kurumumla muhattap olayım size de zaman kaybettirmeyeyim" dedim. Başhekim agresifleşerek sert bir tavırla bunun münkün olmadığını, daha önce kontrol için gittiğim doktora gitmemi ya da kendi hastanelerindeki dahiliye doktoruna gidip muayene olmam gerektiğini söyledi. Dahiliye doktoruna sağlık teknisyeni tarafından götürüldüğümü (başhekimin odasında bu konuşma öncesinden itibaren sağlık teknisyeni de odadaydı), muayene edilmediğimi, annemin yakın zamanda kalp krizi geçirdiğini, şu anda aşağıda yalnız beklediğini belirterek tedavi giderlerininin kurumum tarafında ödenmediğine dair yazıyı yazıp bana vermelerini tekrar söyledim. Başhekim alaycı bir tavırla size yazıyı verebiliriz, şöyle yazıyoruz "hastayı dahiliye doktorumuza yönlendirdik, ancak annesinin hasta olduğunu söyleyerek önerimizi reddetti" şeklinde yazıp vermeleri talimatını verdi personeline. Başhekim ısrarla ve tehditkar tavırlar ile (söyledikleri hala kulağımda basit bir hasta hakları şikayeti olarak algılanmaması için buraya yazmıyorum) yazıyı ancak o şekilde verebileceklerini söyleyince dahiliye doktoruna -hiç gerek olmadığı halde- gitmeyi kabul ettim, Dahiliye doktoru ısrarla kendisinin onkolog olmadığını ve beni muayene etmesinin bir anlamı olmadığını söyledi. Hiç olmazsa tomografi isteği yazabilir misiniz diye sordum, Dahiliye doktorunun verdiği tomografi isteği üzerine 30.06.2009 günü aynı özel hastanenin başka bir ilçedeki kliniğine gidip tomografi çekimini yaptırdım. Sonuç raporunu yazan radyoloji hekimi beni tekrar ultrason muayenesinden geçirerek PET-CT çekilmesi gerektiğini söyledi ve raporumla birlikte PET-CT isteğini de yaparak geçmiş olsun dedi.

Radyoloji hekiminin verdiği sonuç ile birlikte aynı hastanenin idare müdürünün yanına giderek bir gün önce kabul etmediği iddia ederek reddettikleri PET-CT nin kendi hekimleri tarafından istendiği raporu kendilerine sundum. İdare müdürü bir hata yaptıklarını ve bunun için üzgün olduğunu, bunu telafi etmek için elinden geleni yapacağını söyledi. İdare Müdürüne bir gün önce başhekimin odasında yapılan görüşmede odada bulunun adı ve görev tanımı benden gizlenerek misafir olduğu iddia edilen bey'in neden odada olduğunu sorduğumda o kişinin satın almadan sorumlu hastane personeli olduğunu söyledim. Bana misafir olduğu söylenen kişinin yanında ben geçirmiş olduğum meme CA ve bir yıl önce tanısı konan akciğer CA, annemin rahatsızlığı dahil her şeyi dile getirmeye zorlandım.

Aynı gün ... Üniversite Hastanesi Onkoloji ABD Başkanı'ndan randevu aldım, x özel hastanesinin çekmiş olduğutomografi sonucuna göre PEt-CT isteği yapıldı. x özel hastanesini arayarak PET-CT randevusu istedim, randevu talebime yanıt "kendi radyoloji doktorlarının dosyamı görerek PET_CT isteğine karar verecekleri" şeklinde oldu. Dosyamın kendi radyoloji doktorları tarafından incelendiğini, kendi radyoloji doktoru ve ... üniversitesi hastanesinin PET-CT ile ilgili isteğk belgesinin elimde olduğunu ısrarla söyledikten sonra 06.07.2009 tarihine randevumu alabildim. Çekim için beni bilgilendireceğini söylendi ve benden telefon numaram alan randevuyu veren bayan beş dakika sonra beni arayarak makinanın hafta sonu bakıma gireceğini pazartesi günü beni arayarak bilgilendireceklerini söyledi.

x özel hastanesi 06.07.2009 tarihinde arayıp bilgilendirme yapacaklarını söyleyerek iletişim numaralarımıalmalarına rağmen bu tarihe kadar dönüş yapan olmadı. 06.07.2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerede x özel hastanesinin benim tetkik ve tedavimi reddetmesinin yasal bir dayanağı ve geçerliliği olmadığı bildirilmiştir.

Sonuç itibariyle tedavinin yani ameliyatın gecikmesine neden oldu tabi ki, akciğerdeki kitle zaten takip altında idi ve kitledeki gelişme sadece PET-CT ile takip edilebiliyordu. x özel hastanesinin önce reddettiği daha sonra 2000 TL talep ettiği Pet-ct yi daha sonra başka bir özel kurumda sadece 70TL katkı payı ödeyerek çektirdim. x özel hastanesinin tetkik ve tedavimi reddi ile ilgili konunun üzerine gitmek ve hakkımı aramak istedim ancak annemin kalp rahatsızlığı geçirmesi, benim acilen ameliyatıma karar verilmesi bu durumu öteledi.
Bu arada ben Başhekimliğe verdiğim yazının cevabı gelmeyince bir kaç kez aradım beni başhekimle görüştürmediler, ısrarlarım sonrası başhekimle görüştüm başhekim yanıtı şu oldu" siz hastalığın üzerinizde uyguladığı psikolojik baskıyı yaşıyorsun, bizim yapabileceğimiz bir şey yok". Elbetteki psikolojik olarak beni etkiledi etkilememesi mümkün mü?
Yaptığım araştırmalarda ve basına yansıyan vakalarda bütün kanser hastaları aynı sorunla karşı karşıya.

Sizden ricam bu konu ile ilgili yasal haklarım nelerdir ve nasıl bir yol izlemeliyim?

Teşekkür Ederim..
Old 09-12-2009, 19:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Özel Hastanenin işleyişinde hasta haklarına ilişkin ihlaller olduğunu düşünüyorsanız durumu ve dayanaklarını Hastanenin Hasta Hakları Birimine ve İl Sağlık Müdürlüğüne bildirebilirsiniz.

İhlali gerçekleştirenin kurum değil hekim olduğunu düşünüyorsanız bağlı olduğu meslek odası hekimlik uygulamaları servisine şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Hem hastane hem hekim hakkında zarar gördüğünüz iddiası ile tazminat davası açabilir,görevi ihmal eden hekim/kişiler hakkında görevi ihmal veya görevi kötüye kullanmak sebebi ile suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Tüm bu hukuksal olanakları denerken bir avukattan hukuki destek almanız önemlidir.

Yine önemli olan husus bu iddialarınız hakkında meslek ilkeleri ve etik konusunda uzmanın da katıldığı bir bilirkişi görüşü oluşturulması için Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim dalı Başkanlığına başvurmanızdır.

İddialarınız destekleyecek bilirkişi raporu ile bu hukuk yollarına başvurmanız yararınızadır.

Konu ile ilgili olduğu düşünülen dazı dayanaklar aşağıda belirtilmiştir.

Hasta Hakları Yönetmeliği:
Kapsam
MADDE 2. Bu Yönetmelik; sağlık hizmeti verilen resmi ve özel bütün kurum ve kuruluşları, bu kurum ve kuruluşlarda veya bunların dışında hizmete katılan her kademedeki ve unvandaki ilgilileri ve hizmetten faydalanma hakkını haiz olan bütün fertleri kapsar.

Adalet ve Hakkaniyete Uygun Olarak Faydalanma
MADDE 6. Hasta, adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlıklı yaşamanın teşvik edilmesine yönelik faaliyetler ve koruyucu sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere, sağlık hizmetlerinden ihtiyaçlarına uygun olarak faydalanma hakkına sahiptir. Bu hak, sağlık hizmeti veren bütün kurum ve kuruluşlar ile sağlık hizmetinde görev alan personelin adalet ve hakkaniyet ilkelerine uygun hizmet verme yükümlülüklerini de içerir.

Bilgi İsteme
MADDE 7. Hasta, sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceği konusunda bilgi isteyebilir. Bu hak, hangi sağlık kuruluşundan hangi şartlara göre faydalanılabileceğini, sağlık kurum ve kuruluşları tarafından verilen her türlü hizmet ve imkanın neler olduğunu ve müracaat edilen kuruluşta verilen sağlık hizmetlerinden faydalanma usulüne öğrenme haklarını da kapsar.

Bütün sağlık kurum ve kuruluşları, hastayı birinci fıkra uyarınca bilgilendirmek için yeterli teknik donanımı haiz birimi oluşturmak; bu birimde, hastaya kesin ve yeterli bilgi verebilecek nitelik ve ehliyete sahip personeli daimi olarak istihdam etmek ve hastanın ihtiyacı olan birimlere kolayca ulaşabilmesini temin etmek üzere, kuruluşun uygun yerlerinde bilgilendirici tabela, broşür ve işaretler bulundurmak gibi tedbirleri almak zorundadırlar.

Sağlık Kuruluşunu Seçme ve Değiştirme
MADDE 8. Hasta; tabi olduğu mevzuatın öngördüğü usul ve şartlara uyulmak kaydı ile, sağlık kurum ve kuruluşunu seçme ve seçtiği sağlık kuruluşunda verilen sağlık hizmetinden faydalanma hakkına sahiptir

Bilgi Vermenin Usulü

MADDE 18. Bilgi, gerektiğinde tercüman kullanılarak, hastanın anlayabileceği şekilde, tıbbi terimler mümkün olduğunca kullanılmadan, tereddüt ve şüpheye yer verilmeden ve hastanın ruhi durumuna uygun ve nazik bir ifade ile verilir

Mahremiyete Saygı Gösterilmesi
MADDE 21. Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
a) Hastanın, sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içerisinde yürütülmesini,

Bilgilerin Gizli TutulmasıMADDE 23. Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

İnsani Değerlere Saygı Gösterilmesi ve Ziyaret
MADDE 39. Hasta, kişilik değerlerine uygun bir şekilde ve ortamda sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.

Müracaat, Şikayet ve Dava HakkıMADDE 42. Hastanın ve hasta ile ilgili bulunanların, hasta haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü müracaat, şikayet ve dava hakları vardır

Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının Sorumluluğu
MADDE 43. Hasta haklarının ihlali halinde, personeli istihdam eden kurum ve kuruluş aleyhine maddi veya manevi veyahut hem maddi ve hem de manevi tazminat davası açılabilir.

Ek dayanak: Deontoloji Nizamnamesi ve TCK
Old 14-12-2009, 22:30   #3
Konuk

Varsayılan Tşk.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, tavsiyelerine uymaya çalışacağız..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi