Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ikinci eşin miras hakkı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2012, 19:15   #1
Konuk

Varsayılan ikinci eşin miras hakkı

İyi akşamlar.ben 2.sene önce evlendim,(ikinci evlilik)eşimin ilk hanımından 3.çocuğu var.eşimi yeni kaybettim,kocamın ana,babasından kalma köyde, bir ev,(boş ev) bir arsa var(boş)ama tapusu kocamın üzerine,benim hiç çocuğum olmadı.bende eşimin malına mirasçı olabilirmiyim? bende mirasçı olur isem, ben ölünce bana düşen hak kime kalır? kardeşlerim var, onlarada hak doğarmı? şimdiden çok teşekkürler.
Old 04-06-2012, 13:43   #2
uye8490

Sayın katılımcı;

Mevcut yasamıza göre siz de eşinizin yasal mirasçısısınız.Eşizinizle ortak çocuklarınızın olmaması sizin mirasçılığınızı engellemez.Ancak hatırlatmakta fayda var ,eşinizin çocukları da eşinizin yasal mirasçılarıdır.

Miras payınızı gösterir mirasçılık belgesinin (veraset ilamı)verilmesini , bulunduğunuz yer sulh hukuk mahkemesinden isteyebilirsiniz.

Olası bir vefat durumunda ,kardeşleriniz (anne ve babanız daha önce vefat emişse) sizin yasal mirasçınızdır.
Old 05-06-2012, 09:43   #3
Konuk

Varsayılan ikinci eşin miras hakkı

Değerli avukatım bir önceki soruma verdiğiniz yanıt için çok teşekkürler.ikinci soruma yanıt verirseniz memnun olurum.ben yabancı uyruklu bayanım(ermenistan)eşimle iki yıl önce evlendim ama nikahım ermenistanda oldu çünkü türkiyede kaçak çalıştığım için ceza aldım.evlendikten 6. ay sonra türkiyeye gelebildim,daha türk vatandaşı olmadım.bir yıl sonra inşallah T.C. olucağım.Eşimle zaten T.C.olmak için evlendim.eşimi yeni kaybettim (öldü)önceki eşten 3. çocuğu var.benim hiç çocuğum yok eşimden miras hakkı doğuyormuş verdiğiniz bilgiden anladım.şimdi eşimden kalan haklar ben ölünce kardeşlerime kalacakmış bu haksızlık olacak benim ölümüm halinde bana kalan eşimin çoçuklarına kalsın istiyorum bu anlamda ne yapabilirim. teşekkürler.
Old 05-06-2012, 13:01   #4
uye8490

Sayın katılımcı;

İlk mesajımda,gerek sizin gerekse kardeşlerinizin T.C. Vatandaşı olduğunu varsayarak yanıtımı yazdım.İlk mesajınızda yabancı bir devletle olan vatandaşlık bağından sözetmemişsiniz.

T.C vatandaşlarına ,miras hukuku açısından Türk Medeni Kanunu hükümleri uygulanır.Yabancı devletlerin hukuk mevzuatlarında farklılık arzeden hükümler olabilir.Ermenistan Hukukuna vakıf bir üyemizin soruyu yanıtlaması daha doğru olacaktır.

Her halükarda konunun uzmanı bir avukattan hukuki yardım almanız lehinize olur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi