Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dügün cd im var ziynet eşyalarımı nasıl alabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 05-04-2011, 17:15   #1
Konuk

Varsayılan dügün cd im var ziynet eşyalarımı nasıl alabilirim

eşim le 1,5 yıldır evliyiz boşanma davası açtım ama henüz davamız olmadı.30 milyar a yakın ziynet eşyam vardı eşim hepsini bozdordu sadece 2 tane kaldı elimde.aslında eşim bnden kavga ederk aldı.bnde ısrarlarına dayanamadım verdim ailesine verdi birazını.birazını da kendisi harcadı ama avukatına da herkese ye.beraber harcadık..gezdik tozduk yedik demiş elimde dügün cd im var ama eşimin üzerine mal varlıgı yok sadece ssk sı ve 1,050 maaşı var.alabilirmiyim ziynet eşyalarını.30 maddi 30 da manevi tazminat açmayı düşünüyorum bunlarıda alabilirmiyim eşim maaşından borç ödüyo aylık 600 e yakın maaşından hem tazminat hem çocuga nafaka hem de ziynat eşyalarım için kesilirmi bn çalıştıgım için ssk m yattıgı için nafaka alamıom zaten.ziyneyt eşyalarımı kurtarabilirmiyim...
Old 07-04-2011, 18:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ziynet eşyalarınızı yanınızda götürmedğinizi, evlilik birliği içinde eşiniz tarafından bozdurulup harcandığını siz kanıtlamak zorundasınız.

Ziynet eşyaları için ayrı bir dava açılmalıdır. Harcı ödenmelidir. maddi ve manevi tazminat isteklerinden farklıdır bu talep.Maddi ve manevi tazmunatı boşanma dosyasının içinde boşanma kararı verilinceye kadar her aşamada talep edebilirsiniz.

Ziynet eşyalarınızın adet ve cins olarak belirleyip aynen iadelerini olmadığı taktirde değerlerinin faizi ile tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz. Davanızın kazınılması altınların sizde olmadığını, eşinize bağışlamadığınızı, eşiniz tarafıdan bozdurulup harcandığını ispat edebilmenize bağlıdır.

Çocuğunuz ve sizin bağlanacak nafaka miktarları ve tazminat miktarları eşinizin "gerçek" geliri ile yakından ilişkili olacaktır. Bu sebeple eşinizin gelir ve mal varlıklarının ispatı gerekir. Bu ispat yükü de size aittir. her tür delilden yararlanılabilir.

Nafaka alacakları öncelikli alacaklar olduğundan "aylık" nafaka öncelikli olarak maaştan kesilir. Bu kesinti için de önce İCRA TAKİBİ yapılmalıdır.

Tek başınıza dava açıp, yürükmeniz, ispat etemeniz ve icrasını yapmaya çalışmanız sizi hak ve zaman kaybına sürükler.

Bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almalısınız.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını istenen belgelerle kanıtlayıp, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 08-04-2011, 13:43   #3
Konuk

ufuk bey ama bu konu ile ilgili bi şahidim yok ki...dört duvar arasında bnden başa kimse bilmez...zorla aldı.kavga ede ede bnde bıktıgım için vermek zorunda kaldım..ama zorla aldıgını ailem e ve akrabalarıma anlattım.artık anlattıklarımla ispat edebilirmiyim bilmiom o zaten kendisi isteyerek verdi.beraber harcadık dio.evimizde ikimizden başka kimse yok.nassıl ispatlayabilirim..yardımcı oluranız sevinirim
Old 08-04-2011, 14:31   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
ufuk bey ama bu konu ile ilgili bi şahidim yok ki...dört duvar arasında bnden başa kimse bilmez...zorla aldı.kavga ede ede bnde bıktıgım için vermek zorunda kaldım..ama zorla aldıgını ailem e ve akrabalarıma anlattım.artık anlattıklarımla ispat edebilirmiyim bilmiom o zaten kendisi isteyerek verdi.beraber harcadık dio.evimizde ikimizden başka kimse yok.nassıl ispatlayabilirim..yardımcı oluranız sevinirim

Sayın Katılımcı,

Tanık anlatımlarınıdan yararlanabilirsiniz. Altınları kendi isteğinzle değil, eşinizin zorlamasıyla vermek zoruda kaldığınıza ilişkin, vermezseniz evliliğinizin sıkıntıya girme noktasına geldiğine vs... ilişkin tanık dinletebilirsiniz.

Hukuki adımlarınızı bir avukat ile birlikte atınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi