Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma davasi acilmadan nafaka davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 03-07-2013, 10:19   #1
Konuk

Varsayılan bosanma davasi acilmadan nafaka davasi

Esimden 3 aydir ayri yasiyorum esim siddet uygulayip kovdu daha sonra evi bosaltti.ben darp raporu almstm ve 1 ay uzaklastirma cikti oda btti.esim 2 sene bosanma davasi? acmam sen ac diyor.suan magdur durumdayim 9 aylik cocugum var esim arayp sormuyo.bende magdur durumdayim.bosanma acmak istemiyorum.nafaka davasi acmak istyorum. Bunb neye gore acabilirim aradan belli bir zaman gecmesi gerekirmi.?darp raporlarinin hukmu gecer mi bosanma davasi acilana kadar ? herhangi bi. Hak kaybina ugrarmiyim?
Old 03-07-2013, 11:48   #2
Av.Mehmet KILIÇ

Merhaba;

Eşinizden şiddet görmüşseniz ve eşiniz ortak konutu sizin rızanız olmadan tasfiye etmişse yani evi boşaltmışsa siz ayrı yaşama hakkına sahipsiniz demektir. Bu durumda da evli olsanız dahi ayrı yaşama hakkına sahipsiniz ve ayrı yaşadığınız sürece de nafaka talep etme hakkına sahipsiniz.Hem kendiniz hem çocuğunuz için nafaka talep etmek yerinde olacaktır.
Bu konuda maddi durumunuz el veriyorsa bir avukat meslektaşıma, maddi durumunuz yerinde değilse de lütfen bağlı bulunduğunuz ilin Barosu bünyesinde bulunan Adli Yardım Bürolarına başvuruda bulunup avukat talep ediniz. Bu durumda baro size ücretsiz avukat görevlendirecektir.
Old 03-07-2013, 12:02   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Esimden 3 aydir ayri yasiyorum esim siddet uygulayip kovdu daha sonra evi bosaltti.ben darp raporu almstm ve 1 ay uzaklastirma cikti oda btti.esim 2 sene bosanma davasi? acmam sen ac diyor.suan magdur durumdayim 9 aylik cocugum var esim arayp sormuyo.bende magdur durumdayim.bosanma acmak istemiyorum.nafaka davasi acmak istyorum. Bunb neye gore acabilirim aradan belli bir zaman gecmesi gerekirmi.?darp raporlarinin hukmu gecer mi bosanma davasi acilana kadar ? herhangi bi. Hak kaybina ugrarmiyim?

Eşinizin şiddete eğilimi devam ediyorsa,yeniden uzaklaştırma kararı talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açmadan da nafaka davası açabilirsiniz. Belli bir süre beklenmesine gerek yoktur.

Darp raporuna dayanarak boşanma davası açacaksanız, 1 yıl içinde açmanız iyi olur. Çünkü mahkemeler ve Yargıtay, 1 yılı aşkın benzer olayların mağduru olan eşin "affetmiş" sayılacağını hüküm altına alabilmektedir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 03-07-2013, 14:49   #4
Konuk

Yani benim suan bosanma davasi mi acmam daha iyi olur nafaka davasi mi? Eger suan bosanma davasini ben acarsam nederece daha hakli olurum ve bu raporlar delil olrak tazminat istememde daha etkili olurmu ?hukmu gectikten sonra birsey elde edemezmiyim? Eger suan bosanma degilde nafaka acarsam ilerde 1 sene sonra esim bosanma acarsa bu raporlari delil olarak kullanamaz miyim? Suan ayri yasamakta hakliyim ozaman ne diye kendmi savunabilirim? Esim neden suan kendisi acmiyor benim acmami istyo olablir?
Old 03-07-2013, 14:54   #5
Konuk

Darp raporu haric esim pskolojik siiddet de uyguluyordu hakaret sorumsuz ilgilenmiyor ailesi lafndan cikmiyorbana bazi seyleri zorla yaptiriyor uzerimde surekli baski uyguluyor ailemle gorusmemi ailemn gelmesini istemiyor surekli tartsma cikaryor kufur ediyor hersey var acikcasi ihtyaclarmi karsilamiyor.. Bu raporla brlikte bunlarida sunabilirmiyim.
Old 03-07-2013, 17:40   #6
Av.Mehmet KILIÇ

Boşanma davası açmanız kesinlikle haksız olduğunuz anlamına gelmez.Boşanma konusunda kesin kararınızı vermişseniz eşinizin dava açmasını beklemenize gerek yok. Boşanma davası ile birlikte nafaka ve tazminat talebinde de bulunursunuz.Darp raporu sizin lehinize ciddi bir delil olur.Ayrıca 2 tanık da bulunursa sizin söylediklerinizin ispatı açısından her şey daha da kolaylaşır.

Bir avukattan detaylı bilgi almanız yararınıza olur.
Old 03-07-2013, 22:15   #7
Konuk

Cok tesekkur ederim bosanma davasini esimin acmsni istyrum cunku istemeyen o .oda acmiyor eger suan ben nafaka davasi acarsam esimle 1 sene icinde geri birlesme olmazsa ve bu durumda ben nafaka davasindan sonra bir yil dolmadan arkasndan bosanma davasi acablrmyim raporlrin hukmu gecmeden.ouan kucuk cocugum oldg. İcin ben bosnmk istmyorum fkt esim bir yil icnde brsma olmzsa acmyi dusnyorum bunda nfka dvasi bi etki edermi. Suan maddi yonden skntidyim.
Old 04-07-2013, 10:48   #8
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk,
Evlilik birliği iki tarafın ortak kararlılığı ile sürdürülebilir. Siz, evlilik birliğinizin kurtarılabilir olduğunu düşünüyorsanız bu yolu deneyebilirsiniz. Darp raporunun geçerliliği meslektaşımın da belirttiği gibi Yargıtay yorumuyla getirilmiş bir süredir ve olayların gelişimine ve dosyanın özelliğine göre bu yorum her zaman değişebilir(kısalabilir). Müstakil olarak açılan nafaka davasının daha sonra açılacak boşanma davasına bir etkisi yoktur. Evlilik birliğinizi sürdürüp sürdürmemekle ilgili kararı siz vereceksiniz. Yine meslektaşlarımın da belirttiği gibi ayrıca nafaka davası açabilir ve koruma tedbiri isteyebilirsiniz.
Bir avukatın profesyonel yardımını almanız çok önemlidir. İmkanınız yoksa bulunduğunuz yer barosundan talepte bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi