Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada deliller

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2011, 00:45   #1
Konuk

Soru boşanmada deliller

iyi günnler. bu siteden çok büyük yardım aldığım için tekrar size danışmak istedim.
ben 2 yıllık evliyim 7 aylık bir erkek çocuğum var evliliğimin 1. ayından itibaren eşimden şiddet hakaret ilgisizlik küçümseme gördüm. şiddet uyguladığı zamanlar polisi yada babamı aramamam için elimden telefonumu alırdı dışarı çıkmamam için evin anahtarını. ben dayaktan sonra sakinleşincede özürler diler yalvarır beni sevdiğini evliliğin bitmemesi gerektiğini söyler beni bir şekilde inandırırdı.komşularım ve yakın arkadaşlarım dayak yediğime morluklarıma tanım ama raporum yok. lohusayken yediğim dayak sonrası 155 aradığımda karakolluk olduk ama beni tehdit ederek şikayetimden vazgeçirdi.yani elimde tanıklardan başka yazılı bir belgem yok.evliliğim süresince aile terapisti ayarladım herbirine bir kez geldi ve devam etmedi. en sonunda ailesi bir psikiyatris bulmuş( oğullarının dayak attığını hiç bir zaman kabul etmediler) birlikte ona gittik babasının bir arkadaşıymış ayrıca aile terapistide değilmiş çok sonraları öğrendim.en son uyguladığı boynumu ırmagirişiminden sonra baba evine sığındım ve 4 ayın sonunda dava açtım. benim elimden çocuğu almak için kendi tanıdkları bir psikiyatrist olan benim aile terapisti sandığım doktordan benim aleyhime rapor almış olabilirlermi?
ben eşimi mahkemeye verdim onur kırıcı, hayata kast ve pek kötü muameleden, 7 aylık oğlum ve kendim için tedbir nafakası ve maddi manevi tazminat istedim en önemliside koruma kararı istedim. mahkemeden önceki ilk karar verildi 6 ay uzaklaştırıldı bizden. yakın bir tarihtede ilk duruşmamız var. eşimin babası benim babamı arayarak babamın benim aleyhimde ' benim kızım agresif, sinir hastası, psikolojisi bozuk' gibi ifadeler kullanarak tanıklık yapmasını istemişler.babam kızmış tabi. bunları ispatlayıp çocuğumu benden alacaklarını ima etmişler.

1. 2 yıllık kötü şiddet dolu bir evlilikte doğum yapana kadar doğumdan sonra bile dayak yediğim için psikolojimin birazda olsa bozuk olması antidepresan kullanmam çok normal değilmi(doktor tavsiyesiyle düşük dozda) çocuğumu elimden almaları için bir delil olurmu?

2.beni kandırrak aile terapisti diyerek eşimle birlikte götürdükleri doktordan alacakları yalan rapor geçerli olurmu?

3. şideetten dolayı 6 ay uzaklaştırılma alan adama çocuk velayeti verecek hukuk sistemi mümkünmü?
4. dava hangi tarafın lehine sonuçlanır nasıl sonuçlanır?

yardım ederseniz çok sevinirim...
teşekkür ederim.
Old 23-05-2011, 17:17   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Katılımcı; davanın nasıl sonuçlanacağı yönünde burada görüş bildirmek doğru değildir. Dosyadaki ddurum ve delillere göre mahkeme karar verecektir. Ancak mevcut durumda eşinizin dışarıdan bir doktordan lacağı rapor mahkemede kesin delil olmayacaktır. Mahkeme gerekli görmesi halinde resmi kurumlardan rapor isteyecektir. Yaşadıklarınızı tanıkla ve şikayetten vaz geçtiğiniz polis kayıtlarından da ispatlayabilirsiniz. Yaşadınız şiddet dolayısıyla psikolojik olarak yıpranmanız mahkemece normal değerlendirilir. Çocuğunuzun velayeti konusunda mahkeme çocuğun menfaatlerine bakacaktır. Ancak bu derece şiddet uygulayan bir kişiye çovcuk teslim edilmeyeceğini düşünüyorum. Hak kaybına uramamak için bir avukattan hukuki destek almanız da çok önemli.
Old 23-05-2011, 23:11   #3
Konuk

Varsayılan teşekkür ederim

avukat hanım teşekkür ederim ben karakoldan şikayetimi geri aldığıma dair belgeyi aldım, şideet içinse tanıklarım var, ölümden döndüğümdede 155i aradım beni kurtarın diye kayıtlarda çıkarmı istenirmi bilmem bide rapor alabilseydim keşke ama engellendim. tek korkum bebeğimin velayetinin böyle bir psikopata verilmesi. tazminatmış, nafakaymış hiç önemli değil.
Old 25-05-2011, 10:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
avukat hanım teşekkür ederim ben karakoldan şikayetimi geri aldığıma dair belgeyi aldım, şideet içinse tanıklarım var, ölümden döndüğümdede 155i aradım beni kurtarın diye kayıtlarda çıkarmı istenirmi bilmem bide rapor alabilseydim keşke ama engellendim. tek korkum bebeğimin velayetinin böyle bir psikopata verilmesi. tazminatmış, nafakaymış hiç önemli değil.

Çocuğunuzun velayetinin takdirinde, mahkeme uzman pedagog raporu ve gözlemi isteyecektir. Çocuğun boşanma sonrası kalacağı ortam ve şartlar, tarafların sosyal ve kişilik özellikleri birlikte değerlendirilir. Siz de mahkemede tanıklarınızın anlatımlarından yararlanabilirsiniz. Babanın şiddet eğilimli oludğunu her tür delil ile kanıtlama yoluna gidebilirsiniz.

Bebeğiniz anne şefkatine muhtaç yaştadır. Velayet için öncelikle siz düşünülürsünüz. Yeter ki çocuk ile ilgili sorumululuklarınızda bir ihmaliniz olmasın. Baba ile kişisel ilişkinin da çocuğun yaşı ve anneye olan bağımlılığı dikkate alınarak düzenlenmelidir.

Lütfen bir avukattan doğrudan destek alarak davanızı yürütünüz. Ne çocuğunuz ne siz hak kaybına uğramayınız.

Saygılar.
Old 26-05-2011, 00:46   #5
Konuk

Varsayılan teşekkür ederim

ufuk bey teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için bir avukat yardımı almaya başladım.
saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi